Kodėl žmonės verkia? Visa tiesa apie ašaras

Kodėl gi žmonės verkia? Iš skausmo, džiaugsmo, laimės, dėl rūpesčių, nes yra įskaudinti arba nustebę. Priežasčių tam yra daugybė – tiek fiziologinių, tiek ir emocinių. Mokėjimas verkti – vienas iš būdų išreikšti savo jausmus. Natūralios atrankos metu išgyveno tik tie, kas mokėjo verkti.
Vaikai verkia dažniau nei suaugę
Vaikai verkia dažniau nei suaugę / Nathan Jones, Flickr.com

Keista, tačiau mes negimstame su šiuo gebėjimu. Riksmą ne visuomet lydi ašaros. Verkti kūdikiai išmoksta tik būdami 5-12 savaičių, šiek tiek anksčiau, kai jų emocijų arsenale atsiranda juokas. Vidutinis verkimo laikas – 6 minutės. Vaikai verkia dažniau nei suaugę, maždaug 65 kartus per mėnesį.

Kiekvieną dieną ašarų liaukos išskiria apie 1 ml ašarų skysčio. Kiekviena ašarėlė turi labai sudėtingą struktūrą. Ji susideda iš gleivės, apgaubtos vandens sluoksniu, iš riebios medžiagos sluoksnio, kurį sudaro lipidai ir kiti riebalai. Ašaroje yra stalo druskos (natrio chlorido), kalio chlorido ir medžiagų, kurios sudaro kitas druskas. Ašaros struktūroje taip pat yra ypatinga medžiaga – lizocimas, pasižyminti antibakterinėmis savybėmis.

Mirksint, viršutinis vokas paskirsto ašaras po akies paviršių, nuo viršutinio voko link apatinio. Savo kelyje ašarėlė sudrėkina ragainę, nuplaudama nuo jos tai, ko nereikia. Tuomet ašara juda link ašarų ežero, esančio vidiniame akies kampelyje. Iš šio ežero ašarų kanalais ji patenka į ašarų maišelį, o iš čia išteka į nosies kaušelį, kur susigeria ir išgaruoja.

Apsaugodama akį, ašara maitina rageną maistingomis medžiagomis, taip gerindama regėjimą: ašarėlės užpildo bet kokį smulkiausią ragenos paviršiaus defektą.

Ant akies paviršiaus susiformuoja plona plėvelė, kuri nesidrumsčia ir neišgaruoja.

Ką gi daro ašaros? Šalina stresą ir išlaisvina mūsų emocijas. Be to, ašaros šalina iš mūsų organizmo toksiškus darinius, sunormalizuoja kraujospūdį, stiprina imunitetą ir netgi leidžia sugyti traumoms – štai koks terapinis efektas. Yra dar ir kita nauda: būtent ašarų dėka oda aplink akis yra labai švelni ir ilgai išlieka jauna. Pasirodo, verkti yra naudinga.

Ašaros būna įvairios – reflektyvios, sudirginimo (pavyzdžiui, aitraus kvapo) ir emocinės (pažiūrėjus filmą ar perskaičius knygą). Savo sudėtimi jos skiriasi: emocinėse ašarose yra daugiau baltymų, todėl paverkus tampa lengviau, žmogus pajunta psichologinę iškrovą.

Verkti moka ne tik žmonės. Kai kurie gyvūnai taip pat turi reflektyvias ašaras, būtinas akių valymui ir drėkinimui. Tokios reikalingos gyvūnams, gyvenantiems sausumoje. Jie, kaip ir žmonės, taip apsisaugo nuo negatyvaus aplinkos poveikio. O štai vandens gyvūnams ašarų funkcijos nereikia.

Ko gero, esate girdėję apie krokodilo ašaras? Tačiau tai ne ašaros, o seilių liaukų išskyros, kai krokodilas rydamas savo grobį pradeda springti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai