Lengvosios atletikos susitepimo dopingu skandalas bus didesnis ir skaudesnis nei FIFA?

Po pirmadienį paskelbto Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) tyrimo išvadų kilęs skandalas, atrodo, gali sudrebinti sporto pagrindus dar stipriau nei pastaruoju metu nesibaigiantis FIFA skandalas. Tarptautinei lengvosios atletikos federacijai (IAAF) mesti kaltinimai darė įtaką ne tik sporto valdymui ir administravimui, bet ir rezultatams.
Lengvosios atletikos pasaulį krečia didelis dopingo skandalas
Lengvosios atletikos pasaulį krečia didelis dopingo skandalas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pirmadienį WADA paskelbė ilgai daryto tyrimo išvadas ir apkaltino Rusijos lengvosios atletikos federaciją (ARAF), Rusijos antidopingo agentūrą (RUSADA) bei šalies valdžią susitepusių atletų dangstymu ir dopingo mėginių slėpimu bei klastojimu. Daugiau apie tai skaitykite čia: Juoda diena lengvajai atletikai: Rusija apkaltinta dopingą vartojusių sportininkų dangstymu.

Skaudesnis skandalas nei FIFA

Jau dabar manoma, kad šis WADA tyrimas supurtys lengvosios atletikos pamatus. Be to, kad WADA rekomenduoja pašalinti visus Rusijos lengvaatlečius iš varžybų ir suspenduoti ARAF, labai sunkūs kaltinimai korupcija mesti ir IAAF.

Medžiaga apie korupciją jau perduota Interpolui, tad informacijos apie IAAF krečiantį skandalą kol kas yra mažai.

Vis dėlto, jau žinoma, kad Interpolas turi duomenų apie buvusiam ilgamečiui IAAF prezidentui Lamine'ui Diackui duotą milijono eurų vertės kyšį. Įtariama, kad 2011 m. pinigai jam duoti už dopingu susitepusių Rusijos sportininkų pridengimą.

IAAF etikos komisija taip pat kaltina L.Diacką, du aukšto rango Rusijos lengvosios atletikos federacijos darbuotojus ir net buvusį IAAF antidopingo departamento vadovą dangstant rusę Liliją Šobuchovą. Ji šiuo metu yra diskvalifikuota už draudžiamų preparatų vartojimą, iš bėgikės atimti titulai.

Šis skandalas yra ypač skaudus, nes, priešingai FIFA korupcijos bylai, buvo daroma įtaka ne tik sporto užkulisiams, bet ir rezultatams arenose.

WADA teigia, kad Londono olimpinių žaidynių lengvosios atletikos rungtys yra tiesiog sugadintos ir vyko nesąžiningai. Londone leista startuoti ne vienam sportininkui, kurie ten neturėjo būti dėl dopingo vartojimo.

Rusai olimpinėse žaidynėse Londone lengvosios atletikos varžybos nusileido tik JAV atletams, iškovodami 17 medalių. Pagal WADA rekomendacijas, 800 metrų rungtyje auksą iškovojusi Marija Savinova bei bronzą laimėjusi Jekaterina Poistogova turi būti diskvalifikuotos iki gyvos galvos.

„Tikiuosi, kad visos sporto šakos peržvelgs savo valdymą ir kovos su dopingu sistema, nes grėsmė kyla visur. Visuomenės nuomonė, kad visas sportas yra nešvarus, po tokių dalykų tik sustiprėja“, – apgailestavo Dickas Poundas, komisijos, atlikusios skandalingąjį tyrimą, vadovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marija Savinova-Farnosova ir Jekaterina Poistogova gali būti išmestos iš sporto visam laikui
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marija Savinova-Farnosova ir Jekaterina Poistogova gali būti išmestos iš sporto visam laikui

Rusija skatinama savanoriškai apsivalyti

Dabartinis IAAF prezidentas Sebastianas Coe davė rusams laiko iki savaitės pabaigos atsakyti į WADA mestus kaltinimus. Antidopingo agentūra negali diskvalifikuoti ARAF iš varžybų – tai IAAF jurisdikcijos klausimas.

VIDEO: Rusija atmeta kaltinimus dėl dopingo vartojimo dangstymo

S.Coe teigė nurodęs IAAF tarybai pradėti veiksmus dėl Rusijos lengvosios atletikos federacijos diskvalifikavimo iš visų varžybų. Galutinis sprendimas vis dar nepaskelbtas.

Vis dėlto, D.Poundas teigė, kad Rusija galėtų parodyti pavyzdį ir savanoriškai pasitraukti iš visų varžybų tol, kol kovos prieš dopingą sistema šioje šalyje bus pertvarkyta.

„Mūsų rekomendacija 2016 m. yra suspenduoti visus Rusijos sportininkus (lengvaatlečius – aut. past.). Tikimės, kad rusai tai padarys patys savanoriškai, kad turėtų laiko išsivalyti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Padėtį Rusijos sporte puikiai iliustruoja Vladimiro Lenino statula prie nacionalinio Lužnikų stadiono Maskvoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Padėtį Rusijos sporte puikiai iliustruoja Vladimiro Lenino statula prie nacionalinio Lužnikų stadiono Maskvoje

Aš tikiuosi, kad jie pasinaudos šia galimybe apsivalyti: atsikratyti senos sistemos likučių, atsikratyti senų trenerių ir pasukti nauju keliu. Jie turi sustoti, išmesti sovietinius papročius ir pradėti viską iš naujo. Jeigu jie nuspręs kuo greičiau pasidaryti operaciją ir atlikti reabilitaciją, jie gali spėti tai atlikti ir iki Rio“, – vaizdingai apie Rusijai reikalingus pokyčius kalbėjo D.Poundas.

Anot WADA, Rusijoje kova su dopingu sporte suprantama ne kaip kova prieš draudžiamus preparatus, o kaip kova už būvį. Visais būdais stengiamasi, kad dopingą vartojantis sportininkas būtų nepagautas ir galėtų laimėti.

Susitepusių atletų dangstymu apkaltintas pats Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko. Taip pat nustatyta, kad į RUSADA darbą kišosi net Federalinė saugumo tarnyba (FSB), ypač aktyviai veikusi Sočio žiemos olimpinių žaidynių metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų