Nuo dopingo vėžio Lietuvoje taip pat labiausiai kenčia lengvoji atletika

Pirmadienį pasaulio sporto bendruomenę sukrėtė naujienos apie Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) tyrimo išvadas. Organizacija pasmerkė lengvosios atletikos federaciją (IAAF) ir Rusijos valdžią, kuri slėpė dopingu susitepusius lengvaatlečius. Lietuvos antidopingo agentūros direktorė Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė tikisi, kad šis sukrėtimas bus naudingas ir atneš teigiamų pokyčių.
Živilė Balčiūnaitė, Romas Ubartas ir Rasa Drazdauskaitė
Živilė Balčiūnaitė, Romas Ubartas ir Rasa Drazdauskaitė / 15min.lt montažas

WADA kaltina Rusijos valdžią dopingą vartojančių atletų dangstymu ir valstybiniu nesąžiningumu sporte. Į dopingo tyrimus, anot ataskaitos, kišasi net Rusijos slaptoji tarnyba FSB. Antidopingo agentūra rekomenduoja išmesti rusų lengvaatlečius iš visų varžybų. Tarp įtariamųjų korupcija – ir pasaulinė lengvosios atletikos federacija (IAAF).

„Šis tyrimas yra labai sveikintinas dalykas ir WADA atliko didelį ir vertingą darbą. Tikiu, kad po šio tyrimo bus daromos išvados ir situacija gerės. Tai bus naudingas postūmis kovoje už švarų sportą“, – mano I.Lukošiūtė-Stanikūnienė.

Rugsėjo pabaigoje Lietuvą apskriejo žinia apie antrą kartą dėl dopingo įkliuvusį Ramūną Vyšniauską. 39-ąjį gimtadienį atšventęs sportininkas už dopingo vartojimą diskvalifikuojamas dvejiems metams. Tiesa, jis jau baigęs karjerą.

Lietuvoje 1993-2015 metais dėl dopingo vartojimo buvo bausti 20 sportininkų

„Nenorėjome išleisti sportininko, kad paskui būtų gėda Lietuvai per tarptautinį čempionatą“, – sprendimą prieš Europos čempionatą patikrinti sunkiaatletį aiškino Lietuvos antidopingo agentūros direktorė. Po šio patikrinimo R.Vyšniauskas staiga paskelbė baigąs karjerą, tačiau esą dėl nesibaigiančių traumų.

Pagal Lietuvos antidopingo agentūros duomenis, Lietuvoje 1993-2015 metų laikotarpiu dėl dopingo vartojimo buvo bausti 20 sportininkų (2015 metais Andrius Petrovas nubaustas už žirgo dopingo vartojimą).

Kadangi agentūra įkurta 2005 metais, iki tol duomenys nėra visiškai tikslūs, tačiau statistika rodo, kad mūsų šalyje daugiausia – šeši – dopingo atvejai užfiksuoti tarp lengvaatlečių. Keturis kartus bausti sunkiaatlečiai, po tris – dviratininkai ir krepšininkai.

– Kokia buvo jūsų reakcija sužinojus apie WADA išvadas?​

– Mane užplūdo įvairios emocijos. Mes žinojome, kad yra vykdomas tyrimas ir kada jis bus paskelbtas. Laukėme jo rezultatų ir iškart puolėme į internetą skaityti. Vokietijoje buvo atliktas žurnalistinis tyrimas ir sukurtas dokumentinis filmas būtent apie Rusijos ir jos lengvosios atletikos sportininkų nusižengimus. Todėl tai nebuvo mums visiškai netikėta. 

– Kaip jūs vertinate šio tyrimo rezultatus?

– Šis tyrimas yra labai sveikintinas dalykas ir WADA atliko didelį ir vertingą darbą. Tikiu, kad po šio tyrimo bus daromos išvados ir situacija gerės. Tai bus naudingas postūmis kovoje už švarų sportą.

Asmeninio arch. nuotr./Lietuvos antidopingo agentūros vadovė dr. Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė
Asmeninio arch. nuotr./Lietuvos antidopingo agentūros vadovė dr. Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė

– Rusijos sporto ministras teigė, kad Rusija išskirta neteisingai. Anot jo, Rusijoje dopingą vartojančių sportininkų yra panašus skaičius kaip ir visur kitur. Ar tai tiesa?

