Lydima Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojo Daliaus Barkausko įvairiose medicinos įstaigose R.Meilutytė atlieka sveikatos patikinimą nuo A iki Z.
„Aš tai vadinu pilka zona, – apie plaukikės preliminarius sveikatos duomenis sakė D.Barkauskas. – Nėra blogai, nėra labai gerai.
Kol esame pilkoje zonoje, turime išsiaiškinti detales, o tada spręsti, kaip gyventi toliau.“
JAV pritrūko profesionalios medikų priežiūros
D.Barkauskas pernelyg nenustebo, kai R.Meilutytė kreipėsi į jį pagalbos, nors pati pastaruosius metus gyveno Los Andžele ir treniravosi aukštą reputaciją turinčiame plaukimo klube, kuriame treneriai moka praskaidrinti treniruočių rutiną.
„Kartais gaila, kad mūsų sportininkai būna per toli nuo Lietuvos. Nes JAV sveikatos paslaugos tikrai yra labai brangios.
Ten rimtos krepšinio ar beisbolo komandos turi savo specialistus, o plaukimo centrai įprastai pasižymi gera treniruočių infastruktūra, nuostabiais treneriais, bet dažniausiai neturi jokio medicininio personalo. Sveikatos priežiūra palikta pačiam atletui, tai jo rūpestis, – pažymėjo D.Barkauskas. – Kai neturi su kuo pasitarti ir pasikonsultuoti, nerimas gali kilti ir dėl paprasčiausios priežasties, pavyzdžiui, slogos: kas bus, jei man komplikuosis tuo metu, kai reikia intensyviai sportuoti?“
Kontroliuodamas R.Meilutytės vizitus pas įvairių sričių medikus, D.Barkauskas jau išsiaiškino, kad tariamų bėdų dėl limfmazgių, kuriuos minėjo žiniasklaidos šaltiniai, nėra.
Preliminarūs rezultatai apie sveikatos pavojus nesignalizuoja. Nors galutinių išvadų dar reikia palaukti, R.Meilutytė veikiausiai galės sugrįžti į pratybas.
Tiesa, D.Barkauskas tam tikrą grėsmę įžvelgė
„Blogiausia yra tai, kad su amerikiečiais sudėtinga komunikuoti. Į medicininius duomenis būtina atsižvelgti dozuojant krūvius, nes tik tada yra esmė, tik tada galima pasakyti, kokia plaukiko sportinė forma“, – sakė nuo 2000 metų vyriausiuoju Lietuvos olimpinės rinktinės gydytoju dirbantis 53 metų specialistas.
Greita ir tada, kai nebūna pasiruošusi
Tuo metu Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas ir Deividas Margevičius iškeliavo į Jungtines Valstijas, kur tris savaites tęs pasirengimą ilgam ir įtemptam plaukimo sezonui.
Pagal pradinį planą, R.Meilutytė turėjo būti kartu Arizonos aukštikalnių baseine.
„Dar pasaulio čempionate gruodį kalbėjomės apie Arizoną su Rūta. Ji norėjo su mumis treniruotis ir buvome sutarę, bet paskui kontakto beveik nebuvo,“ – sakė plaukimo trenerė Ina Paipalienė.
Geriausia praėjusių metų Lietuvos sporto trenere išrinkta panevėžietė nerimauja dėl užsitęsusios pauzės, apie kurią R.Meilutytė informavo savo trenerį Los Andžele Dave'ą Salo.
Plaukimo sporte reikalingas ilgas nuobodus pasirengimo procesas, per kurį nuplaukiama šimtai kilometrų. Nors svarbiausias plaukikų taikinys šiais metais – pasaulio visų vandens sporto šakų čempionatas liepą Pietų Korėjoje – vyks po keturių mėnesių, pirmenybėms rimtai besirengiančių sportininkų laikrodžiai jau tiksi.
Rūtos bendražygiai mano, kad palaukus dar mėnesį ar du pulti treniruotis gali būti vėlu, siekiant aukštų rezultatų dar šį sezoną.
„Bent jau iš savo patirties galiu pasakyti, kad tai nėra įmanoma, – paklaustas, ar būtų įmanoma pasirengti pasaulio pirmenybėms per 2–3 mėnesius, – sakė praėjusiais metais plaukime elite įsitvirtinęs D.Rapšys. – Mes pasaulio čempionatui pradėjome visu tempu ruoštis nuo sausio pradžios. Reikia įdėti daug darbo, kad galėtume atlaikyti, be to, pasirengimas reikalingas ir tam, kad galėtum atlaikyti ir varžybas, kurios vyks po pasaulio čempionato. Todėl metų pradžioje ir treniruojamės tiek daug, kad visus metus galėtume ištempti.
Pradėjus treniruotis gegužę, galbūt ir galėtum dalyvauti pasaulio pirmenybėse, bet paskui būtų labai sunku. Aišku, viskas įmanoma, bet labai sunku.“
Lietuvos plaukimo federacija pageidauja, kad į planetos pirmenybes pretenduojantys atletai tais pačiais metais dar turi įvykdyti čempionatui reikalingus normatyvus. Mažai abejonių, kad R.Meilutytei tai nebūtų rimtas barjeras.
Rūta yra fenomenalus žmogus
I.Paipalienė mano, kad įgimtas talentas gali išgelbėti Rūtos sezoną, bet veiksmų reikėtų imtis nedelsiant.
„Rūta yra fenomenalus žmogus, – sakė plaukimo trenerė. – Kartais atrodo, kad ji nepaplaukia, kad jai labai sunku, bet štai ateina varžybos ir ji moka susikaupti, susitelkti. Be to, jos rungtys yra trumpesnės, tai ne 200 ar 400 metrų, kai būtinas itin ilgas pasirengimas ir ištvermė.
50 metrų distancijoje jai tinka iš prigimties įgytos sprinterės savybės. Galvoju, kad jei ji dabar susiimtų, net ir po ilgos pertraukos be treniruočių, ji spėtų pasiruošti pasaulio čempionatui.
Tačiau tai turėtų įvykti dabar. Nes uždelsus susidarys per ilga pertrauka, po kurios sunku sugrįžti.
Tačiau vėl gi – ji tokia yra. Jos gali nesimatyti, bet ateina varžybos ir ji atsiranda.
Svarbiausiose varžybose ji padaro daugiau, nei iš tiesų gali.“