Mūsų kūdikiui suteiktas dar vienas šansas gyventi. Be specialistų pagalbos turbūt jo neturėtume.
Kūdikis atėjo anksčiau
Viskas prasidėjo gražią rugpjūčio 15 dieną. Namuose tvarkėmės su vyru ir vyresniąja dukra. Ruošėmės kūdikėlio atėjimui. Jis turėjo gimti lygiai po mėnesio, bent jau taip planavome. Su vyru tą dieną surinkinėjome sekciją ir lovą. Vyresnioji pagalbininkė padavinėjo tėčiui varžtelius ir lentutes. Be abejo, aš tik vertinau vaizdą, nes negalėjau sunkiai kilnoti. Juk kiekvienai besilaukiančiai moteriai derėtų pasisaugoti paskutiniais mėnesiais.
Iš pradžių pagalvojau, kad tai yra tiesiog spazmas arba paruošieji sąrėmiai. Juk buvo likę tiek nedaug iki gimdymo, jau 36-oji nėštumo savaitė.
Tačiau besidžiaugiant (smagu, kad galų gale baigėsi remontai ir galima statyti baldus) pilvo šone pajutau dieglį. Iš pradžių pagalvojau, kad tai yra tiesiog spazmas arba paruošieji sąrėmiai. Juk buvo likę tiek nedaug iki gimdymo, jau 36-oji nėštumo savaitė.
Netrukus dieglys praėjo. Stebėjau laikrodį, bet artimiausią valandą nebuvo jokių skausmų. Apsiraminau ir nusprendžiau truputėlį pasivaikščioti lauke. Kadangi gyvename nuosavame name, tai toli eiti nereikėjo.
Jau vakarėjo. Apie 19 val. vakaro ir su vyresniąja dukra nusprendėme pasižiūrėti, ką veikia mūsų nesenai įsigytas mažasis keturkojis draugas. Vaikštant lauke viskas lyg ir buvo gerai. Tačiau, grįžtant atgal į namus, nudiegė dar stipresnis skausmas. Atsistojau viduryje kiemo ir niekaip negalėjau pajudėti.
40 km iki gimdymo namų
Dukra nubėgo ieškoti vyro. O aš vos ne vos priėjau prie laiptų ir jais užlipau. Tačiau skausmas nemažėjo.
Pamatęs mane vyras juokėsi, nes nemanė, kad čia kažkas rimto. Tačiau, išvydęs ašaras
mano akyse, pribėgo ir paklausė, kas nutiko. Po 5 minučių jau lėkėme į Vilniaus gimdymo namus, esančius Tyzenhauzų gatvėje. Gyvename užmiestyje, tad iki Vilniaus važiuoti reikia apie 40 km.
Vyro balsas ramino, tačiau protas suvokė tik viena: MUMS PER ANKSTI.
Važiuojant tie kilometrai virto amžinybe. Skausmas vėrė nugarą, pilvą, strėnas...
Galvoje sukosi įvairios mintys... Vyras pergyveno labiau nei aš. Važiuodamas nuolat kartojo: „Nesijaudink, viskas gerai, aš stengiuosi, mes jau netoliese“. Jo balsas ramino, tačiau protas suvokė tik viena: mums per anksti.
Buvo likusios dar 4 nėštumo savaitės. Atvykome į priėmimą per 10-15 min.
Įžengę į vidų truputį apsiraminome. Slaugytoja, pamačiusi mano veido išraišką, paklausė, kas nutiko. Papasakojau ką jaučiu. Iškart paguldė į gimdymo palatą, paskambinome mane prižiūrėjusiam daktarui Kostui Kalinauskiui. Niekuo nepsitikėjau labiau, nei juo. Nes šį daktarą pažįstame jau 7 metus.
