Pirmieji iš 73 Lietuvos atletų į žaidynes iškeliavo krepšinio „3 prieš 3“ rinktinė ir šaulė iš lanko Inga Timinskienė.
Jie taikliai iliustruoja savo vietos po saule ieškančias Europos žaidynes.
Jose bus ir garsių elitinių sportininkų, ir tokių, kuriems sportas nėra pagrindinė profesija, o labai mėgstamas gyvenimo būdas.
Viena tokių yra geriausia šalies lankininkė I.Timinskienė.
Prieš ketverius metus pirmosiose Europos žaidynėse Lietuvai atstovavo Dangerūta Nosalienė, Italijos socialinė darbuotoja, o dabar į Minską iškeliavo 30 metų šaudymo iš lanko trenerė iš Alytaus.
„Nelaikau savęs profesionalia sportininke, nors ir bandau skirti kuo daugiau laiko šaudymui, kad mano rezultatai kiltų ir galėčiau rodyti pavyzdį savo vaikams, – sakė I.Timinskienė. – Tačiau profesionalu būti Lietuvoje, bent lankininkams, yra labai sunku.“
Mokykloje Druskininkuose šaudymo iš lanko būrelį lankiusi ir šią sporto šaką pamilusi šaulė dabar yra Alytaus klubo „Žaliasis lankas“ vadovė. Ji treniruoja dzūkų jaunimą ir paralimpiečius.
Pasaulio šaudymo iš lanko čempionate šį mėnesį I.Timinskienė liko 110-a, bet savo pasirodymu liko patenkinta, nes pasirodė geriausiai iš lietuvių ir pagerino Lietuvos rekordą. „Būtų smagu pagerinti asmeninį rekordą“, – paklausta apie ambicijas Minske sakė šaulė.
Krepšinio žvaigždės nieko nelaimėtų
Tik vienas profesionalus krepšinio „3 prieš 3“ žaidėjas, vienintelis visoje Lietuvoje, – Mintautas Bulanovas atstovaus Lietuvos rinktinei per krepšinio kovas Minsko gatvės aikštelėje.
Medas Kuprijanovas, Paulius Semaška ir Aurelijus Pukelis taip pat yra Dainiaus Novicko treniruojamoje komandoje.
Šis ketvertas nėra stipriausias Lietuvoje, nes pagrindinė rinktinė (Paulius Beliavičius, Marijus Užupis ir Šarūnas Vingelis bei Evaldas Džiaugys) iškeliavo ne į Minską, o į Amsterdamą, kur vyks krepšinio „3 prieš 3“ pasaulio čempionatas.
Kita vertus, gatvės krepšinyje ne viską lemia žvaigždės. Paklaustas, kokios galimybės būtų, jei komandai atstovautų, pavyzdžiui, Mantas Kalnietis, Marius Grigonis ir Mindaugas Kuzminskas, treneris D.Novickas purtė galvą. „Jei atvirai, jie tikrai negarantuotų medalių, – sakė D.Novickas. – Jei jie pasportuotų visą vasarą krepšinio „3 prieš 3“ aikštelėje, tada – taip. Tačiau, jei dabar ateitų iš profesionalaus krepšinio į krepšinį „3 prieš 3“, jie nieko nepasiektų.“
Medalių viltys – irklavime ir dviračių treke
Penktadienį Minske prasidedančiose Europos žaidynėse startuos per 4 tūkst. atletų. Žaidynių programą sudaro 15 sporto šakų, 23 rungtys, o aštuoniose jų bus vykdoma olimpinė atranka į kitų metų Tokijo olimpines žaidynes.
Minske tarp 73 Lietuvos sportininkų pačių ryškiausių žvaigždžių nebus, bet ambicijų dėl medalių keliose sporto šakose yra.
Daugiausia vilčių siejama su baidarių ir kanojų irklavimo varžybomis, kuriose startuos ir Henrikas Žustautas – prieš ketverius metus pirmąjį aukso medalį Europos žaidynėse laimėjęs kanojininkas. Tačiau Baltarusijoje iš viso nebus akademinio irklavimo – sporto, kurio atstovai prieš dvejus metus olimpinėse žaidynėse Lietuvai laimėjo du olimpinių medalių komplektus.
