Pamojavusi 17 tūkst. vietų plaukimo varžybose „Paris La Defense“ arenoje užpildžiusiems žiūrovams ir pati sau suplojusi kelis kartus delnais, Kotryna Teterevkova šoko į vienas svarbiausių varžybų gyvenime.
Tokijo olimpinėse žaidynėse 200 m krūtine ji buvo tik 23-ia. Praėjus trejiems metams, 22 metų vilnietė prasimušė į stipriausių aštuonetą ir jame net neketino būti statiste.
Ketvirtadienio vakarą K.Teterevkova savo ilgais grybšniais pradėjo plaukimą kraštiniame take.
Pastaruosius metus amerikiečio trenerio Ray Looze'o Indianoje ruošta Lietuvos plaukikė yrėsi aštunta, bet įpusėjus distancijai pakilo į septintą poziciją, tada į šeštą, o sutankinusi grybšnius pabaigoje užkopė į penktą vietą, finišavusi per 2 min. 23,75 sek.
Auksą iškovojo JAV atstovė Kate Douglass, sidabras atiteko Pietų Afrikos Respublikos atstovei Tatjanai Smith, bronza – olandei Tes Schouten.
Tai vienas iš trijų geriausių Lietuvos plaukikų pasirodymų per olimpinių žaidynių istoriją nuo Nepriklausomybės atkūrimo.
Tik Rūtos Meilutytės olimpinis 2012 metų auksas lieka aukščiau.
Suprasti akimirksniu
- Atrankos varžybose 200 m krūtine K.Teterevkova plaukė per 2 min. 24,59 sek. ir buvo dešimta;
- Pusfinalyje ji plaukė per 2 min. 23,42 sek. ir buvo septinta.
- Jai priklausantis Lietuvos rekordas yra 2 min. 22,86 sek.
Penktoji vieta – tai antras rezultatas tarp pasirodymą Paryžiuje jau baigusių Lietuvos plaukikų,
Kaip ir 5 vietą užėmusiam Danui Rapšiui, taip ir Kotrynai Teterevkovai atiteks valstybinė premija, numatyta už vietas pirmajame aštuonete. Už penktąją šalis atsidėkos po 25 190 eurų paskatinimu.
Perėjo ir baseinų Vilniuje sausrą
Vilniuje plaukimą lankiusi, o paauglystės metais baseinų sausrą, kai sostinėje neveikė nė vienas baseinas, o treniruotis teko važiuoti į aplinkinius miestelius, iškentusi K.Teterevkova prieš trejus metus debiutavo olimpinėse žaidynėse.
Tada trenerio Michailo Romanovskio auklėtinė tik paskutiniu momentu įšoko į Tokijo žaidynes, kur apšilo kojas elitinėse varžybose.
Nuo tada jos statusas augo, kaip ir rezultatai. 2022 metais ji nuraškė Europos čempionato bronzą Romoje 200 m krūtine distancijoje, o pernai pagerino asmeninį ir Lietuvos rekordą (2 min. 22,86 sek.).
Pastaruosius metus Indianoje su amerikiečiais, tarp jų su savo finalo varžove Lilly King, besitreniravusi Lietuvos plaukikė daug pakeitė savo karjeroje, o šiemet vasarį užėmė ketvirtą vietą pasaulio čempionate Dohoje plaukdama 100 m krūtine.
Paryžiuje ji liko nusivylusi pirmąja rungtimi (100 m krūtine), kur liko 16-a pusfinalyje, bet solidžiai pasirodė dukart ilgesnėje distancijoje.
Po finalinio plaukimo Paryžiuje K.Teterevkova plačiau komentavo įspūdžius finale ir savo ateities planus.
– Kotryna, tikriausiai esate patenkinta iškovota vieta?
– Žinoma. Iš pradžių pamačiau užimtą vietą švieslentėje, tada galvojau, koks gi rezultatas, jei penkta vieta. Jis buvo prastesnis nei pusfinalyje, bet šiame baseine sunku lyginti rezultatus, tad labiausiai tenkina vieta. Kadangi abu su Danu penkti – tai šaunu.
– Ar tai labiausiai įsimintinas jūsų pasiekimas?
– Jaunimo varžybose buvo įsimintinų startų, bet dabar olimpiada, tai galima sakyti, kad taip.
– Kaip klostėsi varžybos jūsų akimis?
– Nemačiau visų varžovių, nes plaukiau pirmajame take. Pirmuosius 50 m taip gerai plaukėsi, o mačiau lyderes priekyje. Gal ir gerai, kad visų nemačiau, nes plaukiau savo tempu, džiaugiausi, kad buvau krašte, tai padėjo susikaupti.
– Esate pavargusi po varžybų maratono?
– Taip, dabar ilsėsiuosi du mėnesius, – to labai laukiu. Taip pat labai noriu apkabinti tėvus. O prieš finalą jaučiausi ramiai, susikaupusi.
– Kaip pasikeitėte lyginant su pirmosiomis jūsų žaidynėmis?
– Dabar esu stipresnė. Tikiu, kad būsiu dar stipresnė.
– Jūsų tėvai arenoje?
– Taip, mama, tėtis ir brolis. Turime labai artimą ryšį. Mačiau juos ir prieš einant į baseiną šįvakar.
– Nustebino, kad jūsų trenerio taip pat treniruojama Lilly King tik aštunta?
– Taip, 200 m ji tikrai gerai plaukia. Bet galbūt su amžiumi tampa sunkiau. O man tai pasitikėjimas – ji labai stipri, labai darbšti, man neleido ilsėtis, nes treneris liepdavo laikytis su ja. Ji tikrai stipri.
– Ką dabar planuojate Paryžiuje?
– Pasimėgauti. Tris dienas nebuvau olimpiniame kaimelyje, tai dabar teks.
– Kur buvote tris dienas?
– Viešbutyje. Taip treneris nusprendė. Ten ramiau, mažesni atstumai, nes autobusai ir eilės labai vargino. Nebuvau tokia viena, amerikiečiai plaukikai irgi tarp plaukimo sesijų važiuodavo į viešbutį.
Ta kartoninė lova kietesnė kaimelyje, o viešbutyje buvo patogiau.
– Kiti Lietuvos plaukikai liko olimpiniame kaimelyje?
– Taip, bet dabar atvažiavo manęs palaikyti.
– Ką dabar planuojate aplankyti Paryžiuje?
– Žinau, kad į baseiną nebevažiuosiu. Norime su tėvais pakeliauti, yra tikslas su jais nuvažiuoti į Disneilendą. Bet apie sportą dabar nebenorėsiu galvoti.
– Tačiau po dviejų mėnesių grįšite plaukti?
– Planuoju, gal ir kiek anksčiau.
– Kur grįšite?
– Yra planas, bet dar nenoriu skelbti, ką darysiu kitą sezoną. Tačiau tai nebus JAV. Ten buvo vieneri metai, jau atsisveikinau su grupe.
Labai džiaugiausi, kad ten nuvažiavau. Tai mane sustiprino psichologiškai, o Top-5 olimpinėse žaidynėse rodo, kad viskas gerai.