Sporto mėgėjai kviečiami pasirašyti peticą už Lietuvos piletybės suteikimą I.Tobias.
Penktadienį vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo TTK pirmininkas Julius Sabatauskas, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė ir olimpinis prizininkas Edvinas Krungolcas, buvo aptartos I.Tobias galimybės gauti Lietuvos pilietybę.
L.Vanagienė: „Manau, kad Deividas daugiau nebesportuotų, jeigu nepatektų į olimpines žaidynes.“
Pataisų nereikia?
Sportininkė antrą kartą kreipiasi į Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Pilietybės komisiją su prašymu suteikti Lietuvos pilietybę jai išimties tvarka. Vis dėlto, J.Sabatausko teigimu, pilietybė amerikietei gali būti suteikta ir be papildomų pataisų.
„Aš nemanau, kad tų pataisų reikia, kad būtų galima suteikti pilietybę I.Tobias. Manau, kad tam pakanka dabartinio įstatymo, nes tai yra vertinimo klausimas – ar asmuo yra pakankamai integravęsis į visuomenę, ar jo nuopelnai yra pakankamai dideli. Tikiu, kad per metus įvyko ženklūs pasikeitimai, kuriuos turėtų įvertinti ir pilietybės komisija, ir prezidentė. Nuopelnai valstybei, integravimasis į visuomenę ir gebėjimas bendrauti lietuviškai yra pagrindiniai kriterijai. Ar patekimas į olimpines žaidynes jau yra nuopelnas? Manau, kad jau dalyvavimas olimpiadoje yra didelis pasiekimas“, – teigė J.Sabatauskas.
TTK pirmininkas net teigė, kad pataisos I.Tobias gali pakenkti, nes jose reikalaujama, kad kandidatuojantis į pilietybę žmogus turėtų lietuvių kalbos pagrindus. Tai reiškia ne tik gebėjimą bendrauti, kaip reikalaujama dabar, bet ir mokėjimą rašyti, skaityti, gramatikos pagrindų žinojimą.
Patekimas į olimpines žaidynes jau yra pasiekimas
L.Vanagienės teigimu, Lietuvos šokėjų ant ledo pora jau yra pasaulinio elito atstovė, o jiems olimpiadoje planuojama 10-15 vieta yra aukščiausias reikalavimas iš visų Lietuvos olimpiečių.
„D.Stagniūnas treniruojasi pas patį geriausią pasaulio trenerį. Lietuvoje nėra sąlygų siekti aukštų rezultatų dailiajame čiuožime, naujų ledo arenų per pastarąjį dešimtmetį neatidaryta. Mūsų sportininkai treniruojasi ir rengiasi varžyboms masinių užsiėmimų metu – taip nėra niekur.
Kelialapius į olimpines žaidynes yra iškovojusios 24 poros iš 15-os skirtingų valstybių, tad tokiai mažai šaliai kaip Lietuva tai yra didžiulis pasiekimas. Ta prognozuojama vieta olimpiadoje yra su apsidraudimu, jie tikrai gali užimti ir aukštesnę vietą. Be to, po šių žaidynių daugelis porų gali pasitraukti iš sporto, tad dar po ketverių metų mūsiškiai jau galėtų būti vieni lyderių, gal net pretenduoti į medalius, mat bus pačiame jėgų žydėjime“, – teigė L.Vanagienė.
J.Sabatauskas: „Manau, kad jau dalyvavimas olimpiadoje yra didelis pasiekimas.“
Olimpinis vicečempionas E.Krungolcas teigė, kad Lietuvos pilietybės suteikimas I.Tobias visų pirma būtų šventė mūsų šalies sportininkui.
„Kiekvienam sportininkui olimpiada yra viršūnė – turi nuversti kalnus vien norėdamas ten patekti. Manau, kad dailusis čiuožimas yra ypatinga sporto šaka, nes reikia rasti sintezę tarp dviejų žmonių, o tai yra labai sunku. Todėl nenuostabu, kad žmonės suranda vienas kitą iš skirtingų pasaulio kraštų. Jeigu I.Tobias gautų Lietuvos pilietybę, tai būtų didelė šventė ne vien jai, bet ir jos porininkui Deividui. Mes turime padėti savo sportininkui“, – kalbėjo Pekino olimpiados sidabro medalio laimėtojas.
D.Stagniūnas dar vieno smūgio neištvertų?J.Sabatauskas: „Tikiu, kad per metus įvyko ženklūs pasikeitimai, kuriuos turėtų įvertinti ir Pilietybės komisija, ir prezidentė.“
L.Vanagienė teigė, kad D.Stagniūnui buvo labai sunku vėl čiuožti, kai prieš ketverius metus nebuvo suteikta Lietuvos pilietybė jo tuometei partnerei Katherine Copely ir sportininkui teko praleisti Vankuverio olimpiadą.
„D.Stagniūnas jau iškovojo antrą kelialapį į olimpiadą, tad labai tikimės, kad I.Tobias bus suteikta pilietybė ir lietuvis galės dalyvauti. Deividui buvo labai sunku toliau čiuožti, kai jam teko praleisti praėjusias olimpines žaidynes – jis jau galvojo apie karjeros pabaigą. Buvusiai jo partnerei nepavyko atsitiesti po traumos, dėl operacijos jai buvo uždrausta toliau sportuoti, tačiau atsirado Isabella, kuri jam puikiai tiko. Retas atvejis, kad pora, tik pradėjusi čiuožti, laimi pasaulio čempionate 12 vietą. Po metų jie iškovojo devintąją vietą Europos pirmenybėse – tai reiškia, kad jie jau patenka į pasaulinį elitą.
Manau, kad Deividas daugiau nebesportuotų, jeigu nepatektų į olimpines žaidynes. Po pirmos praleistos olimpiados jis dirbo toliau visą olimpinį ciklą, pasiekė aukštų rezultatų, tad esu beveik įsitikinusi, kad daugiau jėgų sportui jam nebebus“, – prognozavo L.Vanagienė.
Ateityje dailiojo čiuožimo atstovams pilietybės dar reikės
L.Vanagienė atskleidė, kad Seime svarstomos pataisos ir prezidentės sprendimas gali pasitarnauti ir ateityje, nes daliojo čiuožimo arenoje po truputį ima ryškėti kita lietuviška žvaigždė.
„Yra dar viena 14-metė sportininkė Goda, kuri treniruojasi Sankt Peterburge su Rusijos piliečiu. Galiu drąsiai teigti, kad Goda bus nauja Rūta Meilutytė. Ši pora jau iškovojo taškus, kurie leistų jiems dalyvauti kitų metų pirmenybėse Japonijoje, nors Goda yra dar per jauna dalyvauti suaugusiųjų varžybose. Tą ji galės daryti tik po dviejų metų, kur, manau, iškart turėsime labai aukštus rezultatus. Žinoma, dabartinis jos partneris gali keistis, tad dar negalvojame apie jo galimybes atstovauti Lietuvai, tačiau ateityje gali reikėti suteikti pilietybę ir jos partnerei“, – pasakojo L.Vanagienė.
Prezidentę bando paveikti sporto žvaigdžės
Lietuvos sporto bendruomenė išplatino prezidentei Daliai Grybauskaitei skirtą viešą laišką, kuriame ragina valstybės vadovę išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę I.Tobias.
„Kreipiamės į jus, Lietuvos Respublikos prezidente, prašydami prieš priimant galutinį sprendimą, atkreipti dėmesį į visus I.Tobias pasiekimus ir nuopelnus mūsų šaliai, į jos milžiniškas pastangas siekiant integruotis lietuvių bendruomenėje“, – rašoma atvirame sporto bendruomenės laiške, kuris išplatintas pirmadienį.
Anot laiško autorių, I.Tobias intensyviai mokosi lietuvių kalbos, aktyviai veikia JAV lietuvių bendruomenėje.
Kreipimąsi pasirašė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė, Europos ir pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkai Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas, olimpiniai čempionai Šarūnas Marčiulionis, Lina Kačiušytė, Modestas Paulauskas ir kiti.
Šių metų sausį prezidentė D.Grybauskaitė nesuteikė I.Tobias pilietybės, motyvuodama tuo, kad būsimi nuopelnai negali tapti pagrindu pilietybės suteikimui išimties tvarka.
Pagal Seime svarstomas įstatymo pataisas, pilietybė išimties tvarka galėtų būti suteikiama už Lietuvos vardo garsinimą. Ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei būtų laikoma užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės politinė, visuomeninė, mokslinė, meninė, sportinė ar kita veikla, kuria garsinamas Lietuvos vardas ir taip didinamas Lietuvos autoritetas tarptautinėje bendruomenėje. Kitais ypatingais nuopelnais, kaip ir šiuo metu, Lietuvos valstybei būtų laikoma Lietuvos valstybingumo stiprinimas arba reikšmingas indėlis į Lietuvos visuomenės ekonominį ir kultūrinį gyvenimą.