„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip bėgioti nežalojant sveikatos?

Skaitote straipsnius apie bėgiojimo naudą. Stebite populiarią bėgiojimo madą. Netgi dalyvavote viename iš pusmaratonių, užplūdusių Lietuvą. Gėritės profesionaliais bėgikais. Tačiau profesionalai dėl šio sporto paaukojo nemažai savo sveikatos. Nedarykite klaidų ir sportuokite teisingai.
Kaip bėgioti teisingai?
Kaip bėgioti teisingai? / Giuseppe Milo, Flickr.com
Temos: 1 Bėgimas

Kaip ir kiekvieną sportą pradėkite nuo sveikos mitybos. Dažniausiai pradėję bėgioti žmonės užsiėmimus baigia per mėnesį. Kodėl? Nes jų organizmas pervargsta. Paprasčiausiai neužtenka „kuro“, kuris garantuotų gyvybines jėgas. Atsiranda galvos svaigimas, skausmas, dusimas ir pan.

Maitintis reikia pakankamai kaloringu maistu ir gana dažnai. Deja, taip jau yra, kad bėgiojant dingsta ir apetitas. Atsiranda lengvumo pojūtis, o į maistą nesinori pasižiūrėti. Norėdami išlaikyti energiją, laikykitės griežto mitybos grafiko. Įsitikinsite, kad tai taip pat turi naudos jūsų organizmui.

Visų pirma, organizmas greičiau virškina ir išnaudoja mažiau resursų, jei maistas atkeliauja pagal tvarkaraštį. Kiekvienam valgiui ruoškitės iš anksto. Antra, jums patiems nereikia blaškytis: jūs žinote, kada ir kiek jūs turite valgyti.

O dabar atėjo laikas pakalbėti apie pačią treniruotę. Kokia būna daugelio žmonių bėgimo treniruotė? Išėjo iš namų, įsikišo ausines ir nubėgo. Apibėgo keletą kiemų, vos grįžo prie savo namo ir sustojo. Tuomet grįžo namo, išgėrė porą stiklinių vandens. Tai neteisingas požiūris.

Štai ir teisingasis. Visų pirma, prieš bėgimą reikia pasitreniruoti, pratampyti raumenis, raiščius – jokiais būdais negalima bėgioti neapšilus. Mūsų kūnas – tai palaipsniui besikeičianti sistema. Jai netinka staigūs pokyčiai. Jei iš ramios būsenos (pavyzdžiui, gulėjimo ant sofos), staiga išbėgsite į kiemą, tai bus didelė iškrova visoms organizmo sistemoms. Prie visko mūsų organizmas gali prisiderinti, tik ne staiga. Tokiu šuoliu galite tik sukelti širdies smūgį. Pradėkite bėgiojimą nuo greito žingsnio, taip pat jį ir užbaikite. Jei staiga sustosite, pajusite staigų kraujo pliūpsnį į galūnes – visa tai gali taip pat baigtis širdies smūgiu.

Klausote muzikos bėgiojimo metu? Galima, tik įsigilinkite, kokia tai muzika. Nereikia klausyti muzikos, kuri išmuša jus iš ritmo arba per daug greitos muzikos. Kadangi ritmo pokyčiai priverčia žmogų bėgti greičiau, pagreitina kvėpavimą – tokiu būdu jūs labai greitai pervargsite.

Gerti vandenį po treniruotės labai žalinga organizmui. Širdis dar nespėjo nurimti, o ji jau turi papildomai dirbti išnešiojant vandenį po kraują. Mažiausias intervalas, po kurio galima gerti, tai yra 15-20 minučių. Gerti reikia mažais gurkšneliais ir nedaug. Jau geriau palaukti 15 minučių ir išgerti vėl.

Tiesa, jei bėgate ilgas distancijas, gerti vandenį yra gyvybiškai svarbu. Kitaip kraujas tirštėja ir nepersiduoda smulkiems kapiliarams. Be to, ir širdžiai yra sunkiau jį pumpuoti. Geriant rekomendacijos tos pačios: maži gurkšneliai, ilgi intervalai.

Kaip judėti bėgiojant? Kūnas turi būti atsipaladavęs, dirba tik reikalingi raumenys. Kvėpavimas ritmingas – tik nereikia jo akcentuoti, kad neišsimuštumėte iš bėgimo ritmo. Pėdą reikia ant žemės statyti visą. Krūvis turi būti jaučiamas ant raumenų, bet ne ant kaulų ir sąnarių. Rankos pusiau sulenktos. Žvilgsnis į priekį ir jokiais būdais ne į apačią. Nugara tiesi. Bėkite!

 
 
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs