„Tai buvo mano mirties šypsena. Visi mane pažįstantys sako: kodėl tu šypsaisi trasoje? Bet man labai sunku. Čia ne šypsena, tai – komos arba mirties šypsena. Jei šypsausi, vadinasi, man labai sunku“, – Lietuvos slidininkė Marija Kaznačenko paaiškino, kodėl ji šypsojosi per varžybas Pjongčange.
„Nemanau, kad daug žmonių įveikė olimpinę atranką per keturis mėnesius, stengdamiesi išmokti sportą šaką, kuriai iš tiesų pažinti reikia metų metus. Tačiau, jei aš gali leisti ledo trasa 140 km per valandą greičiu, nebelieka nieko, ko negalėčiau padaryti šiame pasaulyje“, – pirmoji Afrikos skeletono moteris Simidale Adeagbo apie startą olimpinėse žaidynėse, praėjus keturiems mėnesiams nuo tada, kai ji pabandė leistis specialiomis rogėmis žemyn galva.
„Daugiau lipau ant kalno nei nuo jo leidausi“, – Lietuvos kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas liūdnai juokavo po slalomo rungties, per kurią dusyk griuvo, bet vėl lipo į kalną ir leidosi žemyn, kad pasiektų finišą.
„Šios pačiūžos yra 1986-ųjų. Jos nuostabios, patogios. Slidžios“, – Kanados ledo ritulio rinktinės trenerio asistentas Dave'as Kingas apie tai, kad jo pačiūžoms daugiau metų nei daugumai jo komandos žaidėjų.
„Jeigu tai būtų ne pilka, o raudona ar auksinė spalva – tada atrodytume, kaip drakonai. Čia – Azija, čia smagu, visur drakonai. Nes vokiečiai ar norvegai važiuodavo ir mane pamatę šypsosi. Vėl pažiūri. Tada neišlaikai: „Taip, taip, žuvytė aš, žuvytė“, – slidininkė Marija Kazančenko nebuvo visiškai patenkinta savo sportine apranga su pilkais senovės karžygių motyvais.
„Aš vis dar žiūriu į didelį ekraną, rodantį rezultatą. Dar palauksiu, kol man užkabins medalį, kol suvoksiu tai“, – Švedijos biatlonininkas Sebastianas Samuelssonas po netikėtai laimėto sidabro vyrų 12,5 km persekiojimo lenktynėse.
„Kas laimi ar pralaimi man nusispjauti. Man įdomi mano komanda, Tomas Kaukėnas. Mes važiuojame tam, kad kada nors aplenktume lyderius“, – biatlonininkas Vytautas Strolia nebuvo linkęs daug kalbėti apie varžybų lyderius.
„Jie man labai padeda, 22 šeimos nariai yra čia, kad mane palaikytų ir būtų kartu per mano paskutines olimpinės žaidynes. Neįtikėtina matyti visus juos čia“, – Nyderlandų greitojo čiuožimo atstovė Ireen Wust apie palaikymą, kai ji laimėjo auksą moterų 1500 m varžybose.
„Užkilsiu į kalną, pavalgysiu ir eisiu gal irgi šiek tiek nusnūsiu. Nes vakar po dopingo kontrolės grįžau į kaimelį šeštą vakaro, o ryte išėjau į varžybas šiek tiek po penkių“, – kalnų slidininkė Ieva Januškevičiūtė tarp dviejų nusileidimų iš tiesų spėjo trumpai numigti.
„Šiek tiek numigau. Buvo ilgas vakaras, trumpas pasisėdėjimas. Aš išgėriau savo alų, bet tik vieną, nebuvo pratęsimo“, – Vokietijos biatlonininkas Arndas Peifferis apie pasirengimą sprinto lenktynėms, kuriose jis iškovojo auksą.
„Norėjau kuo greičiau atsigulti finišuodama. Mačiau šalia važiuojančią video kamerą, iš pradžių sakiau; tik nefilmuok. Bet paskui pagalvojau: nors mano močiutė pažiūrės“, – slidininkė M.Kaznačenko apibūdino mintis prie finišo.
„Tai rizikinga, bet gyvenime yra daug rizikingų dalykų. Aš juokauju, kad labiausiai pavojingas dalykas mūsų profesijoje yra važiuoti mašina į kalnus kasdien“, – JAV snieglentininkas Shaunas White'as apie didėjantį pavojingų triukų skaičių snieglenčių varžybose.
„Vyriausieji mūsų prisimena ir tuos laikus, kai teko atstovauti šaliai, kuri mums nieko nereiškia“, – per Vasario 16-osios paminėjimą sakė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, kurios pačios šaulės karjera prasidėjo atstovaujant Tarybų Sąjungai, bet tęsėsi laisvoje Lietuvoje, kuriai ji iškovojo olimpinį auksą 2000 m. Sidnėjuje.
„Žinau, kad galiu geriau. Penkių balų skalėje sau parašyčiau keturis, o gal ir mažiau – keturis su minusu“, – Rusijos dailiojo čiuožimo žvaigždė Jevgenija Medvedeva vylėsi dar geriau pasirodyti po moterų trumposios programos, nors pasiekė pasaulio rekordą.
„Nuo penktojo kilometro iki finišo kovojau su skausmu. Žiauriai skaudėjo ir minčių buvo visokių, daugiausia tai jos buvo blogos“, – slidininkas Modestas Vaičiulis negalvojo nieko gero, kai lenktynėse jam suskaudo blauzdą.
„Aš vis dar jaučiuosi lyg maža mergaitė – privilegijuota ir pagarbinta, būdama čia“, – Italijos dailiojo čiuožimo atstovė Carolina Kostner teigė, kad ketvirtosios žiemos olimpinės žaidynės jai neatėmė vaikiško džiaugsmo jose dalyvauti.
„Padariau vaikišką klaidą – nenuspėjau oro ir galvojau, kad bus šilčiau. Užsimečiau mažiau rūbų, kad jie kuo mažiau varžytų judesius. Tačiau pradėjo vėsti ir man labai sušalo rankos. Todėl ir nukentėjo šaudymas – nejaučiau ginklo nuleistuko. Tai vaikiška kvaila klaida, lėmusi tokį rezultatą“, – biatlonininkas Tomas Kaukėnas krimtosi, kad užsimovė plonesnes pirštines, o vietoj trijų termo rūbų 20 km lenktynėse užsivilko tik vieną.
„Nuotrauka su Lindsey Vonn“, – Šveicarijos kerlingo žaidėjas Martinas Riosas savo svarbiausiu tikslu Pjongčango žaidynėse nurodė fotografiją su JAV kalnų slidinėjimo žvaigžde.
„Žmonių atsidavimas. Pavyzdžiui, net ir savanoriai, kurie stovi prie durų, geba visą vakarą atidarinėti ir uždarinėti duris su šypsena. Valytojos irgi dirba savo darbą ir šypsosi. Jie nesijaučia nuskriausti, o tada ir kiti žmonės vertina jų darbą. Už tai juos gerbiu ir žaviuosi', – žaidynėse savanorių daliniui vadovavęs penkiakovininkas Justinas Kinderis apie jam patinkančius korėjiečių bruožus.
„Kartais mes visi kartu išeiname išgerti po porą taurelių ne sezono metu, o jei mes užsivelkame kelnes ir sportinį kostiumą, mes sulaukiame šiek tiek dėmesio. Panašiai, kaip Supermenas.“, – kerlingo žaidėjas Thomasas Ulsrudas paaiškino, kas nutinka, kai išeini pasivaikščioti mūvėdamas margosiomis Norvegijos kerlingo komandos kelnėmis.
„Taip, nauja meilė. Draugaujame gal apie metus. Ji labai gera draugė, graži, gražiausia pasaulyje', – olimpinėse žaidynėse apsilankęs buvęs čiuožėjas Deividas Stagniūnas Pjongčange palaikė Vokietijos čiuožėją Kavitą Lorenz.
„Dabar jaučiu pralaimėjimo skausmą, bet panašų jausmą jau esu patyręs anksčiau, per motociklo avariją“, – Kanados greitojo čiuožimo atletas Denny Morrisonas palygino skausmą, kai finišavo tryliktas 1500 m distancijoje ir motociklo avariją 2015 metais.
„Žinoma, kartais kerlingo varžybos užtrunka kelias valandas, tačiau tai yra labiau intelektualus žaidimas, tarsi šachmatai ant ledo. Nemanau, kad meldoniumas turėtų didelės reikšmės kerlingo žaidėjams“, – Pjongčange dirbusi Lietuvos antidopingo specialistė Rūta Banytė apie Rusijos kerlingo žaidėjo Aleksandro Krušelnickio atvejį.
