Europos sniego tinklinio čempionatas Austrijoje buvo suorganizuotas pirmą kartą istorijoje, todėl lietuvės aukso raidėmis įrašė savo pavardes šio sporto istorijoje.
23-ejų M.Povilaitytė ir I.Dumbauskaitė geriausiai žinomos iš sėkmingų pasirodymų jaunimo varžybose ant smėlio, tačiau, kaip pačios merginos sako, „vaikų žaidimėliai“ baigti.
Prieš svarbų vasaros sezono startą ir Europos čempionatą, lietuvės ryžosi avantiūrai ir po Lietuvos sniego čempionato išsiruošė į istorinį čempionatą Austrijoje.
„Buvo tokių minčių, kad gal pasiseks, bet žinojome tik kelias komandas. Didžiąją dalį komandų aš asmeniškai mačiau pirmą kartą. Bet yra medalis. Man patiko ne dėl to, kad laimėjome, bet kiekvienam tai buvo ir pramoga“, – apie pasirodymą sniego tinklinio čempionate kalbėjo M.Povilaitytė.
Merginos pripažino, kad aukščiausio lygio varžovių Austrijoje nebuvo, tačiau finale sutiktos turkės turėjo parako.
Paprašytos įvardyti pagrindinius skirtumus tarp paplūdimio ir sniego tinklinio, sportininkės pastebėjo, kad ant sniego dangos yra sunkiau bėgti, šokti, šąla rankos ir baisiau kristi, todėl iš Austrijos grįžo su mėlynėmis.
Tikisi nepasenti
Sniego tinklinis bus parodomasis 2022 metų olimpinėse žaidynėse ir gali būti įtrauktas 2026 metų žiemos olimpinę programą.
Po aštuonerių metų Lietuvos tinklinio lyderėms būtų 31-eri metai. Tiksliai įvardyti, kad jų tikslas būtent olimpinės žaidynės, I.Dumbauskaitė nesiryžo: „Gal dar nepasensime. Paplūdimys man artimesnis širdžiai, nes man labai patinka šiluma, bet tinklinis yra vienas. Manau, kad mes galėsime suderinti ir sniegą, ir smėlį, bet smėlio bus prioritetas.“
Merginų treneris Marius Vasiliauskas įsitikinęs, kad sniego tinklinis bus įtrauktas į olimpinę šeimą.
Paplūdimys man artimesnis širdžiai, nes man labai patinka šiluma, bet tinklinis yra vienas.
„Žiemos olimpiadoje trūksta žaidimų ir panašu, kad sniego tinklinis tikrai taps olimpine sporto šaka. Tai savaime keis ir sportininkų požiūrį. Mūsų šaliai tai didelis įvykis, kad istoriniame, pirmajame, Europos čempionate tarp nugalėtojų įrašytas Lietuvos vardas. Sportininkų lygis kils, nes didžiosios šalys investuos daugiau pinigų“, – užtikrintai kalbėjo Lietuvos tinklinio federacijos viceprezidentas.
Taurę merginos iš Austrijos parsivežė ir abi poros fotografams pozavo su medaliais, tačiau, ar tai lėmė jiems vietas kitais metais vyksiančiame pasaulio sniego tinklinio čempionate, dar neaišku.
„Įsivaizduoju, kad Europos čempionai turėtų patekti, bet galutinių taisyklių, kaip jis bus surengtas, dar nėra“, – pripažino M.Vasiliauskas.
Vyrai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Austrijoje pasidabino bronzos medaliais.
Jie finale penkių setų kovoje 3:2 palaužė rusus Jurijų Bogatovą ir Pavelą Rasukovą.
„Aišku, norėjome laimėti, bet savo pasirodymą vertiname gerai. Ant sniego pasirengimo beveik neturėjome. Pačių aukščiausio rango komandų nebuvo Europos čempionate, bet manau, kad požiūris dar kils“, – kalbėjo Lukas Každailis.
Sniego tinklinio ambicijos
Tinklinis ant sniego pirmą kartą buvo išbandytas 2008 metais Vagraino kalnuose, Austrijoje, 1859 m aukštyje. Tai buvo pirmasis istorijoje tinklinis žiemą. 2015 metų Europos tinklinio konfederacijų (CEV) kongreso metu tinklinis ant sniego buvo įtrauktas į oficialų CEV renginių kalendorių. Pirmasis CEV tinklinio ant sniego turnyras buvo vykdomas 2016 metų kovo – balandžio mėn.
2016 metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių metu Tarptautinė tinklinio federacija (FIVB) pasirašė susitarimo memorandumą su agentūra „Chaka2“ dėl tinklinio ant sniego turnyrų organizavimo.
FIVB siekia, kad tinklinis ant sniego taptų olimpine sporto šaka. Pats tinklinis – vienintele sporto šaka, kuri būtų įtraukta ir į vasaros, ir į žiemos olimpines žaidynes.
Pjongčango olimpinių žaidynių metu buvo surengtas parodomosios sniego tinklinio rungtynės.
Planuojama, kad sniego tinklinis turėtų būti įtrauktas į 2022 metų žiemos olimpinių žaidynių programą kaip parodomoji sporto šaka, o oficialiai debiutuoti olimpinėse žaidynėse galėtų 2026 metais.