Rusai teikė savas versijas
41 puslapio storio byla apie K.Valijevą guli Šveicarijoje.
Pagal Sporto Arbitražo (CAS) medžiagą, yra žinoma, kad Rusijos atletės organizme aptiktas trimetazidinas.
2,1 ng/ml kiekis nėra didelis, o K.Valijevos atstovai jo atsiradimą čiuožėjos kūne aiškina per klaidą išgertais senelio vaistais.
Sportininkės motinos teigimu, K.Valijeva dažnai buvo nuvežama ir paimama iš treniruočių savo senelio.
Esą jis dažnai pasilikdavo su anūke ir per pietus tarp dviejų jos treniruočių.
Sporto arbitražui rusai pateikė vaizdo įrašą. Advokato tikinimu, vaizdą filmavo K.Valijevos senelis, užfiksavęs pakelį trimetazidino savo automobilyje.
K.Valijevos advokatai pristatė ir medicinos ekspertą Andrejų Šolinskį. Šis aiškino, jog trimetazidinui reikalingas receptas, jis yra draudžiamas vaikams ir gali sukelti šalutinių poveikį, pavyzdžiui, galvos svaigimą ar pusiausvyros sutrikimą.
Kitas rusų pristatytas medicinos specialistas Eduardas Besuglovas tvirtino, kad trimetazidino poveikio tyrimas buvo atlikta tarp Lenkijos atletų. Anot tyrimų, viena 35 mg dozė per dopingo testą kitą dieną rodė nuo 1 tūkst. iki 9000 ng/ml. Maža koncentracija – 2,1 – esą parodo, kad sportininkams drausti vaistai buvo išgerti vieną sykį, maždaug prieš 5-7 dienas prieš dopingo testą.
Atsakymų pateiktų plauko tyrimas
Kelne dirbantis dopingo ekspertas Mario Thevis interviu Sportschau.de pasiūlė atlikti Rusijos čiuožėjos plauko analizę.
„Tokia analizė galėtų parodyti, ar medžiaga buvo vartota kelis ar daugiau kartų, o galbūt paaiškėtų, kad tai buvo vienkartinė netyčinė dozė“, – sakė M.Thevis.
K.Valijevos mėginys buvo paimtas gruodžio 25 dieną. Po keturių dienų jis buvo pristatytas į Stokholmo laboratoriją.
Tačiau tyrimas nebuvo įvykdytas iškart dėl koronaviruso atvejų.
Inspektoriai išyrė mėginį tik vasario 8 dieną – dieną po Rusijos olimpinio komiteto čiuožėjų pergalės komandinėse varžybose, kuriose prie pergalės daug prisidėjo nuostabiai pasirodžiusi K.Valijeva.
Dėl jos ir komandos titulo dar laukia svarstymai, prieš kuriuos reikėtų sulaukti B mėginio rezultatų.
Asmeninėse varžybose K.Valijeva ketvirtadienį liko ketvirta, per laisvąją programą kelis kartus šiurkščiai suklydusi, ir sulaukusi trenerės priekaištų.
Amžiaus limitas – tarp suaugusiųjų nuo 17 metų
Ateityje dailiajame čiuožime veikiausiai nebepamatysime tokių jaunų čiuožėjų, kaip K.Valijeva.
Tarptautinė čiuožimo federacija birželį ketina priimti taisyklę, kad suaugusiųjų varžybose galėtų startuoti ne jaunesni kaip 17 metų sportininkai.
Šis pasiūlymas buvo rengiamas dar prieš K.Valijevos skandalą, bet tapo dar labiau aktualus Pekine, kur 15-metė rusė patyrė sudėtingus psichologinius išbandymus, o auksą iškovojo kita jauna Rusijos olimpinio komiteto atletė 17-metė Ana Ščerbakova.
Planuojama, kad per ISU kongresą Pukete (Tailandas) bus nutarta taikyti 17 metų amžiaus cenzą visoms dailiojo čiuožimo rungtims.
Šiuo metu suaugusiųjų varžybose galima startuoti nuo 15 metų.