„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Susipažinkite: geriausi Lietuvos metų lengvaatlečiai

Tęsiasi Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir portalo 15min.lt organizuojami geriausių metų lengvaatlečių rinkimai. Pristatome pajėgiausius Lietuvos lengvaatlečius vyrus, šiemet tarptautinėse arenose pasiekusius geriausius rezultatus.
Geriausi Lietuvos metų lengvaatlečiai
Geriausi Lietuvos metų lengvaatlečiai

Nuo 2009 metų, kada vėl buvo pradėti rinkti geriausi metų lengvaatlečiai, šį titulą tarp vyrų iškovojo tik disko metikai: pastaruosius du kartus triumfavo Andrius Gudžius, prieš tai – Virgilijus Alekna.

Tarp kandidatų šiemet vėl du diskininkai – A.Gudžius bei jaunasis Domantas Poška. Jiems konkurenciją sudarys ieties metikas Edis Matusevičius ir ėjikai Marius Žiūkas bei Tadas Šuškevičius.

Ar geriausiu Lietuvos lengvaatlečiu vėl bus išrinktas disko metikas?

Andrius Gudžius (disko metimas)

Trumpas, keistas, tačiau sėkmingas – toks buvo disko metiko Andriaus Gudžiaus sezonas. Balandžio pradžioje lengvaatletis antrą kartą patyrė pėdos traumą, po kurios jam buvo atlikta operacija, o vėliau sekė ilga reabilitacija. Viltys startuoti svarbiausiose ketverių metų varžybose – Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse – pakibo ant plauko.

Nesu labai stiprus lyderis, skaudi situacija lengvojoje atletikoje. Moterų tarpe dar kiek geriau

„Ar balandį buvo minčių, kad teks praleisti visą sezoną? Ne tik balandį buvo tokios mintys – nerimavau iki pat Europos čempionato. Daug svarstymų, kaip ten viskas susiklostys, su langete mečiau Europos čempionate ir dar tada buvo neaišku dėl olimpiados. Daug baimių, daug visko buvo, bet, ačiū Dievui, viskas gavosi gana neblogai“, – šyptelėjo A.Gudžius.

„Gana neblogai“ – tik žingsnis nuo finalo pirmose oficialiose sezono varžybose Europos čempionate (13 vieta – 63,85 m) bei patekimas į finalą debiutinėse olimpinėse žaidynėse (12 vieta – 60,66 m, atrankoje – 65,18 m).

„Atsižvelgiant, kad buvau tiek laiko traumuotas, tai, ką padariau, yra stebuklas. Aišku, jei būčiau sveikas taip pasirodęs, tada reikėtų ašaroti, – sakė visada aukščiausių rezultatų siekiantis A.Gudžius. – Esu patenkintas, kad galėjau dalyvauti, tačiau rezultatais ne. Galėjau geriau, bet sutrukdė traumos ir pritrūko laiko. Daugiau ar mažiau sezoną vertinčiau gerai.“

Jei Vaclovo Kidyko auklėtinis vėl būtų išrinktas geriausiu metų Lietuvos lengvaatlečiu, jis taptų pirmuoju sportininku, kuriam šį titulą pavyko laimėti tris kartus iš eilės. Disko metikas teigė, kad nesijaučia tvirtu lyderiu – tiesiog šiuo metu aukštą pasaulinį lygį pasiekusių Lietuvos lengvaatlečių vyrų nėra daug.

„Nesu labai stiprus lyderis, skaudi situacija lengvojoje atletikoje. Moterų tarpe dar kiek geriau“, – teigė A.Gudžius.

Alfredo Pliadžio nuotr./Andrius Gudžius
Alfredo Pliadžio nuotr./Andrius Gudžius

Domantas Poška (disko metimas)

Geriausias rezultatas 2015-aisiais – 58,32 m, o 2016-aisiais – 62,47 m. Ženklus progresas ir skambūs laimėjimai – taip šis sezonas susiklostė perspektyviam disko metikui Domantui Poškai. Į suaugusiųjų sportą šiemet tvirtai žengęs 20-metis lengvaatletis be medalio neliko nė vieneriose svarbiausiose sezono varžybose.

Sezoną vertinu labai gerai, kadangi man tai buvo pereinamieji metai iš jaunimo grupės į suaugusiųjų. Nežinojau, ko tikėtis, bet labai džiaugiuosi

Metus D.Poška pradėjo Europos žiemos metimų taurės varžybomis, kur iki 23 metų amžiaus grupėje iškovojo bronzos medalį – 58,08 m. Baltijos šalių mače lietuvis privertė paprakaituoti ir pasaulines žvaigždes: dalį varžybų pirmavęs mūsiškis užėmė trečią vietą (60,46 m), nusileidęs tik ketvirtą ir penktą vietas Rio de Žaneiro olimpiadoje iškovojusiems estams Martinui Kupperiui bei Gerdui Kanteriui.

„Sezoną vertinu labai gerai, kadangi man tai buvo pereinamieji metai iš jaunimo grupės į suaugusiųjų. Nežinojau, ko tikėtis, bet labai džiaugiuosi, kad viskas pavyko, ką su treneriu planavome, – teigiamai rezultatus vertino D.Poška. – Europos žiemos metimų čempionatui specialiai nesiruošiau, todėl esu laimingas, kad pavyko pasiekti aukštą rezultatą dar net neprasidėjus vasaros sezonui.“

Alfredo Pliadžio nuotr./Domantas Poška
Alfredo Pliadžio nuotr./Domantas Poška

Bene įspūdingiausią pergalę kylanti lengvosios atletikos žvaigždė pasiekė šalies pirmenybėse: aplenkęs A.Gudžių bei Europos čempionato dalyvį Eligijų Ruškį, D.Poška pirmą kartą tapo Lietuvos čempionu – 62,47 m. Iki Senojo žemyno pirmenybių normatyvo jam pritrūko vos 53 centimetrų.

„Dar prieš sezoną viduje buvo toks keistas jausmas, kad laimėsiu Lietuvos čempionatą. Dalyvaudamas buvau labai užtikrintas tuo, ką darau ir sektoriuje nuoširdžiai tikėjau, jog galiu laimėti. Džiaugiuosi, kad pavyko laimėti, tačiau reikia nepamiršti, kad Andriui buvo labai sunkus pasiruošimo laikotarpis, todėl nesąžininga sureikšminti šią pergalę. Kaip bebūtų, kitąmet titulo lengvai atiduoti nesiruošiu“, – juokėsi D.Poška.

Praėjusiais metais olimpinio čempiono Romo Ubarto auklėtinis dažniau mėtė su 1,75 kg sveriančiu disku, o šiemet jau dirbo tik su 2 kg įrankiu. Pasak lengvaatlečio, skirtumas varžantis tarp suaugusiųjų ir jaunimo grupės sportininkų yra gana didelis.

„Teko dalyvauti su daug vyresniais stipriais disko metikais, todėl tas skirtumas tikrai jaučiasi. Džiugu, kad galiu varžytis kaip lygus su lygiu, būti rimtu priešininku jiems. Esu girdėjęs, kad pereinamieji metai daug kam yra sunkūs ir puoselėti daug vilčių pasiekti aukštą rezultatą nereikėtų, bet man tokių sunkumų nekilo, gal dėl to, kad turiu puikų trenerį“, – olimpinį čempioną liaupsino D.Poška.

Patekimas į geriausių Lietuvos lengvaatlečių penketuką jaunąjį diskininką nustebino. Sportininkas viliasi, kad jis ir toliau tobulės bei tarp geriausiųjų bus išrinktas ne kartą.

Alfredo Pliadžio nuotr/Domantas Poška
Alfredo Pliadžio nuotr/Domantas Poška

Marius Žiūkas (20 km sportinis ėjimas)

Kai pradedi olimpinį sezoną ir viskas klojasi ne taip, kaip planavai, pradeda lįsti visokios mintys. Galbūt dėl visų nuopolių ir kliūčių sezono eigoje galutinis rezultatas Rio ir suteikė tiek pasitenkinimo.

Optimaliausia sportinė forma – svarbiausiame metų starte. Ėjikas Marius Žiūkas „iššovė“ tada, kada labiausiai reikėjo: Rio de Žaneire sportininkas pasiekė geriausią sezono rezultatą, trečią geriausią rezultatą karjeroje (1 val. 22 min. 27 sek.) ir užėmė aukščiausią vietą savo trečiose olimpinėse žaidynėse – 26-ą.

„Sutinku, kad 2016 metai buvo vieni geresnių, tačiau tikrai nebuvo viskas taip sklandu, kaip norėjosi. Visas sezonas buvo „up and down“ (su pakilimais ir nuosmukiais – aut. past.). Pradžia nebuvo sėkminga ir gana pesimistiškai vertinau netgi galimybę varžytis olimpinėse žaidynėse, – prisiminė M.Žiūkas. – Kai pradedi olimpinį sezoną ir viskas klojasi ne taip, kaip planavai, pradeda lįsti visokios mintys. Galbūt dėl visų nuopolių ir kliūčių sezono eigoje galutinis rezultatas Rio ir suteikė tiek pasitenkinimo. Užplūdo palengvėjimo, pasitenkinimo jausmas.“

Šiais metais M.Žiūkas Lietuvos čempionu tapo net tris kartus – žiemą 5000 m nuotolyje bei vasaros sezono metu 20 km ir 10 km šalies čempionatuose. To nepavyko padaryti nė vienam kitam lietuvių lengvaatlečiui vyrui.

Aukštus rezultatus ėjikas demonstravo ir po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių: daugiadienėse varžybose Kinijoje pranoko olimpiadoje sidabrą iškovojusį australą Jaredą Tallentą, ketvirtą vietą užėmusį kanadietį Evaną Dunfee, būrį kitų olimpiečių bei užėmė dešimtą vietą.

Vis dėlto ir po tokio sėkmingo sezono M.Žiūkas nesitiki būti išrinktas geriausių Lietuvos lengvaatlečiu.

„Manau, tarp vyrų yra aiškus favoritas ir klausimų, kas buvo geriausias šį sezoną, nekyla beveik niekam. Mano nuomone, galėtų vykti geriausio lengvaatlečio rinkimai neskirstant į vyrų ir moterų kategorijas, kadangi jau kuris laikas mūsų moterų bendras lygis gerokai aukštesnis už vyrų. Jau tikrai laikas mums pasitempti, norint prilygti mūsų lengvaatlečių moterų pasiekimams“, – šyptelėjo ėjikas.

Alfredo Pliadžio nuotr./Marius Žiūkas
Alfredo Pliadžio nuotr./Marius Žiūkas

Edis Matusevičius (ieties metimas)

Sezonas buvo tikrai sunkus, nes nuo pat metų pradžios vis išlįsdavo kažkokia trauma, kuri neleisdavo visko atlikti šimtu procentų.

2015 metų kylančia Lietuvos lengvosios atletikos žvaigžde išrinktas Edis Matusevičius savo vardą į istoriją įrašė ir šiemet. 20-metis ieties metikas tapo jauniausiu Europos čempionate dalyvavusiu Lietuvos lengvaatlečiu vyru per visą istoriją.

Itin aukštus rezultatus E.Matusevičius demonstravo nuo pat pirmų startų: gegužę LLAF taurės varžybose asmeninį rekordą jis pagerino kone pusantro metro ir ietį numetė 80,22 m. Praėjus vos savaitei Europos čempionų klubų taurės varžybose Turkijoje ietis nulėkė dar toliau – 81,28 m.

Tai – penktas rezultatas pasaulyje tarp jaunesnių nei 21-erių metų amžiaus ieties metikų.

Vis dėlto priartėjus prie olimpinių žaidynių normatyvo sportinė forma krito žemyn. To priežastis – lietuvį kamavusios traumos.

Afredo Pliadžio nuotr./Edis Matusevičius
Afredo Pliadžio nuotr./Edis Matusevičius

„Sezonas buvo tikrai sunkus, nes nuo pat metų pradžios vis išlįsdavo kažkokia trauma, kuri neleisdavo visko atlikti šimtu procentų. Pasiruošimas sezonui buvo silpnas, iš pradžių atsinaujino kirkšnies trauma, tačiau dėka brolių latvių viskas susitvarkė. Vėliau patempiau siuvėjo raumenį ir galiausiai, dėl per didelio krūvio, krūtinės raumenį, kuris kankino iki pat rugsėjo pabaigos“, – atviravo E.Matusevičius.

Iki pat Europos čempionato ietie metikas vis dar tikėjosi įvykdyti Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių normatyvą (83,00 m). Vis dėlto Amsterdame realizuoti galimybių nepavyko: 77,86 m bei užimta 21 vieta.

„Sezonas nebuvo toks jau ir blogas: pasiekiau geriausią savo rezultatą klubų čempionate, kur užėmiau pirmą vietą, tačiau labiausiai įsiminė Baltijos šalių mačas-Latvijos prezidento taurės varžybos, kur lyjant, vėsiame ore, sugebėjau pasiekti gerą rezultatą ir aplenkti visus latvių ir estų ietininkus olimpiečius“, – džiaugėsi E.Matusevičius.

Didžiuotis yra kuo: už lietuvio nugaros liko ir Zigismundas Širmais, šią vasarą tapęs Europos čempionu, ir Ainaras Kovalas – Pekino olimpinių žaidynių vicečempionas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apdovanojamas geriausias 2015 m. talentas Edis Matusevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apdovanojamas geriausias 2015 m. talentas Edis Matusevičius

Tadas Šuškevičius (50 km sportinis ėjimas)

2016 metai buvo prasti – nepasiekti jokie titulai, nepagerintas asmeninis rezultatas, o Rio de Žaneire nepavyko įvykdyti keltų tikslų.

Geriausių Lietuvos lengvaatlečių rinkimų senbuvis. Ėjikas Tadas Šuškevičius yra vienas iš dviejų atletų, nuolat kovojančių dėl geriausio šalies lengvaatlečio titulo.

2016-ieji T.Šuškevičiui nebuvo geriausi metai karjeroje, tačiau liaupsių nusipelno sportininko kova olimpiadoje. Pragariškose oro sąlygose varžęsis lietuvis 50 km distancijoje tarp 80-ies dalyvių finišavo 32-as – 4 val. 4 min. 10 sek. Vis dėlto pats ėjikas savo sezoną vertina kritiškai.

„2016 metai buvo prasti – nepasiekti jokie titulai, nepagerintas asmeninis rezultatas, o Rio de Žaneire nepavyko įvykdyti keltų tikslų. Jei dešimtbalėje sistemoje reikėtų vertinti sezoną, tai parašyčiau silpną šešetą, – atviravo T.Šuškevičius. – Iš Rio tikėjausi daugiau negu pasiekiau, mano planuose buvo 16-20 vietos.“

Alfredo Pliadžio nuotr./Tadas Šuškevičius
Alfredo Pliadžio nuotr./Tadas Šuškevičius

Sportininkas nesitiki tapti geriausių Lietuvos metų lengvaatlečių, tačiau nesistebi patekęs tarp geriausiųjų.

„Kad esu nominuojamas tarp geriausių lengvaatlečių, nelabai stebina, nes nelabai ir yra, ką nominuoti. Ar planuoju neužleisti pozicijų iki Tokijo? Visada sakau, kad reiktų laimėti šiuos rinkimus, o norint tai padaryti, reikia tapti lengvosios atletikos vyrų rinktinės lyderiu“, – tikslą įvardijo 31-erių ėjikas.

Balsuoti už geriausius metų lengvaatlečius galima iki lapkričio 8 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų