2019 03 08

T.Zibolis: užsieniečiai klausė, kaip Lietuva sugeba išlaikyti tokį aukštą lygį

Lietuvos regbio veteranas Tomas Zibolis ne tik vis dar prisideda prie Lietuvos rinktinės pergalių, bet ir pats perduoda savo patirtį jauniesiems regbio talentams. Šiaulių sporto gimnazijoje dirbantis T.Zibolis 2019 metais gavo du naujus iššūkius – pabaigti trečio lygio „Rugby Europe“ trenerių kursus ir imtis darbo su Lietuvos moterų regbio-7 rinktine.
Tomas Zibolis
Tomas Zibolis / nuotr. Pauliaus Zubavičiaus/LRF
Temos: 1 Regbis

Trečio lygio kursai – profesionaliems treneriams

„Level 3“ kursai yra aukšto lygio ir jie skirti apie profesionalų trenerio darbą svarstantiems regbio specialistams. Lietuvos regbio federacija šiais metais tokią galimybę suteikė T.Ziboliui.

„Džiaugiuosi, kad buvo išreikštas pasitikėjimas manimi, mano žiniomis, nes į „Level 3“ kursus žmones gali siųsti tik federacijos“, – džiaugėsi T.Zibolis.

Kursai tris dienas vyko Malagoje (Ispanija). Juose dalyvavo 26 treneriai iš 18 šalių. Pagrindinis lektorius buvo rumunas Danielis Mitreaegbio, o jam talkino stipriausiuose Airijos klubuose dirbantys Declanas O'Braianas ir Kenas O'Connelas, italas Diego Sacca ir anglas Andrew Webbas.

„Lektorių kolektyvas buvo gana rimtas ir jis privertė per tas tris dienas gana nemažai paprakaituoti. Tokie kursai priverčia susimąstyti, ar tikrai nori būti treneriu, nes tai yra didžiulis darbas. Su tais instrumentais, kuriuos mums suteikė lektoriai, reikia gana nemažai ir įtemptai padirbėti. Treneriai turi atlikti daugybę nematomo darbo – žaidėjų analizė, stebėsena, treniruočių plano sudarymas, įvairių situacijų analizavimas, – teigė T.Zibolis. – Mes tą darome ir Lietuvoje, tačiau problema ta, kad viso to mes neperkeliame ant popieriaus. Žaidimo knygos (angl. Game book) sudarymas palengvina trenerių darbą. Tai leistų naujiems žaidėjams greičiau pritapti naujoje komandoje. Taip pat reikėtų aprašyti žaidėjų profilius“.

Tokie kursai priverčia susimąstyti, ar tikrai nori būti treneriu, nes tai yra didžiulis darbas

Norint dirbti treneriu Lietuvoje, reikia įgyti atitinkamą išsilavinimą. Bet atskirai būtent regbio specialistai mūsų šalyje nėra ruošiami, todėl treneriams reikia dalyvauti „Rugby Europe“ kursuose. Lietuvos treneriai taip pat progresuoja. Bent keletas jų yra baigę „Level 2“ kursus.

„Lietuvoje treneriai privalo baigti kokias nors sporto studijas, kur pateikiami bendri treniravimo principai, tinkantys įvairioms sporto šakoms. Tuo tarpu tarptautiniai regbio trenerio kursai jau yra susiaurinti ir pritaikyti tik vienai sporto šakai, todėl jie yra labai naudingi“, – aiškino T.Zibolis.

Pirmą „Level 3“ kursų dieną buvo trenerių prisistatymai. Nemažai dalyvių – karjeras baigiantys regbininkai, tarp kurių buvo ir Naujosios Zelandijos bei Samoa komandoms atstovavę sportininkai. Pirmoje kursų dalyje reikėjo laisva forma pravesti treniruotę savo grupėse.

