Iki Tokijo olimpinių žaidynių lieka mažiau nei pusmetis, o dėl vienintelės mūsų šaliai skirtos vietos dziudo varžybose įnirtingai kovoja S.Jablonskytė ir Santa Pakenytė.
Vis dėlto pagrindinė kova tarp abiejų sunkiausioje svorio kategorijoje besivaržančių merginų vyksta ne ant tatamio, o šalia jo.
S.Pakenytė skundžiasi, jog tik dėl LDF kaltės negalės dalyvauti kovo 13–15 dienomis vyksiančiame prestižiniame Jekaterinburgo „Grand Slam“ turnyre, kuriame bus galima kovoti dėl olimpinių taškų.
Anot sportininkės, olimpiniais metais registracijos terminai yra ypač griežti. Registracija uždaroma likus trims savaitėms iki jų pradžios. Nors LDF buvo įregistravusi šioms varžyboms tiek S.Jablonskytę, tiek S.Pakenytę, trečiadienio vakarą pastaroji sportininkė sulaukė netikėto federacijos Ippon.
Paaiškėjo, kad S.Pakenytė iš turnyro Jekaterinburge buvo patyliukais išregistruota, o tokio sprendimo motyvų LDF prezidentas taip ir nepaaiškino.
Tačiau tokie V.Sinkevičiaus užkulisiniai žaidimai jo konkurentus mažai stebina.
Ne paslaptis, kad S.Pakenytės konkurentė S.Jablonskytė priklauso paties LDF prezidento vadovaujamam Kauno dziudo klubui ir nuo mažų dienų yra paties V.Sinkevičiaus auklėtinė.
S.Pakenytė prieš ketverius metus tapo pirmąja Lietuvos dziudo kovotoja olimpiete ir pernai sėkmingai sugrįžo ant tatamio po kryžminių raiščių operacijos. Nors šiuo metu reitinge, pagal kurį ir bus Lietuvai skirtas vienintelis kelialapis, S.Jablosnkytės pozicijos yra geresnės, Santos spartus kopimas reitingų lentelėje LDF vadovus stipriai neramina.
Dėl šios priežasties S.Pakenytei trukdoma dalyvauti varžybose. Išbraukę sportininkę iš Jekaterinbugo turnyro sąrašų, LDF stipriai apriboja ir jos galimybes patekti tarp 36 stipriausių planetos sportininkių, kurios bus kviečiamos į prestižines „Masters“ varžybas.
Šiuo metu virš 78 kg svorio kategorijos moterų pasaulio reitinge S.Jablonskytė užima 34 vietą (1225 taškai), S.Pakenytė – 38 (840 taškų).
Teigiama, kad tokią „schemą“, kai kaitaliojami pasirengimo planai, treniruočių stovyklų vietos ir datos, V.Sinkevičiaus vadovaujama LDF naudoja ne pirmą sykį – kiek anksčiau panašiais būdais iš olimpinės atrankos kovos buvo „pašalinti“ ir taip pat vilčių kovoti Tokijuje turėję Andrejus Klokovas (66 kg) bei Kęstutis Vitkauskas (73 kg).
S.Pakenytė išbraukta ne tik iš Jekaterinburgo „Grand Slam“ varžybų, bet ir iš „Grand Prix“ turnyrų Maroke (kovo 6–8 d.) ir Tbilisyje (kovo 27–29 d.).
„Visus treniruočių planus oficialiai dėlioja rinktinės treneris Eduardas Techovas, tačiau visi supranta, kad tai nėra tik jo vieno sprendimas. Konfliktas kilo po to, kai atsisakiau važiuoti į stovyklą Tbilisyje. Pasakiau treneriui, jog važiuosiu į visas varžybas ir stovyklas, tik ne į Sakartvelo sostinę. Kodėl? Todėl, jog esu jau ten buvusi. Tai yra Eduardo Techovo gimtinė, jis ten turi pasistatęs namą, bet sportininkų sąlygos yra tragiškos. Gyvename barake, kurio kambariuose nėra langų, visada dieninė šviesa, tad sunku išsimiegot, maitina taip pat vien sriubomis, treniruotis tenka vien tik su vaikinais. Mano nuomone, treniruotis tokiomis sąlygomis yra pavojinga, stipriai išauga traumų rizika“, – 15min pasakojo S.Pakenytė.
Apie tai, kad V.Sinkevičiaus pasirinktas Lietuvos dziudo rinktinės vyriausiasis treneris E.Techovas proteguoja S.Jablonskytę, komandos lyderiai yra kalbėję ir anksčiau.
Sportininkės teigimu, po šio konflikto durys į reitingines varžybas jai buvo užtrenktos.
„E.Techovas aiškina, jog į varžybas nevyksiu dėl to, jog nesitreniruoju, nors čia vietoje turiu ir asmeninį trenerį, fizinio rengimo specialistą, gydytojus, ir visas sąlygas, kurių man reikia. Stovyklų metu mes net neturime gydytojų, kurie padėtų traumų atveju. Praėjusiais metais stovyklos Tbilisyje metu susirgau ir turėjau verstis, kaip tik išmaniau. Niekas nepadėjo, pati pirkau vaistus. Stovykla ten buvo tragedija“, – skundėsi S.Pakenytė.
LDF sprendimas paskutinę akimirką išbraukti sportininkę iš dalyvių sąrašų S.Pakenytę paliko be žado.
„Rašiau federacijos generalinei sekretorei Justinai Salionei laišką ir prašiau paaiškinti situaciją, bet jokio atsakymo į šį klausimą taip ir nesulaukiau. Visiškas ignoravimas. Nesuprantu, kam taip reikia elgtis. Į olimpiadą turi vykti sportininkė, kuri bus stipresnė, turės daugiau taškų. Atrodo, kad viskas daroma specialiai, draudžiama važiuoti į varžybas, nors treniruojuosi, ruošiuosi. Federacija tegul ruošia Sandrą, jei tik nori, aš nieko prieš, tačiau noriu, kad man bent jau leistų varžytis. Ne kartą esu sakiusi, kad treniruotis su Sandra nenoriu, atsisakiau E.Techovo paslaugų, nes treneris kalba rusiškai ir aš nieko nesuprantu. Jo technika man taip pat ne prie širdies“, – pasakojo S.Pakenytė.
15min žurnalistas kelis kartus bandė susisiekti su LDF prezidentu V.Sinkevičiumi, tačiau šis bendrauti ir pateikti atsakymų nenorėjo.
LDF oponuojanti Nacionalinė dziudo asociacija (NDA) dėl šio konflikto jau išsiuntė laišką tarptautinei dziudo federacijai (IJF).
„Stengiantis apsaugant sportininkės karjerą, prašome registruoti S.Pakenytę į IJF renginius po Lietuvos vėliava. Prašome atstatyti teisingumą ir sudaryti lygias konkurencingas sąlygas abiejų sportininkių atžvilgiu, nes šiuo metu nė viena Lietuvos dziudo sportininkė neturi olimpinio kelialapio. Olimpinė atranka dar tęsis tris mėnesius, tad norime, kad sportininkėms būtų leista garbingai kovoti lygiomis teisėmis“, – rašoma Nacionalinės dziudo asociacijos laiške.
NDA prezidentas Marius Paškevičius susiklosčiusią situaciją vertina vienareikšmiškai.
„Dėl tokio federacijos elgesio mūsų asociacija ir susikūrė. Federacijos vadovai tvarkosi reikalus, kaip tik patys nori, ir niekas jokios įtakos padaryti negali. Sinkevičius jaučia, jog valstybinės institucijos ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas į visą šią situaciją žiūri apatiškai, jaučia, kad juos gina asociacijų įstatymas ir niekas negali kištis. Situacija yra siaubinga: vienas sportininkas su federacijos palaikymu važinėja po visas varžybas, o kitam net neleidžiama varžytis ir siekti rezultato“, – 15min situaciją komentavo M.Paškevičius.
Priminsime, jog visai neseniai M.Paškevičiaus vadovaujamos organizacijos nariai viešai apkaltino LDF prezidentą V.Sinkevičių dėl jo komandos vykdomos veiklos, kuri griauna dziudo sportą, skaldo dziudo sportininkų ir trenerių bendruomenę ir visiškai ignoruoja Lietuvos dziudo federacijos narius.
Keletą metų skausmingai tvinkčiojęs Lietuvos dziudo imtynių pūlinys pratrūko praėjusį spalį, kai Kaune vykęs Lietuvos dziudo čempionatas virto pajuoka. Tada prieš dabartinį prezidentą sukilusi šios sporto šakos bendruomenė surengė viešą protesto akciją, nors dauguma sportininkų nebuvo įleisti į salę.
V.Sinkevičius LDF vadovauja nuo 2002-ųjų ir užpernai buvo perrinktas jau penktajai kadencijai, nors pastarieji rinkimai irgi neapsiėjo be skandalų.
Papildyta:
Po publikacijos pasirodymo 15min sulaukė LDF generalinės sekretorės J.Stalionės laiško. Pateikiame federacijos poziciją.
Lietuvos dziudo federacija 2020.02.07 gavo sportininkės Santos Pakenytės raštišką atsisakymą dalyvauti pasirengimo etape pagal rinktinės vyr. trenerio E.Techovo sudarytą ir Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete patvirtintą pasirengimo planą, nurodydama tokias priežastis (cituojame):
„1. Traumų rizikos (nėra sudarytos atitinkamos treniruočių sąlygos merginoms, treniruotės vyksta vaikinų tarpe, nei vienos merginos).
2. Gyvenimo sąlygų (teko gyventi kambaryje be langų, kai nesuprasi dabar diena ar naktis).
3. Gydytojo nepriežiūros (susirgus tenka verstis pačiai, pirkti vaistus iš galvos ir gydytis kaip nori, nes gydytojo nėra, o vyr. treneriui tas pats, jog už kelių dienų varžybos).
4. Trenerio nebuvimas treniruočių metu (kam vyr. treneris, kai yra gruzinų treneriai?).
5. Turiu sudarytus spec. fizinio parengimo planus Šiauliuose su treneriu A.Monkumi, taip pat vykdau pasiruošimą su savo treneriu S.Kulikausku.“
Kai 2020.02.25 sportininkė vėl pareiškė norą ruoštis ir dalyvauti varžybose kartu su olimpine rinktine pagal rinktinės vyr. trenerio sudarytą planą, registracijos terminai į „Rabat Grand Prix“ (Marokas) ir „Jekaterinburg Grand Slam“ (Rusija) jau buvo pasibaigę (visus registracijos terminus galima rasti tarptautinės dziudo federacijos tinklapyje www.ijf.org esančiuose varžybų nuostatuose). Pabrėžiame, kad vykstant olimpinei atrankai jokios išimtys nėra daromos.
Dėl anksčiau išvardintų priežasčių sportininkė galės prisijungti prie rinktinės ir tęsti pasiruošimą, bei dalyvavimą varžybose nuo kovo 16 d. išvykos į Sakartvelą kur dalyvaus meistriškumo tobulinimo stovykloje, bei startuos Grand Prix Tbilisis (Sakartvelas).