Nesuvokiau, kad gimdau
Taigi rugpjūčio 15 dieną gimdymas jau buvo prasidėjęs, vandenys nubėgę. Tačiau kaklelis neatsivėrė. Kūdikėlis buvo jau pakeliui, bet mano pačios organizmas nesuvokė, kad jau gimdau. Į gimdymo namus atvyko ir mano tėvai, vyras nesitraukė nė minutei. Visi bandė padėti, kuo galėjo. Specialistai (daktaras, akušerė, slaugytojos) nebežinojo ką daryti: gimdymas buvo labai sunkus. Praėjus 17 valandų po vandenų nubėgimo, skausmas tebebuvo nežmoniškas. Atrodė, kad viduje viskas plyšta, tačiau vaiko rodikliai vis dar buvo normalūs. Buvau labai pavargusi, nebeturėjau jėgų nei aš, nei artimieji.
Praėjus 17 valandų po vandenų nubėgimo, skausmas tebebuvo nežmoniškas. Atrodė, kad viduje viskas plyšta.
Atėjęs daktaras liepė paruošti operacinę ir suleisti į nugarą nuskausminamųjų. Norėjo atlikti Cezario pjūvį, nes kaklelis po tiek laiko nebuvo atsivėręs. Tačiau, kai tik pradėjo veikti vaistai, suleisti į stuburą, viskas pasikeitė, gimdymas pradėjo vykti normalia eiga.
Po tokių nuskausminamųjų pajutau palaimą. Nebeskaudėjo, buvau pasiryžusi gimdyti pati.
Štai paskutinės minutės. Nepamenu visko, tačiau žinau viena: neturėjau jėgų, buvau tokia nusilpusi, kad nebegalėjau stumti, praradau sąmonę. Tada kažkas mane prabudino, davė uostyti amoniako... ir po poros akimirkų girdžiu kaip daktaras sako: viskas.
Kur dingo naujagimio verksmas?
Tada suvokiau, kad kažkas negerai: vaikas neverkia. Šūktelėjau, norėdama paklausti, kas nutiko. O daktaras nusišypsojes atsako: sveikinu, mergytė. Po tų žodžių išgirstu, kaip tyliai ir gražiai suknerkia mano kūdikėlis...
Kai tik išgirdau, kad vaikas verkia, apsiraminau ir atsipalaidavau. Mintyse sukosi tik vienintelė mintis: gerai kad po 18 valandų pagaliau viskas baigėsi. Galų gale galiu pailsėti. Po poros minučių į gimdyklą atėjo vyras, ašaros tvenkėsi akyse. Apkabino mane, pabučiavo ir padėkojo už nuostabią dukrytę.
Išgirdau, kaip daktaras su sesutėmis svarstė, kiek svorio ir koks ūgis. Tuo metu man labai palengvėjo. Apžiūrėjęs kūdikį gydytojas ištarė: mergytė sveika, 9 balai iš 9, 51 cm ir 2 kg 770 g. Rugpjūčio 16 diena, 13 val. 55 min.
Gležnutė mažylė
Gydytojai parodė dukrytę: kokia ji graži, tačiau be galo mažytė ir gležnutė. Verkė – net ašarytės riedėjo. Tačiau po 10 minučių atėjo vaikų gydytoja ir pasiėmė vaikelį stebėjimui. O man pasiūlė pailsėti.
Įėjau ir pamačiau savo vaiką, prijungtą prie aparačiukų. Tokią mažytę ir bejėgę.
Mane perkėlė į palatą. Vyras išvyko pailsėti namo. Nusprendžiau numigti ir, truputį pailsėjusi, vėliau nueiti pas savo naujagimę. Nusnūdau maždaug 2 valandas.
Atsikėlusi pajutau kažkokį neramumą. Apsirengiau ir paprašiau slaugytoją, kad palydėtų pas kūdikėlį. Slaugytoją žiūrėjo į mane išsigandusi, siūlė dar pailsėti. Tačiau aš nesutikau. Palydėjo mane į vaikų skyrių. Įėjau ir pamačiau savo vaiką, prijungtą prie aparatų. Tokią mažytę ir bejėgę. O juk ji prieš tai verkė ir judėjo! Po to, ką pamačiau, negalėjau žiūrėti: buvo be galo skaudu ir nesuprantama, kad sveikas vaikas taip gali atrodyti.
Daktarė viską paaiškino. Mergaitė akyse ėmė silpti, plaučiai nebuvo išsivystę, sunkiai kvėpavo. Todėl tik aparatai kūdikį galėjo išgelbėti.
Perkėlė vaikelį į Santariškių „neišnešiotukų“ skyrių
Gimdymo namuose prabuvome 2 paras. Po to dar labiau pablogėjo, todėl mus perkėlė į intensyvios terapijos skyrių Santariškių klinikose. Ten paaiškėjo jog mūsų dukrytei – ne tik plaučių nepakankamumas, tačiau ir kaklo slankstelio trauma, gauta gimdymo metu. Ir dar kažkokia infekcija, kuri išsivystė gimus.
Vaizdas man atrodė siaubingas: aparatai pypsėjo, ji visą laiką miegojo. Medikai aiškino, kad tas miegas – dėl skausmo. Blogiausia, kad negalėjau visą laiką būti prie savo vaiko. 4 paras kas 3 val. vežiojome dukrytei pieną, kad ji stiprėtų.
Penktą parą sulaukėme ankstyvo skambučio, kad mergytei gerėja ir kad esame perkeliami į skyrių, skirtą išnešiotiems vaikams. Turbūt nieko nėra geriau, kaip išgirsti, kad tavo vaikui viskas gerai!
Dar vienas pablogėjimas
Po 15 minučių mes jau buvome pas savo dukrytę, pildėme visus reikiamus dokumentus, kad galėčiau būti su ja dieną ir naktį. Vyras ir vyresnioji dukra buvo šalia, o mažylė jau atjungta nuo visų aparatų – ji kvėpavo pati.
Tiesa, maždaug po valandos išsigandusi slaugytoja vėl pajungė kūdikėlį prie aparatų – kaip perkūnas iš giedro dangaus nukrito nauja bėda. Paskui kvėpavo sunkiai, tačiau jau savo jėgomis. Vienintelė paguoda buvo ta, kad galime būti šalia.
Po 4 parų šiame skyriuje jau atjungė aparačiukus, ištraukė zondą. Penktą parą dukrytė pradėjo pati žįsti krūtį!
Diena po dienos kūdikis stiprėjo. Po 4 parų šiame skyriuje jau atjungė aparačiukus, ištraukė zondą. Penktą parą dukrytė pradėjo pati žįsti krūtį.
Po savaitės galutinai atsigavome, gydytojai išleido namo. Buvo stipri ir tikrai niekas nesitikėjo, kad taip greitai ji atsigaus.
Dabar jau dukra namuose. Džiaugiamės, kad mums ne tik medikai, bet ir Dievas davė dar vieną galimybę gyventi. Dukrai jau mėnuo, sveria 3 kg 420 g, yra 54 cm ūgio.
Norime padėkoti
Esame be galo dėkingi visiems, kurie padėjo ir palaikė. Ypač specialistams už greitą regavimą. Gydytojui Kostui Kalinauskiui už tai, kad visą laiką buvo šalia ir darė viską, kad tik viskas baigtųsi gerai. Akušerėi už tai, kad padėjo mūsų stebuklui ateiti į šį pasaulį.
Vilniaus gimdymo namų akušerijos skyriaus daktarei Simonai Radžvilaitėi už koncultacijas. Vilniaus gimdymo namų kūdikių skyriaus vedėjai Silvai Narbutienei, visiems medikams už tai, kad greitai regavo į pablogėjimą. VšĮ VULSK filialui – Kūdikių intensyvios terapijos skyriui – jo vedėjai Rimutėi Vaitkevičienėi ir jos personalui, kad stebėjo ir darė viską, kad mes augtumėme. Išnešiotų naujagimių skyriaus gydytojai Jolitai Biliuvienėi – už visas pastangas.
Taip pat norime padėkoti visiems specialistams už profesionalų darbą ir ižvalgumą. Artimiesiams ir draugams už tai, kad labai palaikė.