„Sekėsi gana neblogai, tik pirmą dieną pervertinau savo grupės trenerių techninį lygį. Pasirodo, kad mano komandoje buvo trenerių, kurie gan senokai nelietė kamuolio ir jiems treniruotė buvo per sunki. Gavau nuo lektoriaus pastabų, kad į tai reikia atkreipti dėmesį. Pas mus Lietuvoje visi treneriai yra pasitempę, fiziškai stiprūs. Kaip pavyzdys – Sigitas Kukulskis. Jau daug metų jis nebežaidžia regbio, bet paduok jam kamuolį ir jis tiksliai numes 20 metrų. Galvojau, kad ten irgi treneriai tokie patys, bet pasirodo, kad klydau“, – prisiminė T.Zibolis.

Vėliau treneriams buvo skirtos specifinės užduotys. T.Zibolis turėjo visam kolektyvui pristatyti puolimo schemą, atsakyti į klausimus. Trečia kursų diena buvo skirta tiems treneriams, kuriems pritrūko įgūdžių įvykdyti visas užduotis. Lietuvos treneris buvo tarp tų, kurie savo darbą sėkmingai atliko per pirmąsias dienas.

„Aš žinojau, kad čia atvykau ne asmeninių ambicijų vedamas, o atstovauti Lietuvai. Žinojau, kad jeigu aš pasirodysiu prastai, tai toks bus ir požiūris apie Lietuvą. Stengiausi reprezentuoti gerą Lietuvos regbio ir trenerių vardą. Daug trenerių klausinėjo, kaip mes, esantys mėgėjai, gyvenantys regbiui netinkamoje klimato zonoje, sugebame išlaikyti tokį aukštą regbio lygį. Aš tikėjausi, kad ten visų klausinėsiu įdomių dalykų, o pasirodo, kad pats turėjau atsakinėti apie Lietuvos sėkmę. Didžiuojuosi, kad Lietuvoje turime daug gerų trenerių, gerą sistemą. Žinoma, kad reikia dar daug kur augti ir tobulėti, bet tarp visų kursuose dalyvavusių šalių galėjau stovėti iškelta galva“, – pasakojo T.Zibolis.

Tai buvo tik pirmoji „Level 3“ kursų dalis. Antroji dalis, po kurios galima įgyti šią kategoriją, vyks rugsėjį Amsterdame (Nyderlandai).

„Turiu labai daug namų darbų. Reikės aprašyti 60 treniruočių, du kartus pasikviesti lektorių iš Europos, kuris stebės mano treniruotes, reikia nufilmuoti keletą treniruočių, įvykdyti daug testų „Rugby Europe“ puslapyje. Tik įvykdžius visus reikalavimus, galima tikėtis būti pakviestam į „Level 3“ kursų antrą dalį. Gana rimtai į tai žiūriu“, – atskleidė T.Zibolis.

Dar viena tarptautinių kursų nauda – naujos pažintys. T.Zibolis Malagoje gyveno su Lenkijos rinktinės treneriu. Buvo galima aptarti artimas problemas, taip pat planuojama, kad lenkai su lietuviais vasarą sužais draugiškas rungtynes. T.Zibolis taip pat patarė jaunimui, planuojančiam dirbti treneriais, nemažai dėmesio skirti anglų kalbai, nes ji yra būtina bendraujant ir mokantis regbio paslapčių.

Naujas iššūkis – moterų regbio strategijos sukūrimas

T.Zibolis ėmėsi ir dar vieno iššūkio. Jis paskirtas Lietuvos moterų regbio-7 rinktinės treneriu.

„Niekada gyvenime negalvojau, kad kada nors būsiu Lietuvos moterų regbio-7 rinktinės treneriu. Bet buvę treneriai atsisakė dirbti su rinktine, todėl šio darbo teko imtis man. Aš negaliu pasakyti ne, nes man Lietuvos regbis yra aukščiau visko. Motyvacijos pridėjo ir tai, kad moterų komanda turės stiprų vadovą – Paulių Zubavičių, – sakė T.Zibolis. – Taip, man tai yra išėjimas iš komforto zonos, bet tikiuosi, kad pavyks viską sustyguoti“.

