D.Grybauskaitė pasveikino Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) sprendimą diskvalifikuoti Rusijos rinktinę 2018 metų žiemos olimpinėse žaidynėse.
Jų atidaryme penktadienį Pjongčango olimpiniame stadione dalyvavusi Lietuvos prezidentė matė, kaip 35 tūkst. žiūrovų dviprasmiškai sutiko po neutralia olimpine vėliava pasirodžiusius sportininkus iš Rusijos.
169-iems šios šalies atletams leista startuoti šią savaitę prasidėjusiose žaidynėse, tačiau dalis Rusijos sporto žvaigždžių liko už borto, jų apeliacijos buvo atmestos žaidynių išvakarėse.
Dėl sukčiavimo 2014 m. Sočio olimpinėse žaidynėse, kur antidopingo laboratorijos darbuotojais apsimetę saugumo pareigūnai slapta keitė Rusijos atletų dopingo mėginius, visam gyvenimui iš olimpinio judėjimo diskvalifikuotas buvęs Rusijos sporto ministras, dabartinis šalies vicepremjeras Vitalijus Mutko.
„Manau, kad pagaliau olimpinis sportas pradėjo valytis ir griežtai reaguoti į tokius skandalus, kurie buvo daromi valstybiniu lygmeniu, – sakė D.Grybauskaitė, 15min paklausta apie Rusijai skirtą bausmę. – Tai, kad Tarptautinis olimpinis komitetas ir kitos institucijos išdrįso paliesti pačią valstybę, yra labai gerai, nes sportas turi būti švarus, olimpinis sportas – ypač.
Dalia Grybauskaitė: Geras pavyzdys, jog buvo išdrįsta paliesti tokią valstybę, kuri nuo pačios viršūnės užsiėmė valstybiniu dopingu
Juk tai yra taikos, švaros ir skaidrumo varžybos. Tam jos buvo sukurtos, o ne tam, kad apgaudinėtų kitus. Manau, kad geras pavyzdys, jog buvo išdrįsta paliesti tokią valstybę, kuri beveik nuo pačios viršūnės užsiėmė valstybiniu dopingu. Tai yra didelis žingsnis į priekį užtikrinant sporto skaidrumą bei kokybę.“
D.Grybauskaitė įgėlė Rusijai, bet vėjuotame olimpiniame kaimelyje itin šiltai bendravo su savo šalies sportininkais.
18-metis kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas ypač laukė susitikimo su šalies prezidente. Pusę gyvenimo Lietuvoje, o kitą pusę Šveicarijoje praleidęs atletas dar pakeliui į žaidynes neslėpė, kad jo viena svajonių yra nors trumpai pabendrauti su Lietuvos vadove.
D.Grybauskaitė trumpai pasikalbėjo su A.Drukarovu ir įteikė dovanų visiems olimpiečiams.
„Tai lietuviška duona ir dar kai kas, bet nesakysiu kas, nes paskui dar nepraleis pro muitinę“, – juokėsi Lietuvos vadovė, nepasakiusi, kas buvo pridėta prie medaus ir saldainių olimpinei delegacijai.
Veikiausiai tai buvo rūkytas kumpis, bet kuriuo atveju, tai nebuvo paskutinė dovana, nes D.Grybauskaitė dar turėjo asmeninę dovaną Vidai Vencienei.
Lietuvos komandos misijos vienai vadovių tai ypatingas metas, nes prieš 30 metų ji iškovojo auksą 1988 metų Kalgario olimpinių žaidynių slidinėjimo varžybose.
„Žinau, kad jūs esate kepėja“, – sakė D.Grybauskaitė buvusiai sportininkei, įteikusi ir skarelę.
„Tikrai labai netikėta,“ – džiaugėsi V.Vencienė.
Lydima Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės šalies vadovė trumpam užsuko į olimpinio kaimelio daugiaaukštį ir apžiūrėjo, kaip įsikūrę devyni startams Pjongčange besirengiantys sportininkai.
Susitikime su prezidente trūko keturių biatlonininkų, nes šių startai jau šį savaitgalį – Diana Rasimovičiūtė ir Natalija Kočergina sprinto lenktynėse startuos šeštadienį, Tomas Kaukėnas ir Vytautas Strolia – sekmadienį.
V.Strolią lyg tyčia prezidentės vizito metu pakvietė dopingo kontrolieriai.
„Nesvarbu, bus medalių ar ne, svarbiausia, kad išlaikytume aukštai Lietuvos vėliavą“, – sportininkams sakė D.Grybauskaitė, pabrėžusi, kad medaliai nėra svarbiausias rezultatas.
Ji stabtelėjo atsakyti į dar kelis žurnalistų klausimus pučiant žvarbiam vėjui olimpiniame kaimelyje.
– Kokie jūsų įspūdžiai Pietų Korėjoje? – buvo paklausta D.Grybauskaitė.
– Šalta. Pirmasis įspūdis toks. Tačiau svarbiausia, kad tai visiškai netrukdo džiaugtis olimpiada, džiaugtis šalimi ir džiaugtis mūsų olimpiečiais.
Mūsų žiemos olimpiečiams šaltis nebaisus, jie pratę prie visko, yra ištvermingi, tikimės, kad gražiai pasirodys olimpiadoje.
– Ko palinkėjote olimpiečiams?
– Pirmiausia, kad Lietuva būtų širdyje, kad mūsų vėliava visur būtų matoma. Mums ši olimpiada ypatinga, nes po savaitės švęsime vasario 16-ąją. Tad mūsų vėliava čia reiškia ir pasaulio šventę, mūsų sportininkai gali dalyvauti tokiose žaidynėse, kurios reiškia taiką ir draugystę.
– Galbūt turite mėgstamą žiemos sporto šaką arba olimpietį?
– Oi, visos patinka, ypač todėl, kad sniego beveik nebeturime, tad tai primena vaikystę ir jaunystę. Biatlonas labai patinka, slidinėjimas – taip pat. Žinoma, kalnų slidinėjimas, nors neturime daug tokių sportininkų. Bet džiaugėmės tuo, ką turime.
– Esate pati išbandžiusi kažkurias sporto šakas?
– Slidinėjimą. Tada sekėsi visai gerai, bet įrankiai buvo kitokie – slidinėji, slidinėji ir pameti slidę, o paskui penkias minutes bandai užsidėti (juokiasi).