„Negaliu apibūdinti. Lyg drugeliai skraidytų pilve. Taip pat esu ir truputį alkana, tad visai geras derinys. Esu labai laiminga“, – Vokietijos ledo rogių sportininkė Dajana Eitberger apibūdino pojūtį, laimėjus olimpinį sidabro medalį.
„Mes dabar gyvename seksizmo, haštago MeToo eroje, kalbame, kad moterys mažiau uždirba, provokuojamas seksizmas. O žurnalistai kelia tai į pirmuosius puslapius.
Nemanau, kad tai gerai. Tokiu atveju tai turėtų likti uždengta ir neparodyta, o ne parduota žiūrovams. Gyvename tokiu laikotarpiu, kai apie tai juokauti negalima, visi esame jautrūs“, – buvęs čiuožėjas D.Stagniūnas reagavo į Prancūzijos dailiojo čiuožimos atletės Gabriellos Papadakis suknelės akibrokštą, kai prancūzė parodė daugiau nei planavo.
„Ne, man viskas gerai. Aš paklausiau fotografo, ar jam viskas gerai. Jis atsakė, kad taip. Manau, tampa baisu būti fotografu kalnų slidinėjimo varžybose“, – Šveicarijos kalnų slidininkė Lara Gut rėžėsi į fotografą per didžiojo slalomo varžybas.
„Kai po antrojo rato perdaviau estafetę Modestui, atėjo tokia mintis: Prašau negrįš, prašau niekada negrįžk. Kelios minutės prabėgo lyg kelios sekundės. Modestas grįžo, nors jo nelaukiau“, – Mantas Strolia juokavo, kad būtų norėjęs pailsėjęs kiek ilgiau per slidinėjimo komandinę estafetę, kurioje startavo tris kartus, vis keisdamasis trasoje su Modestu Vaičiuliu.
„Šiandien geras oras. Panašus vėjas pučia ir Sankt Peterburge, tad esu įpratęs“, – Rusijos ledo ritulininkas Ilja Kovalčiukas apie šaltį Pjongčange.
„Jie tiesiog prieina prie įvairių sportininkų ir kažkur išsiveda“, – Lietuvos delegacijos vadovas Einius Petkus pasakojo apie dopingo kontrolierius, kurie sėdi olimpinio kaimelio valgykloje ir staiga pakilę pakviečia pasirinktą atletą dopingo testui.
„Pastaraisiais metais negalėjau daug padėti namuose, nes treniruotės buvo prioritetas. Tačiau aš visada stengiuosi padėti, kuo galiu, jei reikia pagirdyti karves, prieš einant į treniruotes rytais, ar jas pamelžti per savaitgalius namie,“ – britų kerlingo komandos žaidėjas Kyle'as Smithas paaiškino, kaip pasirengimas žaidynėms atsiliepė jo šeimos ūkininkavimui.
„Buvo tikrai juokinga. Kai prapjovė kelnes, niekas neiškrito ir niekas nieko rimčiau nepamatė. Nepamenu, ar ji tada prapjovė man koją, tačiau suplyšusios kelnės, užplūdus emocijoms man nelabai rūpėjo. Be to, atrodžiau kaip tikras Jamesas Bondas“, – buvęs dailiojo čiuožimo meistras D.Stagniūnas prisiminė nutikimą Sočio olimpinėse žaidynėse, kai per šokį ant ledo jo partnerė Isabella Tobias netyčia pačiūža brūkštelėjo per kelnes.
„Vištiena nebuvo labai gera. Korėjiečiai nemoka gerai apkepinti. Tikrai norėčiau jau sugrįžti į Europą dėl mūsų virtuvės, nes jau ilgai esu čia. Nevalgiau šiandien. Tiesiog eisiu į lovą, nes esu pavargusi“, – Čekijos olimpietė Ester Ledecka, laimėjusi du aukso medalius kalnų slidinėjimo ir snieglenčių sporto varžybose nebuvo sužavėta vietos maistu.
„Pabandžiau korėjietiškas sriubas ir kimči – viskas patiko, bet sykį buvo labai aštru – net užsikosėjau“, – korėjietiškas maistas nebuvo įprastas ir Lietuvos kalnų slidininkei I.Januškevičiūtei.
