Viskas būtų kaip ir gerai, tačiau kartais į ausis lenda dar mamos išsakyta pastaba, kad gulint skaityti negalima: „Neskaityk atsigulęs! Tai kenkia akims.“ Tačiau retas kuris klauso šio patarimo, nes labai jau sunku įtikinti, kad tai yra tiesa. Nejaugi nuo skaitymo gulint gali pablogėti regėjimas?
Pasirodo, kad skaitymas tokioje padėtyje ne tik kenkia mūsų akims.
Kai gulite skaitydami, jūsų krūtinės ląsta yra užspaudžiama ir taip sutrikdo kvėpavimą. Kas nuo to kenčia? Visi vidiniai organai, kuriems neužtenka deguonies. Su deguonies trūkumu sutrinka intelektualinė veikla, kuri priklauso nuo ritmingo kvėpavimo. Vadinasi, susikaupti ir atsiminti, ką skaitėte yra sunkiau, tačiau užmigti – lengviau. Nenuostabu, kad dauguma renkasi knygą vietoj migdomųjų.
Dar vienas argumentas prieš skaitymą gulint – vėlgi fiziologinis. Pasunkėja kraujotakos cirkuliaciją, todėl smegenų žievėje sumažėja kraujo. Taip ilgai skaitant gali atsirasti ir galvos skausmai.
Jums vis dar kyla klausimas, kodėl vis dėlto skaitymas atsigulus kenkia akims? Atminkite, kad atstumas tarp skaitinio ir akių turi būti ne didesnis ir ne mažesnis nei 33 cm. Kiekvieną kartą matuokite, koks iš tikrųjų atstumas yra tarp akių ir knygos. Atsigulęs žmogus retai kada tai kontroliuoja. Ir ilgai skaitant atsigulus, regėjimo aiškumas gali sumažėti.
Taigi, kaip skaityti taisyklingai? Atsisėdus? Vėlgi klystate. Specialistai teigia, kad optimalus skaitymas yra... stovint. Atsiminkite vaizduojamus viduramžių ir Antikos mokslininkus. Jie dirbo ir paskaitas skaitė prie specialių stovų. Gali būti, kad būtent dėl to ir atradimų buvo padaryta tiek daug.
Yra patarlė: „jei gali sėdėti – sėdėk, jei gali gulėti – gulėk“. Ko gero, poilsiui tai išties patogi poza. Ir ilsėkitės gulėdami, tik be knygos. Ji tikrai palauks geresnės jūsų nuotaikos, kai pailsėsite ir skaitysite įsigilinę.