Daug lūkesčių suksis ir Minsko dviračių treke, kur Lietuvos rinktinei atstovaus ir triskart Europos bei dusyk pasaulio čempionė 36 metų Simona Krupeckaitė.
Žiūrovai Minske turės galimybę išvysti 15 sporto šakų, nors ne visose jų bus geriausi žemyno atletai.
Pavyzdžiui, lengvojoje atletikoje vyks komandinės varžybos, o labiausiai tituluoti šių laikų Lietuvos lengvaatlečiai Andrius Gudžius, Airinė Palšytė į Minską nevyks. Tačiau bus Lietuvos ieties metimo rekordininkė Liveta Jasiūnaitė, pernai laimėjusi Europos čempionato bronzą.
Tarp dviratininkų Baltarusijos plentu pedalus mins pasaulio pirmenybių prizininkas Ramūnas Navardauskas, bet nebus Ignato Konovalovo, kuris šiemet vienintelis iš lietuvių startavo „Giro d'Italija“ lenktynėse.
Lietuviai dar varžysis bokso, sambo, dziudo, imtynių, badmintono, gimnastikos bei stalo teniso varžybose.
Bilietai į varžybas – nuo 2 eurų
Tai antrosios Europos žaidynės per jų istoriją ir antrosios, vykstančios buvusioje SSRS šalyje.
Prieš ketverius metus Azerbaidžano sostinėje Baku lietuviai laimėjo 7 medalius: 2 aukso (H.Žustaustas ir plaukimo jaunimo varžybose Andrius Šidlauskas), 1 – sidabro (A.Šidlauskas) ir 4 bronzos (badmintonininkas Kęstutis Navickas, paplūdimio tinklininkės Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė, sambo kovotojai Rūta Aksionova ir Radvilas Matukas).
Europos olimpinių komitetų įkurtos žaidynės po Azerbaidžano galėjo nukrypti į Nyderlandus, tačiau ši valstybė atsisakė šio renginio.
Vakarų Europos didmiesčiai – Berlynas ir Glazgas pernai tapo alternatyvių – pirmą kartą rengtų Europos čempionatų sostinėmis, kuriose varžėsi daugiau elitinių atletų aštuoniose sporto šakose.
Dabar didžiausiam sporto renginiui per valstybės istoriją ruošiasi Baltarusija.
Varžybų rengėjai paskelbė, kad pardavė daugiau nei 150 tūkst. bilietų, kurių pigiausi kainuoja po 2 eurus.
Į žaidynių atidarymą, kuris vyks 22 tūkst. vietų „Dinamo“ stadione, pigiausi bilietai kainuoja 62 eurus.
Užsienio sporto mėgėjams kartu su bilietais suteikiamos ir nemokamos vizos į Baltarusiją.
Baltarusijos naujienų agentūros BeITA teigimu, per 1,1 tūkst. svetimšalių jau atvyko į šalį – daugiausia iš Lenkijos, taip pat Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos.
Įdomu, ar tarp jų bus buvęs Europos olimpiniai komitetų prezidentas Patrickas Hickey, prieš žaidynes sukėlęs šurmulį Airijoje.
Buvęs Europos olimpinių komitetų prezidentas Patrickas Hickey gavo kvietimą atvykti į Minską, nepaisant to, kad dėl įtarimų perparduodant šimtus bilietų 2016 metais jis buvo sulaikytas ir uždarytas tarp grotų Brazilijoje per Rio de Ženeiro olimpines žaidynes.
Tėvynainio kelionei į Minską paprieštaravo Airijos sporto ministras Shane'as Rossas, pabrėžęs, kad P.Hickey neatstovauja Airijos sportui.
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) savo atletus į Minską palydėjo gražiai, bet be skambių pareiškimų.
„Svarbu, kad dalyvautumėte ir nugalėtumėte save“, – sakė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, Vilniaus geležinkelių stotyje įteikusi vėliavą pirmajam Europos žaidynių čempionui H.Žustautui.