„Visi šie vaikinai yra mano draugai, taigi aš linkiu sėkmės visiems jiems. Nelinkiu jiems kristi, bet linkiu sau laimėti medalį“, – kanadietis Sebastienas Toutantas apie galvoje bėgusias mintis, kai laukė kol finišuos kiti, prieš laimėdamas aukso medalį snieglenčių varžybose.
„Džiaugiausi, kad pavyko nenugriūti, kai lenktynių pradžioje vyko griuvimas, Čekijos sportininkei per pusę skilo šautuvo buožė“, – biatlonininkė Natalija Kočergina apie biatlono estafetės pradžią.
„Aš esu bavaras. Visada geriu alkoholinį alų. Man to reikia. Vienas alaus – ne problema“, – Vokietijos bobslėjaus komandos pilotas Johannesas Lochneris neigė kalbas, kad su bendražygiais gera nealkoholinį alų per olimpines žaidynes.
„Kaip visada estafetė labai priklauso nuo šaudymo. Jei jau pirmajame etape tenka sukti papildomą ratą, tai taip ir susiklosto. Jei gerai šaudytume, dar turėtume šansų, bet prastai šaudant pirmajame etape viskas būna labai blogai , – Lietuvos biatlono rinktinės treneris estas Meelis Aasmae po nesėkmingos estafetės.
„Tai buvo kaukė. Žinoma, kad nervinausi, bet nenorėjau tai parodyti. Šis mačas buvo svarbiausias mano gyvenime“, – Rusijos ledo ritulio rinktinės treneris Olegas Znarokas – apie tai, kad finalo dieną žaidėjams pasirodė itin ramus.
„Mane labiausiai nustebino sportininkų noras bendrauti. Iš pradžių galvojau, kad geriau jiems nelįsti į akis, bet paskui supratau, kad jiems taip pat įdomu sužinoti iš kur aš, kokia mano misija. Tad kiekvieną dieną su padėklu prisėsdavau vis prie kitos rinktinės atletų“, – panevėžietis ortopedas Marius Jonelis Pjongčange dirbo tarptautinėje medikų komandoje, bet pietavo olimpiniame sportininkų kaimelyje.
„Jie buvo šalti ir labai ryškus šiandien“, – Švedijos karalius Carlas XVI Gustafas pačiupinėjo savo šalies moterų kerlingo komandos laimėtus sidabro medalius.
„Tačiau išėjo teisėjas ir pasakė: čia kovoja dėl aukso, gal nerizikuokime, leiskime jiems tvarkingai pabaigti“, – slidininkas Mantas Strolia buvo sustabdytas 50 m distancijos pabaigoje, kai lyderiai jį aplenkė ratu.
„Tai buvo nuostabi karjera, būnant mama taip sunku būti toli nuo namų, šios trys savaitės be sūnaus taip pat buvo sunkios, tačiau taip finišuoti yra nuostabu“, – norvegė slidininkė Marit Bjoergen, tapusi labiausiai tituluota visų laikų žiemos olimpiete.
„Nors svetur moka pinigus, ir moka gerus pinigus, viduje kažkaip tuščia. Uždirbu pinigus, bet nieko nesukuriu, nepadedu saviems, nors man padėjo Lietuvoje, valstybė investavo į mane. Norisi kažką grąžinti“, – Anglijoje riedslidžių mėgėjų treneriu dirbęs slidininkas Mantas Strolia galvoja apie sugrįžimą namo ir galbūt slidinėjimo trenerio darbą.
„Žmonės daug nekalba apie tai, kas nutinka po žaidynių atletams. Tai būna didelė depresija. Matote, kad socialinėje erdvėje visi šypsosi, bet tai tik fasadas. Tai tas pats, kad pakilti aukštai ir dužti į žemę“, – Jamaikos bobslėjaus komandos narė Jazmine-Fenlator-Victorian apie tuštumą, kuri ateina po olimpinių žaidynių.
Pirmąją įsimintinų olimpinių citatų dalį galite skaityti čia.
Galutinė medalių rikiuotė
Vieta | Šalis | Auksas | Sidabras | Bronza | Viso |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norvegija | 14 | 14 | 11 | 39 |
2 | Vokietija | 14 | 10 | 7 | 31 |
3 | Kanada | 11 | 8 | 10 | 29 |
4 | JAV | 9 | 8 | 6 | 23 |
5 | Nyderlandai | 8 | 6 | 6 | 20 |
6 | Švedija | 7 | 6 | 1 | 14 |
7 | Pietų Korėja | 5 | 8 | 4 | 17 |
8 | Šveicarija | 5 | 6 | 4 | 15 |
9 | Prancūzija | 5 | 4 | 6 | 15 |
10 | Austrija | 5 | 3 | 6 | 14 |
11 | Japonija | 4 | 5 | 4 | 13 |
12 | Italija | 3 | 2 | 5 | 10 |
13 | Olimpiniai atletai iš Rusijos | 2 | 6 | 9 | 17 |
14 | Čekija | 2 | 2 | 3 | 7 |
15 | Baltarusija | 2 | 1 | 0 | 3 |
16 | Kinija | 1 | 6 | 2 | 9 |
17 | Slovakija | 1 | 2 | 0 | 3 |
18 | Suomija | 1 | 1 | 4 | 6 |
19 | Didžioji Britanija | 1 | 0 | 4 | 5 |
20 | Lenkija | 1 | 0 | 1 | 2 |
21 | Vengrija | 1 | 0 | 0 | 1 |
Ukraina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
23 | Australija | 0 | 2 | 1 | 3 |
24 | Slovėnija | 0 | 1 | 1 | 2 |
25 | Belgija | 0 | 1 | 0 | 1 |
26 | Ispanija | 0 | 0 | 2 | 2 |
Naujoji Zelandija | 0 | 0 | 2 | 2 | |
28 | Kazachstanas | 0 | 0 | 1 | 1 |
Latvija | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lichtenšteinas | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Viso | 103 | 102 | 102 | 307 |
Lietuvos sportininkų rezultatai:
Biatlonas
Sportininkas | Rungtis | Laikas | Šaudymas | Vieta |
---|---|---|---|---|
Tomas Kaukėnas | Vyrų sprintas | 24:23.5 | 1 (0+1) | 17 |
Vyrų persekiojimas | 34:31.8 | 2 (0+0+1+1) | 13 | |
Vyrų individualiai | 55:38.4 | 6 (0+2+1+3) | 78 | |
Bendras startas | 38.58.0 | 5 (2+0+2+1) | 30 | |
Vytautas Strolia | Vyrų sprintas | 25:32.4 | 2 (1+1) | 49 |
Vyrų persekiojimas | 37:47.3 | 4 (1+0+2+1) | 43 | |
Vyrų individualiai | 56:27.0 | 6 (0+2+1+3) | 82 | |
Diana Rasimovičiūtė | Moterų sprintas | 24:00.8 | 1 (1+0) | 65 |
Moterų individualiai | 49:53.3 | 5 (1+2+0+2) | 75 | |
Natalija Kočergina | Moterų sprintas | 25:16.2 | 5 (1+4) | 80 |
Moterų individualiai | 45:09.1 | 1 (0+0+1+0) | 30 | |
Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia, Diana Rasimovičiūtė, Natalija Kočergina | Mišri estafetė | Aplenkta ratu | 19 (nebaigė) |
Kalnų slidinėjimas
Sportininkas | Rungtis | 1 nusileidimas | 2 nusileidimas | Iš viso | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Laikas | Vieta | Laikas | Vieta | Laikas | Vieta | ||
Andrejus Drukarovas | Didysis slalomas | 1:19.98 | 68 | 1:18.21 | 57 | 2:38.19 | 59 |
Slalomas | 59.40 | 47 | 1:07.77 | 42 | 2:07.17 | 41 | |
Ieva Januškevičiūtė | Didysis slalomas | 1:26.38 | 62 | 1:20.64 | 53 | 2:47.02 | 54 |
Slalomas | 57.3 | 47 | 57.25 | 43 | 1:54.55 | 43 |
Slidinėjimas
Sportininkas | Rungtis | Laikas | Vieta |
---|---|---|---|
Mantas Strolia | Skiatlonas | Aplenktas ratu | (63) |
1,5 km sprintas | 3:31.11 | 64 | |
15 km laisvu stiliumi | 40:31.4 | 94 | |
50 km klasikiniu stiliumi | Aplenktas ratu | (61) | |
Modestas Vaičiulis | 1,5 km sprintas | 3:21.10 | 44 |
15 km laisvu stiliumi | 40:53.0 | 96 | |
Mantas Strolia Modestas Vaičiulis | Komandinis sprintas | 17:41.73 | 25 |
Marija Kaznačenko | 10 km laisvu stiliumi | 30:44.2 | 73 |