Užsikrėtė „liga“
Domėtis banglentėmis J.Jarutis pradėjo prieš penkerius metus. „Mano banglenčių ligos kaltininkas yra Girmantas Neniškis. Jis tada man pasiūlė atvykti į „Surfcamp“ banglenčių stovyklą, vykusią Monciškėse“, – pirmąjį susidūrimą su banglenčių sportu prisiminė pašnekovas.
Prieš tai Justinas bandė ne vieną vandens sportą – buriavimą, jėgos aitvarus ir vandenlentes, tačiau niekas labiau už banglentę nesužavėjo. „Pavyzdžiui, pasitreniravęs keletą kartų ant vandenlentės, jau gali stotis ir be didesnių sunkumų skrosti vandeniu, o banglentės yra kur kas kaprizingesnės. Turi valandų valandas murkdytis vandenyje, kol galų gale pagauni bangą. Užtarnauta tikra euforija. Sėdėti ant lentos vandenyne ir laukti ateinančios bangos yra vienas maloniausių momentų gyvenime. Esi tarsi atsiribojęs nuo pasaulio“, – kuo ypatingas banglenčių sportas, pasakojo vyras.
Sėdėti ant lentos vandenyne ir laukti ateinančios bangos yra vienas maloniausių momentų gyvenime.
„Vandenyje neegzistuoja telefonas, elektroninis paštas ar kasdieniai rūpesčiai. Įsiklausai į savo kvėpavimą, vandens judėjimą ir nugrimzti į savotišką transą. Tai man suteikia didžiausią laisvės jausmą, ir tai yra beprotiškai saldu“, – kalbą apie banglenčių sporto žavesį tęsė Justinas.
Nepavojingas, bet sunkus
Paklaustas, ar dar prisimena mokymosi plaukti banglente laikus, J.Jarutis atsako, kad jų prisiminti nė nereikia – nuolat naujų dalykų mokosi ir dabar. „Kol galėsiu save vadinti pažengusiu banglentininku, dar reikia tikrai daug laiko. Bet, mano galva, svarbiausia yra milžiniškas noras ir aistra, nes šis sportas tikrai yra vienas sunkiausių“, – tikino vyras.
J.Jarutis pasakojo, kad sportuoti stengiasi bent po 3 kartus per savaitę. „Ar tai būtų treniruotės sporto salėje, krepšinio aikštelėje ar vadinamasis „paddle“ ežere. Pastarasis (irklavimas) yra itin svarbus ruošiantis kelionei prie vandenyno, nes irklavimas yra viena iš svarbiausių šio sporto dalių. Nugaros, pečių, rankų bei krūtinės raumenys turi būti labai stiprūs“, – dėstė pašnekovas. Pasiteiravus, kokia ilgiausia pagauta banga gali pasigirti, J.Jarutis spėjo, kad ji truko apie 20 sekundžių.
Nors Justinas tikino, kad banglenčių sportas yra nelengvas, labai pavojingu jo pavadinti negalėjo. „Banglenčių sportas yra mažiau pavojingas nei, pavyzdžiui, jėgos aitvarai ar buriavimas. Išskyrus keletą įsipjovimų ar susižeidimų į dugne esančius akmenis dar nieko kito nesu patyręs. Yra buvę, kai pažįstami gauna iš lentos į kaktą, bet, manau, kad tai yra labiau paties banglentininko kaltė. Visada reikia žinoti, kaip elgtis vandenyje“, – patarė „Freaks on Floor“ vokalistas.
Pasak Justino, svarbu suprasti tai, kad šis sportas reikalauja tiek fizinės, tiek psichologinės ištvermės. „Turi būti pasiruošęs kautis su bangomis, atlaikyti jų smūgius, užlaikyti kvėpavimą po vandeniu tiek, kiek aplinkybės pareikalaus, turėti ištvermingą kūną ir susiremti su baimėmis.
Turi būti pasiruošęs kautis su bangomis, atlaikyti jų smūgius, užlaikyti kvėpavimą po vandeniu tiek, kiek aplinkybės pareikalaus.
O baimių aš turėjau įvairiausių – nuo nežinojimo, kas po manimi, iki mirties baimės. Bet viską įveikti padėjo nenumaldomas noras pagauti geriausią bangą“, – įspūdžiais dalijosi entuziastas. Paklaustas, ar daug šiame sporte sutinka moterų, tikino, kad nemažai, ir dar pridūrė, kad jos dažniau yra net drąsesnės nei naujokai vyrai.
Planuoja keliones
Dabar Justinas ne tik užsiima banglenčių sportu, bet ir planuoja banglentininkų keliones į Maroką. „Kol kas važiavau ten porą kartų su gerais draugais, bet kiekvieną kartą vis bandau pakviesti naujokų, kurie dar net nežino, kas tai yra, nėra to bandę. Visi buvę bendrakeleiviai plačiai dalijasi teigiamais įspūdžiais, taip į interesantų ratą pritraukdami draugų ir pažįstamų. Manau, kad banglenčių sportas Lietuvoje nėra dar labai nepopuliarus, tačiau susidomėjimas tikrai auga“, – vertino entuziastas.
Paklaustas, ar tokios išvykos brangiai atsieina, Justinas atkreipė dėmesį į tai, kad priklauso nuo keliaujančiųjų poreikių, tačiau „tilpti“ į 1000 Eur, įskaičiavus bilietus, pasak jo, įmanoma.
„Šio užsiėmimo labai brangiu nelaikau. Be abejonės, reikia turėti arba nuomotis lentą ir hidrokostiumą, jei serfinama vėsesniuose vandenyse (Ispanija, Portugalija, Marokas ar Prancūzija ). Bet norint sutaupyti, tikrai galima rinktis paprastesnį būstą, automobilį ir gamintis maistą namuose, ką dauguma banglentininkų ir daro. Tokiose kelionėse buitiniai niuansai yra neesminiai. Juk ne ant gultų vartytis skrendame“, – tikino banglentininkas.
Kol kas pats J.Jarutis yra išbandęs tik Maroko ir Ispanijos bangas, atsiliepimai ir patirtys iš abiejų – labai pozityvūs. „Kur dar norėčiau nuvykti? Galima būtų vardinti valandų valandas, bet pagrindiniai tikslai būtų Meksika, Portugalija, Balis ir Namibija. Būtent pastarojoje visai neseniai atrasta apie dvi minutes besitęsianti tobulo lūžimo banga“, – kalbėjo J.Jarutis.
O paprašytas įvardinti artimiausią sportinį tikslą, teigė, didžiausias noras yra šią akimirką įlįsti į vadinamąjį vamzdį ir iš jo išplaukti dar stovint ant lentos. „Kai pasieksiu tai, imsiu dairytis 10 metrų bangos“, – juokėsi pašnekovas.