Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 14

Sergančiam Lietuvos sportui – naujas gydymo planas

Septynias sporto federacijas vienijanti Nacionalinė sporto federacijų asociacija (NSFA) siunčia žinią šalies politikams ir funkcionieriams, pasišovusiems gaivinti šalies sportą – parengtas Lietuvos sporto memorandumas.
Lietuvos delegacija olimpinių žaidynių atidaryme
Lietuvos delegacija olimpinių žaidynių atidaryme / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Lengvosios atletikos, biatlono, karatė, dviračių sporto, teniso ir laipiojimo federacijas vienijanti NSFA siunčia žinią ir priduria, - jos sportininkai sudaro apie 55 proc. visos šalies olimpinės rinktinės.

Asociacijos direktorius Edis Urbonavičius, pristatęs memorandumą, paminėjo, jog NSFA yra pakviesta į Švietimo, sporto ir mokslo ministerijos (ŠMSM) darbo grupę, rengiančią įstatymo pakeitimus, turėsiančius pagelbėti gaivinti šalies sportą.

„Dalis mūsų pasiūlytų problematikos krypčių atgulė diskusijų formate“, – sakė E.Urbonavičius.

Mažiausia nepriklausomybės istorijoje olimpinė rinktinė, vos vienas medalis Tokijuje kaip reikiant išjudino Lietuvos sporto gaivinimo klausimus.

„120 mln. eurų – tiek yra prognozuojamų lėšų sportui kitais metais iš Vyriausybės ir Savivaldybių. Tai didžiulė pinigų suma, kurių sportas niekada neturėjo. Svarbu, kad valstybė suvokė, kad sportas – svarbi sritis ir turi būti tinkamai finansuojama“, – pridūrė jis.

E.Urbonavičiaus teigimu, kol kas nesimato aiškios vizijos, kas bus prioritetai Lietuvos sporte, kokia bus strategija, kur bus sudėlioti akcentai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edis Urbonavičius ir Rimantas Viktoravičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edis Urbonavičius ir Rimantas Viktoravičius

„Nėra ir institucijos, kuri įgyvendintų Lietuvos sporto politiką. Lėšos vėl gali būti neefektyviai panaudojamos“, – pabrėžė NSFA vadovas.

NSFA paruoštame memorandume minimos visos su sportu susijusios sritys, pradedant fiziniu aktyvumu ir sveikatingumu, baigiant aukšto meistriškumo sportininkais, infrastruktūra ir olimpinių idėjų skatinimu.

Visą memorandumo tekstą galite rasti ČIA.

Pasak E.Urbonavičiaus, realu, kad federacijoms skiriamas finansavimas, siekęs 9 mln. eurų, didės ir sieks apie 25 mln. eurų.

„Jei taip bus, tada labai svarbu, kad lėšos būtų efektyviai panaudotos. Čia esminis yra kriterijų ir prioritetų klausimas“, – kalbėjo E.Urbonavičius, anksčiau vadovavęs Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamentui.

Šalys sudėliojusios strategines sporto šakas, į kurias investuoja ir tikisi rezultatų

Dabar jo atstovaujama NSFA siūlo išsigryninti kriterijus ir nusistatyti prioritetines sporto šakas, kurioms būtų skirtas didžiausias dėmesys ir, žinoma, finansavimas.

„Visas pasaulis gyvena su strategiškumu. Šalys sudėliojusios strategines sporto šakas, į kurias investuoja ir tikisi rezultatų“, – sakė E.Urbonavičius.

Tiesa, nėra siūloma, jog visos lėšos būtų nukreiptos tik strateginėms sporto šakoms – tai nebūtų teisinga kitų atžvilgiu. O ir visam laikui konkrečiai sporto šakai uždėti „prioritetinės“ štampo nereikėtų.

NSFA parengto memorandumo pristatyme nedalyvavo nemažai į jį kviestų svečių: LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Virgilijus Alekna, ŠMSM viceministras Linas Obcarskas, Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas Darius Šaluga.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eimantas Skrabulis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eimantas Skrabulis

„Svarbios mintys, svarbios idėjos. Tikiuosi, jos pasieks plačiąją visuomenę. Šiandien nebuvo jokios kritikos kažkam, tai labiau mūsų asociacijos šių metų namų darbai“, – sakė Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis.

„Nuo liepos pirmosios keičiasi sporto finansavimo modelis. Bus pakeitimų. Svarbu, kad iki tol sporto bendruomenė būtų pasiruošusi ir modelis pradėtų veikti“, – pridėjo lengvaatlečių vadovas.

Dalyvavo pristatyme ir penkiakovininkas Justinas Kinderis. Praėjusį mėnesį ir Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos generaliniu sekretoriumi išrinktas atletas kalbėjo apie pagrindines sportininkų problemas, tokias kaip stipendijos ir socialinės garantijos, galimybės po karjeros pabaigos, medicinos paslaugų užtikrinimas.

E.Urbonavičius, paklaustas, ar tiki, kad memorandumas duos naudos ir į jį bus atkreiptas dėmesys, linksėjo galva.

„Ne konfrontacija ar vienas kito menkinimas priveda prie sprendimų“, – teigė NSFA direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų