Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) nariai pirmadienį Lozanoje (Šveicarija) balsavo, kam patikėti teisę rengti 2026 metų žiemos olimpines žaidynes.
Švedijos miestai Stokholmas ir Orė pasitelkė Latvijos Siguldą, kurioje yra bobslėjaus, ledo rogių trasų kompleksas.
„Padėtis prieš balsavimą buvo nestabili. Sakyčiau 50 prieš 50, – tvnet.lv citavo Latvijos olimpinio komiteto prezidentą Aldoną Wrubevsky. – Manau, svarbiausią vaidmenį suvaidino Stokholmo atsisakymas pasirašyti miesto šeimininko sutartį prieš balsavimą. Jei tai būtų padariusi tik Orė, kurioje gyvena tik 11 tūkst. gyventojų, atrodytų kaip nepatikima garantija.“
Latvija žiemos sporte kur kas daugiau žvaigždžių nei Lietuva. Keli jų atletai priklauso bobslėjaus, skeletono ir rogučių sporto elitui.
2014 metais Sočyje latviai laimėjo tris medalių komplektus, o Martinas Dukuras laikomas vienu visų laikų geriausiu skeletonu meistrų pasaulyje.
Jo tėvas Dainis Dukuras vadovauja Siguldos sporto kompleksui ir buvo nusivylęs balsavimu Šveicarijoje.
„Tai buvo unikali galimybė mažytei Latvijai patekti į olimpinį ciklą, būti Stokholmo partneriais, bet IOC balsavo kitaip“, – sakė D.Dukuras.
Jo nuomone, Stokholmas būtų geriau pasiruošęs. „Kai Kalgaris pasitraukė iš atrankos, atrodė, kad švedai gali laimėti balsavimą. Tačiau pasitaikė momentų, kurie mus nustebino.
Švedų ramumas ir atsargumas kartais mane stebino, bent jau buvo didelis kontrastas su italais dėl skirtingų greičių, vizijos ir nusiteikimo. Galbūt švedams to trūko, nors jie atliko rimtą darbą.“
D.Dukuras teigė, kad kita tokia galimybė sulaukti olimpinių žaidynių gali ateiti tik po 100 metų.
Jis prisiminė, kad švedų pasiūlymas prisidėti latviams buvo netikėtas.
„Tai buvo netikėta, bet aš didžiavausi. Dauguma Siguldos ir Latvijos žmonių sutiko šį pasiūlymą su pasididžiavimu. Buvusi ir dabartinė vyriausybė taip pat buvo pasirengusi užtikrinti, kad Latvijos pasirengimo dalis būtų aukštu lygiu“, – sakė D.Dukuras.
Siguldos sporto komplekso direktorius teigė, kad gavus teisę rengti olimpines žaidynes, Siguldoje būtų įvykę dideli rekonstrukcijos darbai, bet ir be olimpinių žaidynių planuojama tam tiktų pokyčių. Tiesa, darbai vyks lėčiau.
„Darbo projektas tęsis. Kai bus paruošta, mes pristatysime vyriausybei. Viskas vyks lėčiau, bet kryptis yra aiški. Trasoms reikia rekonstrukcijos. Galbūt ne tokios apimties, kaip būtų, jei švedai būtų laimėję mūšį dėl olimpinių žaidynių“, – sakė D.Dukuras.
IOC balsavime už Italijos miestus balsavo 47 nariai. Švedija ir Latvija gavo 34 balsus.
Iš viso IOC turi 95 oficialius narius, bet tik 83 turi balsavimo teisę. IOC prezidentas Thomasas Bachas įprastai susilaiko balsuodamas, o dar vienas narys nebalsavo, tad šįkart 2026 metų žaidynių šeimininką rinko lėmė 81 balsuotojas.