29 metų sportininkė, kuri pati bus suspenduota už dopingo vartojimą, dvejus metus slapta rinko medžiagą apie dopingo vartojimą Rusijoje. Ji slapta įrašinėjo ir filmavo pokalbius su rusų sportininkais, treneriais ir sporto atstovais, jos surinkta informacija tapo itin svarbia skandalą sukėlusio WADA tyrimo dalimi.
WADA tyrėjai ir Vokietijos televizijos ARD žurnalistai J.Stepanovos nuveiktą darbą vadina ypač drąsiu ir neapsakomai svarbiu. Juolab, kad rusė už tai neprašė jokio atlygio.
Būtent ARD žurnalistų sukurtas dokumentinis filmas apie dopingą Rusijos sporte praėjusių metų pabaigoje sukėlė skandalą ir paskatino WADA imtis rimto tyrimo.
Lapkričio 9 dieną WADA paskelbė savo tyrimo rezultatus, kurie sukėlė didžiulį skandalą, pasibaigusį visų Rusijos lengvaatlečių pašalinimą iš varžybų. Jiems gresia praleisti Rio de Žaneirio olimpines žaidynės.
Anot V.Mutko, jeigu J.Stepanova tikrai norėjo kovoti su dopingu sporte, jei reikėjo kreiptis į Rusijos federaciją: „Tikrai nereikėjo kurti filmo.“
Vis dėlto, Rusijoje J.Stepanova vadinama išdavike, ji bijo grįžti į savo tėvyne ir slapstosi užsienyje, žinoma, kad kažkur Šiaurės Amerikoje.
„Ji yra išdavikė. Ji išdavė mane, išdavė savo tėvynę – todėl ji yra išdavikė“, – NTV sakė buvęs J.Stepanovos treneris Vladimiras Kazarinas. Jo pavardė WADA ataskaitoje taip pat figūruoja, žinoma, treneris tai neigia.
Taip pat skaitykite: 8 faktai apie Rusijos dopingo skandalą
Dar prieš ARD dokumentinio filmo paskelbimą ir WADA tyrimo rezultatų atskleidimą J.Stepanova su vyru Vitalijumi pasitraukė iš Rusijos į Vokietiją, kur gyveno iki šių metų rugsėjo. Jos gyvenamoji vieta buvo itin įslaptinta. Rugsėjį pora persikėlė į Šiaurės Ameriką.
„Reuters“ žurnalistų klausimai WADA apie J.Stepanova liko neatsakyti, bandymai susisiekti su sportininke, gauti iš jos kokį nors komentarą ar interviu taip pat nesėkmingi. Nežinoma, kur ji gyvena.
J.Stepanovos darbas – didžiulis
332 puslapių WADA tyrimo ataskaitoje J.Stepanovos pavardė minima net 141 kartą. Ji laikoma tikra šio tyrimo žvaigžde ir didvyre.
Ji rinko įkalčius nuo 2013 metų vasario iki 2014 metų lapkričio – slaptai įrašinėjo ir filmavo pokalbius nuo viešbučio kambario Kirgizijoje iki stoties Maskvoje. Ji taip pat perdavė daug elektroninių laiškų, SMS žinučių ir savų liudijimų.
Viename slaptai nufilmuotų pokalbių J.Stepanova kalbasi su treneriu V.Kazarinu.
„Dėl šios priežasties vartosime tik oksandroloną ir primobolaną, ankstyvosiose stadijose, tačiau ne per daug, gali susileisti kelias ampules EPO. Tačiau turi būti užtikrinta, kad tuo metu nebūsi tikrinama“, – įraše kalba V.Kazarinas.
Tame pačiame video įraše matoma, kaip V.Kazarinas paduoda sportininkei 15 tablečių ir pataria, kada ir kaip jas vartoti. J.Stepanova vėliau jas perdavė WADA,. Ištyrus paaiškėjo, kad tai draudžiamas preparatas oksandrolonas.
Išdavikė
Rusijos sporto valdininkai supranta, kad egzistuoja didelė problema. Galbūt jie tai suprato tik po WADA ataskaitos ir sportininkų diskvalifikacijos. Vis dėlto, J.Stepanova šalyje vadinama išdavike, galvojama, kad skandalas yra išpūstas Rusijos politinių priešininkų.
Taip pat skaitykite: Į WADA kaltinimus Rusija atsako savo stiliumi – tai sąmokslas
ARD televizijos žurnalistas Hajo Seppeltas kūrė skandalingąjį TV filmą ir bendravo su J.Stepanova ir jos vyrų Vitalijumi.
„Jie žinojo, kad istorijai pasirodžius viešumoje, Rusijoje jiems bus labai daug problemų. Jie žinojo, kad kalbėti apie blogus dalykus Rusijoje, apie dopingą, yra labai bloga idėja. Rusijoje tai yra garbės reikalas – tu negali daryti blogo savo šaliai, negali jos kaltinti“, – „Reuters“ kalbėjo H.Seppeltas.
Rusijos sporto valdininkai, žinoma, sako, kad nėra nieko girdėję apie grasinimus J.Stepanovai.
„Jie nori gauti kitos šalies pilietybė, todėl visą tai ir sugalvojo. Mes tikrai jiems negrasinome“, – sakė Rusijos lengvosios atletikos federacijos atstovė Anna Glušenka.
Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko teigė, kad J.Stepanovos motyvas buvo ne padaryti blogą savo tėvynei.
„Aš labai tikiuosi, kad jos tikslas buvo išgydyti sportą, kad tai buvo jos tikras motyvas. Bet jeigu ji tai padarė dėl kokių verteiviškų priežasčių, pinigų, ar siekio gauti Vakarų valstybės pilietybę, tada nežinau“, – „Reuters“ sakė V.Mutko.
Anot V.Mutko, jeigu J.Stepanova tikrai norėjo kovoti su dopingu sporte, jei reikėjo kreiptis į Rusijos federaciją: „Tikrai nereikėjo kurti filmo.“
Jie žinojo, kad kalbėti apie blogus dalykus Rusijoje, apie dopingą, yra labai bloga idėja. Rusijoje tai yra garbės reikalas – tu negali daryti blogo savo šaliai, negali jos kaltinti
Anot Rusijos lengvosios atletikos federacijos viceprezidentės Tatjanos Lebedevos, savo šalies sportininkus J.Stepanova išdavė tik dėl to, kad pati buvo pagauta.
Pačiai J.Stepanovai 2013-aisiais buvo skirta dviejų metų diskvalifikacija.
„Kai jie sakė, kad jiems grasins, tai darė iš anksto, kad galėtų palikti šalį. Nebuvo jokių grasinimų.
Žinoma, kad dabar sportininkai jai nepadėkotų. Jie nepadarė nieko blogo, bet buvo apkaltinti sportininkės, kuri pati vartojo dopingą. Kai ją pagavo, ji nusprendė išduoti kitus“, – žaibais svaidėsi T.Lebedeva.
H.Seppeltas teigė, kad J.Stepanova už savo darbą neprašė nė grašio.
„Man jie buvo vieni neįtikinamiausių informatorių sporto istorijoje. Mes jiems nieko nemokėjome, mes jų net neklausėme tai padaryti. Jie patys pas mus atėjo, jie norėjo įrodyti, kad vyksta negeri dalykai“, – sakė H.Seppeltas.
Pastarąjį kartą J.Stepanova su vyru paskelbė viešą pranešimą šeštadienį per tą pačią ARD televiziją: „Mes esame saugioje vietoje. Tai, kad sporto pasauliui rūpi tiesa, leidžia mums jaustis gerai. Nesigailime nieko, ką mes padarėme.“