Per 0,7 sek. nuo medalio: K.Teterevkova – apie kovą finale ir miestą be baseino

Į pasaulio plaukimo elitą įžengusi Kotryna Teterevkova užaugo mieste, kuris daug metų išgyveno baseinų sausrą. Tačiau dabar vilnietė įplaukė į pasaulio plaukimo čempionato finalą ir jame iki paskutinių metrų kovojo dėl apdovanojimų.
Kotryna Teterevkova
Kotryna Teterevkova / Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr.

Kotryna Teterevkova pasiekė aukščiausią savo karjeros pasiekimą, kai ketvirtadienio vakarą finišavo penkta pasaulio plaukimo čempionate Budapešte.

20-metė plaukikė buvo jauniausia tarp 200 m krūtine finalo dalyvių, bet su ramia šypsena įžengė į „Duna“ baseino sceną.

Kaip ir atrankos ir pusfinalio varžybose, kuriose buvo trečia, ji lėčiau pradėjo pirmąją plaukimo pusę.

Įpusėjus rungčiai buvo septinta (1 min. 9,47 sek.), bet pastebimai pagreitėjo per trečią 50 metrų atkarpą ir atsidūrė ketvirtoje vietoje.

Galiausiai finišuojant K.Teterevkova buvo penkta, įveikusi distanciją per 2 min. 23,90 sek.

„Tikrai džiaugiuosi rezultatu“, – sakė K.Teterevkova, išlipusi iš baseino interviu pradžioje.

Suprasti akimirksniu

  • Iki medalio K.Teterevkovai pritrūko 0,7 sek. – bronzą laimėjusi amerikietė Kate Douglass atplaukė per 2:23.20 min.
  • Triumfavo olimpinė čempionė amerikietė Lilly King (2:22.41). Sidabras atiteko australei Jennai Strauch (2:23.04).
  • Lietuvę tik finiše aplenkė ir ketvirta likusi kanadietė Kelsey Lauren Wog (2:23.86).

Aukštyn kilo kitaip nei R.Meilutytė

K.Teterevkova plaukti išmoko Vilniuje esančiame Lietuvos vaikų ir jaunimo centre, o pirmoji jos trenerė buvo Laima Lekarauskienė.

Paskui Kotrynos tėtis, pats buvęs plaukikas, nuvedė į Lazdynų baseiną pas savo buvusį trenerį Michailą Romanovskį – šis plaukimo treneriu dirba nuo 1978 metų, nors pats didžiausias pergales sporte yra pasiekęs prie šachmatų lentos.

171 cm ūgio plaukikė užaugo mieste, kuriame daugiau baseinų buvo uždaryta nei buvo statoma – 2017 metais nugriovus Lazdynų baseiną, jai tekdavo po kelis kartus per savaitę važinėti į Širvintas arba Elektrėnus.

Senojo baseino vietoje lėtai iškilęs Lazdynų vandens sporto kompleksas turėtų atverti duris žiemą, Vilnius vėl turės vieną 50 m baseiną, o Lietuvoje tai bus šeštasis olimpinių matmenų baseinas. Palyginimui, 10 mln. gyventojų turinčioje Vengrijoje tokių yra 55.

K.Teterevkova yra vienintelė vilnietė, užkopusi į plaukimo aukštumas per pora dešimtmečių, o jos kelias labai skyrėsi nuo kitos krūtine plaukiančios lietuvės.

Rūta Meilutytė į plaukimo elitą šovė labai staigiai, 15-os metų tapusi olimpine čempione, o kitais metais ir pasaulio rekordininke, o K.Teterevkovos karjera kyla aukštyn žingsnis po žingsnio.

Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova
Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova

Savo talentą ji atskleidė jaunimo varžybose, kuriose 2018 metais laimėjo visų spalvų apdovanojimus olimpinėse jaunimo žaidynėse ir Europos pirmenybėse.

Moterų varžybose judėjo ramiau – į Tokijo olimpines žaidynes pernai ji įšoko paskutiniu momentu, gavusi vardinį kvietimą. Pernai Kotrynos aukščiausias pasiekimas buvo pasaulio pirmenybių 25 m baseine 7 vieta.

Tačiau šiemet ji jau aplenkė savo vaikystės deivę R.Meilutytę šalies pirmenybėse 100 m krūtine ir pagerino Lietuvos rekordą 200 m distancijoje (2 min. 22,88 sek.).

Suprasti akimirksniu

  • Pakeliui į finalą K.Teterevkova buvo trečia ir atrankos, ir pusfinalio varžybose.
  • Ji neslėpė, jog atrankoje kiek patausojo jėgas (2 min. 23,66 sek.), o pusfinalyje finišavo labai stipriai (2 min. 24,79 sek.).

Pastarojoje rungtyje K.Teterevkova labai solidžiai pasirodė Budapešte, o po finalo sustojo pasikalbėti žiniasklaidai skirtoje erdvėje.

– Kotryna, kokios emocijos plūsta po finalo, per kurį užėmėte aukščiausią vietą per savo karjerą? – 15min paklausė K.Teterevkovos po finalo.

– Aišku, finale buvo daugiau įtampos. Bet man tai buvo pirmasis finalas, kaip buvo ir pirmasis pusfinalis pasaulio čempionate. Tikrai džiaugiuosi rezultatu.

– Kaip, jūsų akimis, klostėsi plaukimas, kuriame įpusėjus distancijai buvote septinta, paskui – pakilote į ketvirtą poziciją, o galiausiai finišavote penkta?

– Visada stengiuosi išjausti savo plaukimą, o ne išmąstyti. Galvojau, kad pradėsiu lengviau, o antrojoje pusėje įsibėgėsiu. Matyt, dar neužteko jėgų.

Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova
Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova

– Ar šįsyk matėte varžoves aplink?

– Mačiau, kur jos sukosi. Pabaigoje jau stengiausi žiūrėti, kur jos yra finišuojant.

– Kiek buvo jaudulio prieš finalą?

– Aišku, kad kiekvienas jaudinasi.

Suprasti akimirksniu

  • K.Teterevkova – jauniausia 200 m krūtine finalo dalyvė.
  • Pusfinalyje už lietuvę jaunesnė buvo tik Sua Moon, bet 13-metė korėjietė apskritai unikali čempionate – jauniausia varžybose, jaunesnė net už kai kuriuos pasaulio rekordus.

– Tačiau iš šalies atrodė, kad į startą žengiate su lengva šypsena ir labai rami.

– Aš stengiausi mėgautis plaukimu ir negalvoti, kurią vietą užimsiu ir koks bus rezultatas. Stengiausi išjausti situaciją, kad kitą kartą galėčiau eiti ne su jauduliu, o su džiaugsmu.

– Pretendavote į medalį ilgai, ilgai vyko atkakli kova, ar tikrai esate laiminga?

– Žinoma, tai antrasis mano pasaulio čempionatas per karjerą. Dar tikrai esu jauna ir dar visko pasieksiu. Ne viską iškart gali gauti.

Suprasti akimirksniu

  • Kotrynai priklausantis Lietuvos rekordas šioje rungtyje yra 2 min. 22,88 sek. Su tokiu rezultatu finale vilnietė būtų užėmusi antrąją poziciją.

– Kaip atrodė pasirengimas finalui, gal treneris (Michailas Romanovskis) ką nors akcentavo?

– Nieko nesakė. Jis paliko mane ramybėje, nes jau gerai žino mane, žino mano psichologinę būseną. Jis buvo užtikrintas dėl manęs.

– Kokia atmosfera buvo prieš finalą laukiamajame kambaryje?

– Įprastai būna tylu, visos būna vienos ir nesišneka, bet šįkart kelios plaukikės – britės ir amerikietės – tarpusavyje juokavo. Aš stengiausi likti ramybėje, pati su savimi.

Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova
Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova

– Esate sakiusi, kad viena jūsų herojų yra Lilly King, laimėjusi finalą. Kokį įspūdį paliko ji dabar?

– Per atrankos varžybas plaukėme šalia viena kitos, ji aplenkė mane keliomis dešimtosiomis, bet jaučiau, kad tikrai galėjau aplenkti, jei ryte nebūčiau pasitaupiusi. Dabar ji užėmė pirmą vietą. Taigi aš džiaugiuosi už ją.

Man reikės labiau pasistengti. Gal po kelerių metų ir pamatysime.

– Finalo rikiuotė atrodo dėsninga?

– Taip sukrito kortos. Sunku buvo išmąstyti, galėjo būti ir vienaip, ir kitaip, bet jei taip įvyko, – taip ir turėjo būti.

– Ar jaučiate, kad būtent 200 m krūtine bus stipriausia rungtis ateityje?

– Kol kas taip manau. Tačiau bręstant ir augant viskas dar gali pasikeisti. Kol kas tai mano arkliukas.

Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova
Dariaus Kibirkščio/LPF nuotr./Kotryna Teterevkova

– Atrodo, kad gali būti didelių lūkesčių Europos čempionate, nes dabar tarp europiečių plaukėte greičiausiai?

– Oi, dar nieko negalvoju toli. Dar spėsiu pailsėti.

– Ko galima tikėtis 50 m sprinto rungtyje? Regis, sprintas nėra jūsų stiprybė?

– Taip. Gal tai priklauso nuo nusiteikimo, bet man nepavyksta taip greitai užsikurti.

Suprasti akimirksniu

  • Šiame pasaulio čempionate R.Meilutytė laimėjo bronzą 100 m krūtine finale, o K.Teterevkova šioje rungtyje kovas baigė pusfinalyje, užėmusi 12 vietą.
  • Abi jos startuos penktadienio rytą 50 m krūtine lenktynėse, kuriose geriau vertinamos sprinterės savybėmis pasižyminčios R.Meilutytės galimybės.

– Kokių turite ten lūkesčių?

– Norėčiau pagerinti savo asmeninį rezultatą, bet jau jaučiasi nuovargis. Pastarosios dvi dienos buvo sunkesnės, tad reikia atsigauti ir pasirengti, o rytoj bus nauja diena.

– Esate iš Vilniaus, kuriame pastarąjį dešimtmetį nebuvo kitų elitinių plaukikų, o mieste jau penkerius metus nėra 50 metrų baseino. Ką apie tai manote?

– Aišku, labai gaila, kad neturime, kur kokybiškai treniruotis, ir vis turime važiuoti į stovyklas. Pavyzdžiui, pernai gyvenome vien stovyklose, o namo grįždavome tik pasikeisti daiktus. Kai dar varžiausi jaunimo varžybose, Vilniuje iš viso nebuvo sportinio baseino ir teko važinėti į Elektrėnus ir Širvintas. O tuo metu dar lankiau mokyklą, tad reikėdavo eiti į rytines treniruotes, eiti į mokyklą, o po jos važiuoti treniruotis į kitą miestą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kotryna Teterevkova
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kotryna Teterevkova

Kita vertus, gal tai davė ir naudos, kad galima pasiekti rezultatų ir neišskirtinėmis sąlygomis.

– Ar per tą laiką buvo minčių, kam to reikia, gal verta rinktis ką nors kitą?

– Oi, visada būdavo. Bet aš nežinau, ką daryčiau be plaukimo. Gal eičiau studijuoti.

Tačiau plaukimas yra mano gyvenimo dalis. Kartą buvo vasara, kai nereikėjo treniruotis, bet man buvo taip liūdna, kad norėjau plaukti ir veržiausi į baseiną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis