Teisė organizuoti čempionatą, anot L.Vanagienės, yra įvertinimas viso darbo, atlikto nuo 1992 metų. Juk per šį laikotarpį Lietuva iškovojo medalius tiek Europos, tiek pasaulio čempionatuose, užėmė aukštas vietas olimpinėse žaidynėse.
L.Vanagienė penktadienį spaudos konferencijoje sulaukė klausimų dėl Rusijoje gyvenančių bei dirbančių legendinių mūsų šokėjų – jos sūnaus Povilo Vanago ir jo žmonos Margaritos Drobiazko. Šia tema kalbėti ji nepanoro.
„Jų pasiekti rezultatai padarė įtakos, kad mes šiandien turime Europos čempionatą Kaune“, – pabrėžė L.Vanagienė.
P.Vanagas ir M.Drobiazko 2000 m. iškovojo pasaulio čempionato bronzos medalius, 2000 ir 2006 m. tapo Europos čempionatų bronzos medalių laimėtojai.
Garsiausia Lietuvos čiuožėjų pora 2002 m. Solt Leik Sičio olimpiadoje užėmė 5 vietą. Tai aukščiausia nepriklausomos Lietuvos sportininkų iškovota vieta žiemos olimpiadose.
Baigę sportinę karjerą P.Vanagas ir M.Drobiazko įsitvirtino bei apsigyveno Rusijoje, kur rengia ledo šou ir treniruoja šokėjų poras. 2022 m. Rusijai pradėjus invaziją į Ukrainą P.Vanagas ir M.Drobiazko negrįžo į Lietuvą.
2022 m., jau įsibėgėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, skandalą sukėlė P.Vanago ir M.Drobiazko sprendimas dalyvauti Kremliaus ruporo Dmitrijaus Peskovo žmonos, garsios ledo šokėjos Tatjanos Navkos rengiamame šou Sočyje.
P.Vanagas ir M.Drobiazko dėl to Lietuvoje sulaukė didžiulio pasmerkimo ir kritikos.
Prezidentas Gitanas Nausėda 2022 m. rugpjūtį atšaukė prieš 22 metus P.Vanagui ir M.Drobiazko suteiktus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinus.
„Neabejoju, kad šokių ant ledo pora buvo puikūs sportininkai, tačiau nuopelnus Lietuvos valstybei jie nutrynė cinišku poelgiu dalyvaudami komerciniame renginyje Sočyje tuo metu, kai Ukrainos karo verpetuose liejasi nekaltų žmonių kraujas“, – tuomet pabrėžė G.Nausėda.
Būta svarstymų ir apie pilietybės atėmimą, tačiau vėliau jie nurimo.
Dirba Rusijoje jie savo darbą, be kurio negali gyventi. Bandė, bet negali. Niekas jiems negali sakyti, kad palikite savo namus, darbus. Jie kuria pasakas, personažus vaikams, be šito jie gyventi negali.
Tuomet L.Vanagienė išplatino laišką, kuriame rašė:
„Man, kaip Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentei ir ypač kaip Povilo Vanago mamai, labai skaudu, plyšta širdis ir neramu dėl mano vaikų priimto sprendimo. Nuoširdžiai atsiprašau tų žmonių, kuriuos tai įskaudino ir nuvylė.
Tačiau savo suaugusiems vaikams negaliu nurodinėti ar kaip kitaip įsakyti, nors bandžiau argumentuotai, diskusijų bei ilgų ginčų būdu perteikti savo aiškią ir nedviprasmišką poziciją šiuo klausimu.
Ši tragedija visus mus užklupo labai netikėtai. Prasidėjus karui, Povilas ir Margarita nedelsiant grįžo į Lietuvą. Tvirtai reiškė paramą Ukrainai ir jos žmonėms.
Noriu priminti, kad Povilas nuo 18 metų gyvena Maskvoje, tad 34 metus jis ir jo žmona Margarita kūrė savo ateitį ne Lietuvoje. Ten liko jų namai, draugai, jau 20 metų pradėti darbai, projektai.
Suprantu, kad nėra lengva taip staiga viską mesti ir išvykti, kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Turbūt būtent šios aplinkybės ir nulėmė jų sprendimą.“
Dabar, 15min paklausta, ar Margarita ir Povilas norėtų grįžti stebėti čempionato, L.Vanagienė patikino, kad tai – detalės.
„Dirba Rusijoje jie savo darbą, be kurio negali gyventi. Bandė, bet negali. Niekas jiems negali sakyti, kad palikite savo namus, darbus. Jie kuria pasakas, personažus vaikams, be šito jie gyventi negali. Pas mus, deja, nėra kur ir nėra kaip. Jei būtų galimybės, jie nebūtų ten. Čia tokių darbų, ką jie dirba, niekur nėra“, – 15min paatviravo L.Vanagienė.