Šalia Paryžiaus vykstančiose baidarių ir kanojų varžybose lietuviai įveikė atranką ir pateko į pusfinalį, bet klaida ketvirtfinalyje vos nekainavo brangiai.
Nepatekusi į pusfinalį pirmuoju bandymu antradienį ryte, Lietuvos keturvietė popiet šovė į priekį papildomose ketvirtfinalio lenktynėse 500 m distancijoje.
Tačiau visos septynios įgulos atliko tik kelis judesius ir nustojo irtis – paskelbta, kad kažkas startavo ankščiau laiko.
Netrukus paaiškėjo, kad klaida fiksuojama Lietuvai.
„Dar neišsiaiškinome kuris, Ignas sako, kad lyg ir jo, bet sudėtinga nustatyti, sujudėjome minimaliai, net negalėjome suprasti, kad čia mes padarėme“, – sakė Simonas Maldonis.
Kaip ir kitos įgulos, broliai Maldoniai, Arturas Seja ir Ignas Navakauskas turėjo apsigręžti ir startuoti iš naujo.
Dėl grėsusios diskvalifikacijos atsargiau startavę lietuviai pateko į išgyvenimo lenktynes, nes turėjo vytis ir iki pat pabaigos spausti iš savęs viską, ką gali.
Lietuviai ketvirtfinalyje finišavo šešti tarp septynių baidarių, o būtent tiek ir pateko į ketvirtadienį vyksiantį pusfinalį.
Už borto liko kinai, kuriuos mūsiškiai aplenkė 0,12 sek., patys distanciją įveikę per 1 min. 21,09 sek.
„Falstartas išmušė mus iš vėžių. Tikrai nenorėjome jo padaryti, bet pamatėme, kad teisėjai griežtai į tai žiūri, tad antrą kartą startavome labai neužtikrintai, laukėme signalo, o to neužtikrintumo kaina – pusė sekundės, – aiškino S.Maldonis. – Žinojome, kad turime dirbti iki galo, pranašumo neturėjome iki pabaigos. Džiaugiamės, kad ir padarę didelę klaidą, patekome į pusfinalį.“
Kova buvo arši, tai patvirtina ketvirtfinalis, per kurį tik australai atitrūko, o kitos šešios įgulos finišavo greta.
„Visos valtys į pusę sekundės tarpsnį tilpo, o tada vienas yris gali viską lemti“, – pažymėjo S.Maldonis.
A.Seja teigė, kad falstartai retai būna keturviečių varžybose. Tai dažniau pasitaiko vienviečių sprinte.
„Gal net ne yris buvo, o judesys ore, – svarstė A.Seja. – Tačiau teisėjai labai akylai žiūrėjo, mums teko apsisukti, grįžti atgal. Nebeturėjome šanso, turėjome pasisaugoti. Visą distanciją buvo nerimo, reikėjo visus vytis, o konkurentai visi plaukė lyg finale.“
S.Maldonio teigimu, lenktynių signalas ir falstartas labai daug priklauso nuo startą duodančio asmens.
„Starteriai nuolat keičiasi, nežinai kuris bus, o kiekvienas jų turi savo taktiką kaip duoda startą – vienas greičiau, kitas lėčiau. Vienas būna griežtesnis, kitas – ne, – pasakojo S.Maldonis. – Pasaulio ir Europos čempionatuose, pasaulio taurės varžybose 90 proc., jog tokio falstarto nebūtų užfiksavę, o čia kiekvienas sujudėjimas, – falstartas.“
Po finišo lietuviai pasirodė trise, nes ketvirtasis – Mindaugas Maldonis – liko ilsėtis. Jo laukė ketvirtfinalis dvivietėje su Andrejumi Olijniku.
M.Maldoniui tai bus ketvirtas 500 m plaukimas per dieną.
„Mindaugas guli ant lieptelio, – sakė jo brolis Simonas. – Turime kineziterapeutą, jis bando atgaivinti. Trys labai įtempti startai, nežmoniškas krūvis. Šiluma aukšta, oro sąlygos keičiasi, tarpai tarp startų visiškai minimalūs, broliui šiandien viena didžiausia iškrovų dienų. Bet jis tam ruošėsi, tikėkimės, kad užteks dar energijos šiandien ir paskui kovoti pusfinalyje.“
Pusfinalio ir finalo lenktynės vyks ketvirtadienį.
Visą tą laiką Lietuvos baidarininkai leis ne olimpiniame kaimelyje, o viešbutyje, kuris yra arčiau kanalo.
„Ten tikrai ramiau, – sakė A.Seja. – Kaimelyje įtampa, nerimas, ji jaučiasi labiau, persiduoda nuo kitų sportininkų nuotaikos, kažkas jaudinasi, o kažkas grįžta su medaliu. O viešbutyje ramybė padeda atsiriboti, gyventi taip tarsi tai nebūtų svarbiausias startas gyvenime.“
Atrankos plaukime trečia tarp septynių komandų buvusi mūsų šalies įgula dar turi ambicijų.
„Reikia atsigauti ne tik fiziškai, bet psichologiškai. Ne visada užtenka lygiai jėgų visai distancijai, svarbu nenulūžti anksčiau. Tačiau vien čia plaukti yra didelė garbė, daug šalių nepateko į žaidynes“, – sakė A.Seja.
„Svajojame tyliai, – sakė I.Navakauskas. – Dabar lauksime pusfinalio“.