– Šis tyrimas buvo būtent susijęs su Rusija. Jeigu bus atlikti tyrimai, kalbėsime apie kitus. 

– Kalbama, kad šis skandalas gali užkirsti Rusijos lengvaatlečiams kelią į kitais metais vyksiančias olimpines žaidynes. Kiek realu, kad tai įvyks?

– Sunku pasakyti. Viskas priklauso nuo Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos sprendimų. Tik ji gali uždrausti Rusijai dalyvauti olimpinėse žaidynėse. 

– Tyrimo metu buvo išskirta Maskvos laboratorija, kurioje, įtariama, ir buvo klastojami mėginiai. Kur keliauja Lietuvos sportininkų mėginiai?

– Mes surinktus mėginius siunčiame į WADA akredituotą laboratoriją. Rezultatai yra laikomi specialioje sistemoje. Lietuvoje mes tyrimų neatliekame. Visi mėginiai keliauja į kitą šalį ir gauname atsakymus per WADA sistemą. Tuos pačius atsakymus gauna ir atitinkama sporto šaka. Manau, kad šiuo klausimu dirbame labai skaidriai.

– Neseniai Lietuvoje nuskambėjo Ramūno Vyšniausko situacija dėl teigiamo dopingo testo. Jis buvo baustas ir anksčiau. Ar jums tai buvo netikėta?

– Po to, kai jis paskelbė, kad dalyvaus Europos čempionate, mes atlikome tikslinį testavimą. Norėjome patikrinti prieš čempionatą, ar jis švarus. Nenorėjome išleisti sportininko, kad paskui būtų gėda Lietuvai per tarptautinį čempionatą. Mums tai iš karto aliarmas, kad turime atlikti dopingo kontrolę.

– Kokį poveikį tokie dopingo skandalai turi sporto šakai?

– Žmonės, kurie yra susiję su bet kokia sporto organizacija, turėtų visada elgtis atsakingai, kad neužtrauktų didžiulės gėdos savo sporto šakai ar savo valstybei. 

– Kokie didžiausi iššūkiai dėl dopingo kontrolės kyla Lietuvoje?

– Mums didžiausias iššūkis yra surinkti kaip įmanoma daugiau testų. Kaip žinote, dopingo kontrolė kainuoja gana brangiai. Mes norėtume atlikti daugiau mėginių ir būti tikri, kad užkertame kelią dopingo vartojimui ir eliminuojame vartojančius sportininkus. Taip būtų geriausia atbaidyti visus sportininkus vartoti dopingą. 

– Statistiškai kokiose sporto šakose Lietuvoje užfiksuota daugiausia dopingo vartojimo atvejų?

– Lyg ir lengvojoje atletikoje mes esame turėję daugiausia teigiamų testų. 

Dėl dopingo vartojimo suspenduoti Lietuvos sportininkai
Sportininkas Sporto šaka Metai Kuriam laikui?
Romas Ubartas Lengvoji atletika 1993 4 m.
Ramūnas Vyšniauskas Sunkioji atletika 1998 2 m.
Rolandas Bučinskas Kultūrizmas 1999 -
Irina Daraškevič Rankinis 2000 -
Raimondas Rumšas Dviračių sportas 2003 9 mėn.
Rasa Drazdauskaitė Lengvoji atletika 2003 2 m.
Vytautas Kancleris Lengvoji atletika 2004 2 m.
Saulius Ruškys Dviračių sportas 2005 2 m.
Dovilė Blažiūnaitė Sunkioji atletika 2006 2 m.
Edita Daniūtė Sportiniai šokiai 2006 3 mėn.
Tomas Turskis Lengvoji atletika 2007 2 m.
Valentinas Voveris Lengvoji atletika 2008 2 m.
Nerijus Bružas Kultūrizmas 2010 -
Živilė Balčiūnaitė Lengvoji atletika 2010 2 m.
Dainius Šalenga Krepšinis 2010 6 mėn.
Tomas Nagys Krepšinis 2011 3 mėn.
Aurimas Didžbalis Sunkioji atletika 2012 2 m.
Rasa Leleivytė Dviračių sportas 2012 2 m.
Žydrūnas Kelys Krepšinis 2013 3 mėn.
Karolis Zlatkauskas Biatlonas 2013 2 m.
Andrius Petrovas Žirgų sportas 2015 10 mėn.
Ramūnas Vyšniauskas Sunkioji atletika 2015 2 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų