Rusų įkurtas paramos olimpiniams atletams iš Rusijos fondas skyrė naujus automobilius Pjongčange ant garbės pakylos lipusiems sportininkams, bet tik dalis jų patys naudosis mašinomis.
Rusijos ledo ritulio rinktinės žvaigždė I.Kovalčiukas socialiniame tinkle pareiškė, jog parduos savo BMW X5, o gautus pinigus skirs labdarai.
„Paaukosime vaikų namams arba vienam konkrečiam vaikui, kuriam reikalingi pinigai operacijai ar reabilitacijai“, – Rusijos dienraštis „Sport-express“ citavo I.Kovalčiuką.
Bronzą akrobatinio slidinėjimo varžybose iškovojęs Ilja Burovas taip pat nusprendė parduoti už trečiąją vietą Pjongčange jam atitekusį BMW4.
Viename iš Jaroslavlio miesto salonų į prekybą mašiną pateikęs sportininkas už ją prašo 4 mln. rublių. (57 tūkst. eurų). Jis savo sprendimo priežasčių nekomentavo, nors prieš tai buvo tvirtinęs, kad automobiliu naudosis pats.
Dovanotų mašinų pardavimas gana paplitęs reiškinys tarp sportininkų, nes dažnai už automobilius jie gauna dar daugiau nei Rusijos valstybės skiriamos piniginės premijos.
Vieni kritikuoja atletus už tai, kad jie parduoda olimpines dovanas, kurios įteiktos kaip įvertinimas už pasiekimus, kiti suvokia, jog prabangių automobilių išlaikymui taip pat reikalingos pajamos, kurių ne visi sportininkai turi pakankamai.
Ne visi atletai gali patys naudotis tokiais prizais.
Pavyzdžiui, vieną iš dviejų Rusijos olimpiečių aukso medalių Pjongčange laimėjusi 15-metė dailiojo čiuožimo žvaigždė Alina Zagitova dar neturi vairavimo teisių. Todėl ji dovanotą automobilį atidavė savo tėvui. Šis tvirtino, kad mašinos nepardavinės, o važinės ja pats.
Sidabrą dailiojo čiuožimo varžybose iškovojusi 18-metė Jevgenija Medvedeva per renginį, kai atletams buvo įteikiami naujų automobilių rakteliai, Rusijos ministrui pirmininkui Dmitrijui Medvedevui pripažino, jog nemoka vairuoti.
Keturis medalius žaidynėse Pjongčange laimėjęs slidininkas Aleksandras Bolšunovas teigė, kad neketina parduoti savo mašinos, kuri jau išmarginta kitų olimpinių prizininkų autografais. „Neturiu mašinos, tad man tai labai prabangi dovana, – „R-sport“ sakė A.Bolšunovas. – Teises turiu. Planuoju važinėti dovanotu automobiliu, nes kitaip dar ilgai nenusipirkčiau mašinos. Užrašų nuo mašinos netrinsiu.“
Didelis skandalas dėl dovanotų automobilių pardavimo Rusijoje kilo po 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių. Rusijos žiniasklaida priminė, jog viena iš olimpinių čempionų pardavė savo BMW X6 iškart, vos gavusi raktelius, – po apdovanojimų ceremonijos ją pasitiko kolekcionierius su lagaminu pinigų.