Buvę treneriai atsisakė dirbti su rinktine, todėl šio darbo teko imtis man

T.Zibolis iškart ėmėsi darbo su moterų rinktine. Vilniuje buvo surengta įvadinė treniruotė, skirta susipažinimui. Planuojama, kad merginos kartu susiburs bent 2-3 kartus per mėnesį. Moterų rinktinė taip pat savo jėgas išbandė žaisdama Lietuvos jaunučių A čempionate.

„Merginos turi neblogus pagrindus, matosi, kad treneriai yra su jomis dirbę. Man nereikėjo aiškinti joms, kas yra regbis. Tik būtų paprasčiau, jeigu būčiau galėjęs tęsti pradėtus darbus, bet dabar turime iš naujo viską kurti, nes dalis merginų atsisakė dalyvauti rinktinės kūrimo procese. Džiugina tai, kad merginų yra bei turime su kuo dirbti. Koks rezultatas bus, mes pamatysime tik po Europos čempionato. Realybė tokia, kad negalime sau leisti susitikti kiekvieną savaitgalį, bet mano tikslas yra sukurti žaidimo knygą, kuri mergaitėms suteiktų vaizdinę informaciją apie tai, ko iš jų tikimasi“, – pasakojo T.Zibolis.

Pasak T.Zibolio, Lietuvos rinktinėje yra susidaręs tam tikras branduolys iš vyresnių žaidėjų. Jos padeda sustyguoti treniruočių procesą, motyvuoti jaunesnes merginas.

„Kuo toliau, tuo labiau bandysime į treniravimą įtraukti pačias žaidėjas, kurios gerai supranta moterų žaidimo niuansus. Problemos lieka tos pačios – fizinis pasirengimas, techninis lygis. Žaidimo supratimas nėra labai blogas. Matau, kad mes galime tobulėti. O jeigu merginos norės, tai rezultatas ateis savaime. Ir nesvarbu, kas bus treneris. Mane net žavi merginų užsispyrimas, drąsa“, – prisipažino treneris.

Lietuvos moterų rinktinė kovo 16 dieną vyks į turnyrą Latvijoje. Būtent su latvėms užmegztas bendradarbiavimas leis rengti bendras treniruotes ir suteiks galimybių įgyti žaidybinės praktikos. Svarbiausias metų startas – Europos čempionato „Conference 1“ diviziono turnyras Zagrebe. Pastaruosius dvejus metus mūsiškės šiame turnyre buvo 11-os.

„Moterų regbyje dar stipriai atsiliekame nuo kitų šalių, todėl didelių tikslų puoselėti nenoriu. Tikimės Zagrebe pasirodyti geriau nei pernai. Jei rezultatas bus geresnis, tai mums suteiks naują postūmį. Jei procesas tęsis dar keletą metų, tai viskas eis į priekį. Turi būti tęstinumas, kad galėtume kažką pasiekti. Turiu tikslą sukurti tą strategiją, planą, kuriuo galės vadovautis kad ir naujas ambicingas bei dirbti norintis jaunas treneris“, – pabrėžė T.Zibolis.

Norint didinti moterų regbio masiškumą, Lietuvos regbio federacija planuoja įpareigoti nuo 2020 metų visus Baltijos regbio „Top“ lygos klubus turėti savo moterų komandą.

Teigiamo impulso suteikia tai, kad su moterimis arba mergaitėmis sėkmingai darbuojamasi vis daugiau Lietuvos miestų. Vilniuje merginas treniruoja Algimantas Žvinklys, Marijampolėje – Gintarė Aramavičienė, Šilutėje – Austėja Minkevičiūtė, Jonavoje – P.Zubavičius, Šiauliuose – S.Kukulskis. Su mergaitėmis stipriai dirbama Panevėžyje, Alytuje ir Lazdijuose.

„Merginų atsiranda, treneriai su jomis dirba įvairiuose Lietuvos miestuose. Užuomazgos yra. Mums taip pat iškeltas tikslas ir sporto gimnazijoje surinkti merginų komandą. Jeigu visi bendrai stipriai padirbėsime, po 5-6 metų galėsime turėti stiprią moterų komandą“, – pridūrė T.Zibolis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai