Lia Thomas anksčiau varžėsi su vyrais.
Augęs Teksase, pradėjęs plaukti nuo penkerių metų, jis atstovavo Pensilvanijos universiteto vyrų plaukimo komandai.
Tačiau dar paauglystėje kilo klausimų dėl lyties. 2018 metais Thomas savo šeimai pripažino, kad mano esąs translytis.
Jis pradėjo hormonų keitimo terapiją ir ėmė prisistatyti naujuoju vardu – Lia.
Lia Thomas dar varžėsi tarp vyrų 2018–2019 m. sezoną, kai buvo užimtos žemesnės vietos NCAA varžybose (554 vieta plaukiant 200 jardų laisvuoju stiliumi, 65 vieta plaukiant 500 jardų, 32 vieta plaukiant 1650 jardų).
Pagal JAV plaukimo federacijos taisykles, norint rungtyniauti su moterimis, reikia gerokai sumažinti testosterono kiekį ir praleisti 36 mėnesius be varžybų, bet studentų sporte šie reikalavimai negalioja.
Pradėjus lenktyniauti su moterimis, L.Thomas pozicijos pašoko aukštyn – 5 vieta plaukiant 200 jardų, 1 vieta plaukiant 500 jardų, aštunta vieta plaukiant 1650 jardų.
Šį mėnesį L.Thomas tapo pirmuoju translyčiu asmeniu, laimėjusiu NCAA čempionų titulą. 500 jardų rungtyje L.Thomas aplenkė ir olimpinę vicečempionę Emmą Weyant.
Ši istorija sukėlė daug diskusijų JAV sporto bendruomenėje.
Didelė dalis plaukikių kritikavo leidimą varžytis L.Thomas su moterimis, nes ši akivaizdžiai yra stipresnė ir didesnė už savo varžoves.
Net ir Lietuvos plaukikė Rūta Meilutytė įsitraukė į diskusiją ir viešai pateikė vieną pasiūlymą.
„Lia Thomas turi akivaizdų fizinį pranašumą prieš moteris plaukikes, nepaisant hormonų terapijos. To negalima nuneigti, – tviteryje rašė olimpinė čempionė. – O jei būtų dar viena kategorija transatletams? Tai juk būtų sąžininga?“
Tai paskutiniai Lia Thomas metai universitete, ji nebegalės varžytis NCAA, bet norėtų dalyvauti olimpinėje atrankoje ir patekti į 2024 metų olimpines žaidynes Paryžiuje.
Daug ginčų ir diskusijų verda šia tema JAV, o pastaruoju metu žibalo į liepsną įpylė NBC News televizija, per laidą „The Today Show“ retušavusi L.Thomas nuotrauką, darytą baseine.
Televizijoje parodyta nuotrauka buvo akivaizdžiai pakoreguota, pasitelkiant technologijas buvo suteikta daugiau moteriškų bruožų.
„Aišku, kad toks darbas nebuvo profesionalus, o labiau mėgėjiškas“, – „New York Post“ komentavo nuotraukų ekspertas Jonathanas Gallegos.
NBC News sulaukė daug kritikos dėl šios nuotraukos, taip pat ir iš Curtiso Houcko, žiniasklaidos tyrimų centro atstovo, kuris priminė, kad kažkada „Time“ žurnalas buvo koregavęs nužudymu įtariamo amerikietiško futbolo žvaigždės OJ Simpsono odos spalvą.
„Naujienų rengėjai turėtų dirbti geriau šiais laikais“, – sakė C.Houckas.
„Manipuliuoti nuotraukomis yra nusikaltimas, tai prieštarauja žurnalistikos standartams“, – sakė Abigail Shrier, rašanti apie translyčius asmenis.
NBC News nekomentavo, kodėl koregavo L.Thomas nuotrauką.