2019 04 02

Už dopingo vartojimą 8 metams nubaustas Aurimas Didžbalis: „Mano sąžinė rami“

Antradienį Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija nubaudė Lietuvos sunkiaatletį Aurimą Didžbalį aštuonerių metų diskvalifikacija dėl dopingo vartojimo. Pats sportininkas ir Lietuvos sunkiosios atletikos federacija kaltę ir toliau neigia bei žada nepasiduoti.
Aurimas Didžbalis iškovojo Rio bronzą
Aurimas Didžbalis iškovojo Rio bronzą / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

„Atskriejus nemaloniai žiniai, kad Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF) sudaryta trijų asmenų komisija nusprendė Aurimą Didžbalį diskvalifikuoti maksimalia 8 metų bausme, Lietuvos sunkiosios atletikos federacija (LSAF) ir pats sportininkas neketina pasiduoti – ieškoma būdu kaip bylinėtis teismuose su užterštų papildų gamintojais. Šiuo klausimu tikimasi pagalbos ir iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF)“, – antradienį žiniasklaidai pranešė Lietuvos sunkiosios atletikos federacija.

A.Didžbalio pasiteiravus, kokia nuomonė apie šį sprendimą, jis atsakė: „Yra baisiausia, kai esi kaltinamas tuo, ko nepadarei. Mano sąžinė yra rami, kadangi draudžiamų medžiagų nevartojau.“

A.Didžbalio treneris ir federacijos prezidentas Bronislavas Vyšniauskas vaizdingai kalbėjo apie auklėtinio bausmę: „Čia tas pats, kas įrodyti, jog esi ne kupranugaris. Kai į Lietuvą yra vežami vienas po kito medaliai ir per apdovanojimų ceremonijas yra giedamas Lietuvos himnas, visa Lietuva džiaugiasi. O kai iškyla problema, kuri tikrai turėtų būti išsprendžiama teigiamai, tuomet palaikymo nėra ir nežinome kur kreiptis.“

„2018 metų liepos 16 d. gavome maisto papildų tyrimų rezultatus. Kiolno laboratorija patvirtino, kad dveji iš šešių patikrintų maisto papildų yra užteršti draudžiama medžiaga S-22. Mes bandėme susisiekti su šių papildų gamintoju, bet po vieno visiškai bevaisio pokalbio telefonu, jie mus pradėjo ignoruoti ir šalinti produktus iš savo internetinės svetainės, kuri po kurio laiko nustojo veikti apskritai“, – situaciją aiškino LSAF generalinis sekretorius Vytautas Stašinskas.

Alfredo Pliadžio nuotr. /Aurimas Didžbalis
Alfredo Pliadžio nuotr. /Aurimas Didžbalis

Federacijos pateikta chronologinė įvykių seka ir LSAF poziciją bei veiksmai:

2018 m. sausio 19 d. iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF) gautas raštas, kad Aurimo Didžbalio šlapimo mėginyje paimtame pasaulio čempionato metu, 2017 m. gruodžio 3 d., rasta draudžiama medžiaga „Selective Androgen Receptor Modulator S-22 (S1.2 Other Anabolic Agents)“.

Tai mums buvo didelis šokas ir 2018 m. sausio 22 d. TSAF pranešėme, kad Aurimas Didžbalis nori tirti B mėginį, Tarptautinės antidopingo agentūros (WADA) sertifikuotoje Europos laboratorijoje. Mūsų prašymas buvo svarstomas ir galutinis sprendimas priimtas, kad mėginys vis dėlto bus tiriamas Monrealio laboratorijoje, kur buvo tiriamas ir A mėginys.

Nesuvokdami kaip draudžiama medžiaga galėjo atsirasti sportininko organizme, mes pradėjome ieškoti priežasties. 2018 m. sausio 24 d. TSAF paprašėme pateikti „Laboratorijos dokumentų paketą“ susijusį su A mėginio tyrimu. Dėka specialistų ir gydytojų patarimų atsirado įtarimų dėl naudotų maisto papildų. Vasario 2 d. TSAF paprašėme ištirti Aurimo Didžbalio naudotus maisto papildus. TSAF atrašė, kad jie bus tiriami tik po B mėginio tyrimo. Kovo 19 d. paprašėme maisto papildus tirti Kanados Monrealio laboratorijoje, kaip ir B mėginį, bet čia nesulaukėme palaikymo ir kovo 30 d. TSAF mums pasiūlė juos tirti Vokietijos Kiolno laboratorijoje. 2018 m. balandžio 12 d. išsiuntėme Aurimo naudotus maisto papildus tyrimams.

Kovo 19 d. buvo tirtas B mėginys, kurio atidarymo ir tyrimo procesą stebėjo mūsų deleguotas atstovas, Vilniaus universiteto mokslininkas. Kovo 27 dieną gavome B mėginio rezultatus, kurie buvo identiški A mėginiui.

Liepos 16 d. gavome maisto papildų tyrimų rezultatus. Kiolno laboratorija patvirtino, kad dveji iš šešių patikrintų maisto papildų yra užteršti draudžiama medžiaga S-22.

Liepos 27 d. paprašėme būti išklausyti TSAF Anti-dopingo komisijos prieš baudžiant ar išteisinant Aurimą Didžbalį, rugsėjo 22 d. iš TSAF gavome pranešimą, kad susitikimas su TSAF Anti-dopingo komisija vyks spalio 18 d. Budapešte, TSAF būstinėje.

Spalio 18 d. TSAF Anti-dopingo komisijai buvo išdėstyta, kad draudžiama medžiaga Aurimo Didžbalio organizme atsirado tik dėl užterštų legalių maisto papildų, ką ir parodė Kiolno laboratorijos tyrimas. Draudžiama medžiaga buvo rasta ir nepradarytuose, su gamykliniu įpakavimų, indeliuose.

Lapkričio 11 d. iš TSAF gavome žinią, kad sprendimas dėl Aurimo Didžbalio bus priimtas iki gruodžio 15 d. Praėjus šiai datai gruodžio 21 d. Federacijai kilo papildomų klausimų, kodėl Aurimo Didžbalio naudoti papildai nebuvo įrašyti „Medikamentų ir kraujo perpylimų deklaracijoje“. Lietuvos sunkiosios atletikos federacija jiems atsakė, kad šis maisto papildas dopingo tikrinimo metu nebuvo paminėtas deklaracijoje, nes reikalavimas yra surašyti tik tuos papildus ir medikamentus, kurie buvo naudojami 7-10 dienų bėgyje prieš mėginio ėmimą. Šiuo atveju jie nebebuvo vartojami daugiau kaip 20 dienų prieš dopingo testą. Šis jų klausimas mus suglumino. TSAF paprašė pateikti papildomų dokumentų įrodančių, kad atletas tikrai vartojo tirtuosius papildus. Čia mums ir buvo šokas. Nors atleto asmeniniame dienyne šie papildai buvo rašomi, bet tai nėra oficialus dokumentas. Jie šį ir kitus mūsų pateiktus įrodymus atmetė.

Viskas apsivertė aukštyn kojomis ir mums dabar reikia įrodyti, kad Aurimas Didžbalis vartojo užterštus papildus.

Štai kokią raštišką išvadą gavome iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos (TSAF) sudarytos trijų asmenų komisijos: „Komisija mano, kad išskyrus atleto ir federacijos atstovų žodžių, nėra daugiau įrodymų, kurie rodytų, kad atletas iš tiesų vartojo užkrėstus papildus prieš dopingo mėginio paėmimą. Komisija abejoja tuo faktu, kad atleto mėginyje, imtame 2017 m. gruodžio 3 d. , rasto Ostarino šaltinis yra užkrėsti papildai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis