Kaip bebūtų, mokslininkai mano, kad dauguma iš sėdinčiųjų prie darbo stalo, jau pakenkė savo organizmui, o ištaisyti situacijai reikės ne vienos dienos. Taigi, toks natūralus dalykas kaip sėdėjimas gali turėti labai daug žalos organizmui.
Kodėl sėdėti žalinga?
- Sulėtėja medžiagų apykaita. Sėdint užspaudžiami vidaus organai, sulėtėja kraujo apykaita ir sumažėja insulino efektyvumas, taigi, riebalai deginami žymiai lėčiau.
- Neteisinga poza. Neteisingai sėdint susispaudžia tarpslanksteliniai diskai. Galva būna palinkusi į priekį ir pečiai turi kompensuoti neteisingą svorio pasiskirstymą.
- Nugaros ir stuburo traumos. Ilgai sėdint spaudžiama apatinė nugaros dalis, taip pat raumenys ir raiščiai.
- Susilpnėja socialiniai įgūdžiai. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, ypač naršant internete, priverčia žmones mažiau bendrauti, todėl skatina psichologinį diskomfortą bendraujant gyvai. O tai kenkia ir savivertei, ir pasitikėjimui savimi, taigi, gyvenimo gerbūviui.
- Vienatvė ir depresija. Kai kompiuteris tampa vienintelė bendravimo forma, žmogaus socialinio rato dydis mažėja, o tai skatina vienatvės jausmo atsiradimą. Be to, sėdint prie kompiuterio, rečiau išeinama į gryną orą, taigi, trūksta saulės spindulių ir vitamino D. Šio vitamino trūkumas skatina tokių ligų, kaip diabetas arba vėžys, atsiradimą.
- Metabolinis sindromas. Ilgai sėdint vystosi riebalų masė, audiniai nepriima insulino. Tai skatina hormoninius ir klinikinius pakitimus, o taip pat ir iššaukia širdies bei kraujagyslių ligas.
- Chroniški skausmai. Neteisinga laikysena prie stalo paveikia apatinę nugaros dalį. Kylantys skausmai gali tapti chroniškais negalavimais.
- Persivalgymas. Dėl sėdimo gyvenimo būdo kalorijos deginamos lėčiau. Sėdint visuomet norisi užkandžiauti – visa tai veda prie persivalgymo ir antsvorio.
- Diabetas. Mažas judrumas skatina kūną kaupti normalų cukraus kiekį kraujyje, o tai mažina jautrumą insulinui.
- Vėžys. Aktyvumo sumažėjimas gali iššaukti vėžį. Sėdimas darbas ypač blogai veikia moteris, kurios dažniau suserga krūties, gimdos ar kiaušinėlių vėžiu.
- Širdies nepakankamumas. Nejudrus gyvenimo būdas neigiamai veikia ir vyrų sveikatą –vyrams dažniausiai dėl šios priežasties sutrinka širdies ir kraujagyslių sveikata.
- Mirtingumas. Keletą tyrimų įrodė, kad ilgalaikis nejudrus gyvenimo būdas padidina mirtingumą 6,9 proc. Esmė ta, kad jei jūs turite kokių nors sveikatos sutrikimų, nejudant ligų rizika padidėja.