Plaukiko baterijos – ant ribos
D.Rapšys su savo trenere ir bendražygiais paliko Lietuvą, į kurią grįš tik gruodį po Europos plaukimo čempionato.
Pastaruoju metu 24-erių metų plaukikui teko vis remontuoti sveikatą, pašlijusią dėl itin didelių krūvių ir ilgų kelionių.
„Dano elementai senka, bet pasikrauti juos nėra kada, nes startai seka vienas kitą. Lieka tikėtis, kad pasiseks, bet balansuojame ties riba“, – pabrėžė plaukiko trenerė Ina Paipelienė.
Krauti baterijas nėra kada, nes laukia svarbių lenktynių finišas, kurio horizonte matosi didelis prizas.
D.Rapšys vaikosi vienos didžiausių premijų per savo karjerą, skindamas pergales ir taškus Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) pasaulio taurės varžybose, kuriose po penkių etapų Japonijoje, Kinijoje, Singapūre, Vengrijoje ir Vokietijoje rikiuojasi antras bendroje vyrų plaukikų įskaitoje.
Tačiau dar laukia du paskutiniai etapai – šį savaitgalį Kazanėje (Rusija) ir kitą savaitgalį Dohoje (Kataras), kur reikia pabaigti darbus.
„Net neįsivaizduoju, kaip dabar jaučiuosi ir kaip man seksis, – kelionės į Kazanę dieną sakė D.Rapšys. – Nuovargis seka mane, bet dar laikausi.
Manau, kad Rusijoje „draugų“ bus stipresnių nei Budapešte ir Berlyne.
Dabar būtų gerai išlaikyti rezultatus, o dar svarbiau – vietas varžybose.“
Taikosi į šešiaženklę premiją
Pasaulio taurės bendroje įskaitoje tarp vyrų pirmauja rusas Vladimiras Morozovas, surinkęs 246 taškus ir pretenduojantis į papildomą 150 tūkst. dolerių prizą.
D.Rapšys, vėl siekiantis dominuoti 200 ir 400 m laisvuoju stiliumi ir 200 m kompleksiniu plaukimo rungtyse, su 177 taškais rikiuojasi antroje vietoje, už kurią jam atitektų 100 tūkst. dolerių.
Trečias yra Michaelas Andrew (132 taškai), kuris su kitu amerikiečiu Andrew Wilsonu (129 taškai), taip pat olandu Arno Kamminga (117) pretenduoja į trečią vietą, už kurią atitenka papildoma 50 tūkst. dolerių premija.
„Prizinės vietos automatiškai duoda taškų, kurių ir reikia, – sakė D.Rapšys. – Rikiuotė daugiau mažiau aiški, nėra daug skaičiavimų, nes visi plaukikai renkasi savo rungtis. Tik tiek, kad yra ir kitų stiprių plaukikų, kurie pasirengia ir atvyksta tik į vieną etapą. O mes (pasaulio taurės bendros įskaitos lyderiai) – turime dirbti visus metus.
Ar esu ramus dėl antros vietos? Šansų yra nemažai. Bet reikia padirbėti sukandus dantis. Dabar svarbiausia stipriai plaukti Kazanėje, o tada Dohoje gal bus ir ramiau. Svarbiausia, kad užtektų sveikatos.“
Akcentas – Europos čempionatas
Pirmą kartą per karjerą D.Rapšys gali užsidirbti tiek daug komercinėse plaukimo varžybose, bet svarbios ne tik jos.
Po pasaulio taurės etapų Kazanėje ir Dohoje visa Lietuvos plaukimo rinktinė susirinks Siera Nevadoje, kad Ispanijos aukštikalnėse pasirengtų gruodžio 7–10 dienomis Glazge (Škotija) vyksiančiam Europos čempionatui 25 metrų baseine.
„Net neįsivaizduoju, kaip seksis Europos pirmenybėse – dar niekada gyvenime nebuvo tiek daug svarbių varžybų per metus“, – sakė D.Rapšys.
„Akcentas – Europos čempionatas, nes tai ir valstybinis reikalas, – sakė trenerė I.Paipelienė. – Jei nebus problemų su sveikata, turime tikslų Europos pirmenybėse. Pirmiau galvojame apie rezultatą, nes jis ir lemia vietą.
Gerai, kad šis Europos čempionatas vyks 25 metrų baseine, o ten startai nereikalauja tiek daug pastangų kaip 50 metrų baseine, kur yra mažiau posūkių ir privalai turėti didesnį įdirbį ir energijos. 25 metrų baseinas rezultatams yra „lengvesnis“, ten galima startuoti sėkmingai, jei išvengsi klaidų starte ir atlikdamas posūkius.“
Škotijoje D.Rapšys bus ryškus negausios Lietuvos rinktinės lyderis, bet mano, kad suspindėti Glazge galėtų ir Simonas Bilis. Laisvuoju stiliumi plaukiantis sprinteris 2016 metais yra laimėjęs auksą ir bronzą pasaulio čempionate 25 metrų baseine.
„Rinktinė bus mažiausios sudėties (šešių plaukikų, – 15min), bet gal Simonas Bilis ir gali, – svarstė D.Rapšys. – Kitiems bus sunkiau, nes „trumpas vanduo“ (25 metrų baseine) nėra parankus.“
Apie Rūtą Meilutytę matė tik antraštes
Prieš dvejus metus iš Europos pirmenybių 25 metrų baseine Danijoje į Lietuvą medalius parvežė D.Rapšys (auksą ir sidabrą) ir Rūta Meilutytė.
Du aukso medalius Kopenhagoje tada iškovojusiai Rūtai tai buvo paskutinės rimtos varžybos, kai ji užlipo ant aukščiausios pakylos – šių metų pradžioje ji baigė karjerą, o prieš porą mėnesių paskelbta, kad 22 metų kaunietė prisideda prie Kauno mero patarėjų komandos.
Kaip į tai reagavo plaukikai?
„Aš labai nesigilinau, tik mačiau antraštes. Man smagu, kad jai gerai, –sakė D.Rapšys. – Ar pravers plaukimui? Abejoju. Bet iš tiesų man sunku pasakyti, ar kas gali keistis, nes tiksliai nežinau jos pareigų.“
„Sunku komentuoti, nes nebendraujame, – sakė I.Paipelienė. – Negalvoju, kad tai padės plaukimui, nes realiai pagalbai reikia jau aukštesnių instancijų.“