Gototennis.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
1896–1908 metai
Gototennis.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
Devynioliktajame amžiuje sportas buvo laikomas vyriška veikla. Į moteris užsiimančias sportu būdavo žiūrima kiek kreivai iki pat aštuoniolikto amžiaus pabaigos iki kol atėjo supratimas, jog moterys taip pat siekia būti fiziškai stiprios ir dalyvauti įvairiose varžybose. Ypatingai populiarios šakos tarp moterų tapo dviračių sportas ir plaukimas, o tarp aukštesnės klasės moterų buvo populiarus tenisas, golfas, kroketas. Skirtumas tas, jog moterys fizine veikla užsiimdavo tiek, kad nesuprakaituotų – sportas tuo metu moterims turėjo išlikti skoningas.
Timeout.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
1896 metų Olimpinėse žaidynėse moterims dar nebuvo galima dalyvauti, tačiau jau 1900-aisiais į žaidynes įtraukė moterų tenisą, golfą ir buriavimą. Moterys tuo metu neturėjo pasirinkimo, kaip apsirengti – jos tiesiog dėvėjo ilgas, kulkšnis siekiančias sukneles ilgomis rankovėmis ir avėjo aukštakulnius batelius. Palyginimui – vyrai galėjo dėvėti trumparankovius marškinėlius ir šortus. Moteriškumas, o ne praktiškumas buvo pirmoje vietoje.
Timeout.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
aufeminin.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
1912 metų Stokholmo Olimpinės žaidynės
Kojas ir rankas atidengiantys gimnasčių sportiniai kostiumėliai sulaukė itin daug pasipiktinimo, nes jie buvo laikomi nemoteriškais. Tiek pat kontraversiškai atrodė ir moterų maudymosi kostiumėliai – JAV plaukikėms netgi buvo uždrausta dalyvauti varžybose. O vyrams buvo leista dėvėti berankovius marškinėlius ir itin trumpus šortus.
1920 metų Antverpeno Olimpinės žaidynės
Moterys jau galėjo dėvėti trumpesnius sijonus bei berankovius triko su pakankamai giliomis iškirptėmis, kad jaustųsi patogiai. Tokia laisvė leido sportinės aprangos madai keistis į praktiškesnę pusę. Atviri plaukikių maudymosi kostiumėliai tiesiog šiurpino senąją kartą. O po kelių metų, tenisininkė Suzanne Lenglen visus šokiravo teniso korte pasirodžiusi su iki kelių ilgumo sijonu. Tačiau po kelerių metų toks ilgis jau tapo standartu.
waterpololegends.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
1924 metų Paryžiaus Olimpinės žaidynės
Moterys ir toliau rodo daugiau kūno – vyrauja trumpesni šortukai ir maudymosi kostiumėliai. Šviesesni audiniai, šilkiniai, satino audiniai pakeičia tradicinius vilnos audinius. Pats sportas tampa mados reikalu.
olympic.org nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
Vyriškos aprangos mados pokyčius puikiai iliustruoja kino juosta „Charlote on Fire“:
1928 metų Amsterdamo Olimpinės žaidynės
Tai labai reikšmingas laikotarpis moterims, kadangi joms jau leista dirbti ir „vyriškus“ darbus, dauguma moterų jau turėjo teisę balsuoti politiniuose rinkimuose. Olimpinėse žaidynėse atsiranda vis daugiau atvirų moterims sporto šakų, pavyzdžiui, bėgimas. Moterys pradeda dėvėti trumparankovius marškinėlius, trumpus šortus.
visforvintage.net nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
womenhistoryabout.com/Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
1032 metų Los Andželo Olimpinės žaidynės
Šios Olimpinės žaidynės pasižymėjo tuo, kad atletams buvo leista dėvėti sportinę aprangą kada jie tik norėjo – ne vien treniruojantis, bet ir laisvalaikiu. Šalį reprezentuojančios uniformos tapo itin madingu dalyku. Įvairių šalių atstovams aprangas pradėjo kurti dizaineriai, kurie naudojo tų šalių vėliavų spalvas ir kitus simbolius.
Timeout.com nuotr./Įdomiausi sportinės aprangos mados pokyčiai |
Kelnės tampa įprasta moterų aprangos dalimi – taip pat ir sporte. Išpopuliarėja ir sijonkelnės tarp dviratininkių. Atsiranda sportiniai švarkeliai dėvimi laisvalaikiu. Sportinė apranga tampa madinga ne vien tarp atletų.
Šiuo laikmečiu gimsta pirmieji sportinės aprangos ir avalynės prekių ženklai „Adidas“ ir „Puma“.