32 metų lietuvė su „Formulės-1“ komandoje dirbančiu vyru ir dukra gyvena vienoje turtingiausių Europos šalių, bet jose nesijaučia taip saugiai kaip norėtų.
Nors Šveicarijoje gyvena tik 8,5 mln. žmonių, pagal svarbiausius pandemijos skaičius įstabioji Alpių šalis patenka į nemalonaus sąrašo priekį.
Iki balandžio mėnesio pagal 16,6 tūkst. užsikrėtimų Šveicarija buvo devinta, o pagal mirtis nuo COVID-19 – vienuolikta, palaidojusi 433 žmones.
Be to, Ciurichą, prie kurio gyvena trijų lietuvių šeima, ir didžiausią pandemijos protrūkį išgyvenančią šiaurinę Italiją skiria tik pora šimtų kilometrų.
„Mums atrodo, kad labai arti, – liūdnai šyptelėjo A.Šerkšnienė. – „Gerai, kad esame visi kartu – visa šeima, bet šveicarų reakcija į pandemiją ir užsikrėtimų skaičius kėlė nerimą.“
Šveicarai reagavo vėliau nei lietuviai
2018 metais lengvosios atletikos stadionuose rekordinį greitį 200 ir 400 metrų distancijose rodžiusi ir Europos uždarų patalpų pirmenybėse ketvirtą vietą užėmusi bėgikė po metus užtrukusio traumos gydymo grįžo į varžybas vasario pabaigoje Klaipėdoje per šalies pirmenybes.
Kovo 1 dieną su dukra ji išskrido atgal į Šveicariją, kur dirbti buvo likęs jos vyras, be didesnio susirūpinimo, nors žiniose pradėjo mirgėti naujienos apie koronavirusą Italijoje.
Kai netrukus Lietuvoje ėmė skambėti pavojaus varpai ir raginimai nekišti nosies laukan, Šveicarijoje kovo viduryje niekas neskubėjo užsidaryti namie.
„Šveicarai įprastai labai laikosi taisyklių ir rekomendacijų, bet šįkart, mano akimis, valdžia pavėlavo įvesti suvaržymus, – sakė A.Šerkšnienė. – Žmonės noriai mėgavosi pavasariu, kavinės buvo pilnos.
Mes patys iškart žiūrėjome atsakingiau, nusprendėme dukrytės nebeleisti į darželį, o mano treneris greitai nutraukė grupines treniruotes.
Paskui buvo įvesti apribojimai visoje šalyje, bet ne pernelyg griežti, nors statistika labai išaugusi. Šveicarai ilgai netikėjo situacijos rimtumu. Tik pastarąsias pora savaičių jau rimčiau žiūri į viską.
Vis dėlto atrodo, kad jie suvaldys situaciją. Galbūt atras vakciną, nes Šveicarijoje daug stiprių farmacijos kompanijų.“
Parduotuvėse – iki 20 pirkėjų
Šiuo metu Šveicarijoje įvestas oficialus apribojimas – negalima susiburti į didesnes nei penkių žmonių grupes.
Į lauką leidžiama išeiti, ir žmonės šia galimybe naudojasi. Pati miške treniruotes sau rengianti A.Šerkšnienė sutinka žmonių, kurie nori įkvėpti tyro oro ir sustiprinti imuninę sistemą.
Lietuvos sportininkei patinka taisyklė, kad Šveicarija riboja žmonių kiekį maisto parduotuvėse.
Iš pradžių buvo leidžiama vienu metu būti parduotuvėje ne daugiau 50 žmonių, o dabar iki 20. Ateini prie parduotuvės, gauni taloną ir lauki eilėje lauke, kol kažkas išeis, – A.Šerkšnienė tai žino iš savo vyro, kurį šeima yra delegavusi maisto aprūpinimo pareigoms.
„Formulės-1“ darbai irgi sustoję
Lengvaatletės vyras Andrius Šerkšnas, paskui kurį Agnė prieš dešimtmetį iškeliavo gyventi š Šveicariją, dirba „Formulės-1“ komandos „Sauber“ kokybės kontrolės padalinyje.
Antra savaitė, kai detalių gamykla yra uždaryta.
Kol kas darbai sustoję bent trims savaitėms, suteikus atostogas, kurios „Formulės-1“ komandos darbuotojams įprastai būna rugpjūtį.
Visas „Formulės-1“ sezonas dabar sustojęs. Iš pradžių atšauktos lenktynės Kinijoje ir Australijoje, o paskui sustabdyti dar šeši etapai iki birželio vidurio.
Nuo tada liktų dar 14 etapų, jei virusas iš tiesų leis paleisti automobilių variklius.
Lietuvių dukra pastaruoju metu ruošėsi nuo ketverių vaikams skirtame šveicariškajam vaikų darželiui, porą kartą per savaitę eidama žaisti ir lavintis.
„Į šiuos užsiėmimus eiti neprivaloma, tad nuo kovo pradžios ir nusprendėme dukrytės ten nebeleisti, – pasakojo A.Šerkšnienė. – Į valstybinius vaikų darželius privaloma eiti, tad visi ir ėjo. Šveicarijoje tik po poros savaičių uždarė visus darželius ir mokyklas.
Dabar vaikai mokosi nuotoliniu būdu, o mes mokomės namuose abėcėlę. Energijos daug, tad reikia vis sugalvoti veiklos.“
Pati A.Šerkšnienė stengiasi prisitaikyti prie pakitusių treniruočių sąlygų.
Ji buvo pratusi darbuotis su Ciuricho lengvaatlečių komanda, bet dabar įsigijo sporto inventoriaus į namus, ten pakilnoja svarmenis ir kartais išbėga į mišką. Treneris atsiunčia planą ir kiekvienas sportininkas bando vykdyti užduotis.
„Didžiausia įtampa visiems buvo dėl olimpinių žaidynių – svarbiausio starto vasarą, – sakė viena pajėgiausių Lietuvos lengvaatlečių. – Kai žaidynes nukėlė, tiesiog svarbu judėti, kažką daryti į priekį, negulėti ant sofos. O normalią sportinę formą galima bus pasigauti, kai grįšime į visavertes treniruotes.“
Nepaisant bauginančių pandemijos rodiklių šalyje, ypač itališkajame kantone, trijų lietuvių šeima pasirengusi išlaukti.
„Liksime Šveicarijoje, nes vyrui kažkada reikės grįžti į darbus, o man – į treniruotes. Stengiamės laikytis visų rekomendacijų, ne tik šveicariškų, bet ir pasaulinių, lietuviškų. Kuo daugiau laiko namie, vaikščioti per saugų atstumą nuo kitų. Mes vertiname padėtį rimtai ir laikysimės taisyklių ilgai, kiek tik reikės.“