Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nasturta – rudens gražuolė ir gydytoja

Rudenėjant sunku nepastebėti ryškaus nasturtos žiedo. Pasaulyje priskaičiuojama apie 100 nasturtų rūšių. Pirmieji į Europą šią gėlę atvežė keliautojai iš kalnuotų Pietų Amerikos regionų.
Nasturta – rudens gražuolė
Nasturta – rudens gražuolė / Flickr.com

Nasturtų stiebai sultingi, augalas užauga iki 40 cm, tačiau yra ir tokių rūšių, kurios siekia ir 2 m, pavyzdžiui, vijoklinės nasturtos.

Nasturtos išsiskiria margaspalviais žiedais, jie gali būti ryškiai raudoni, oranžiniai, geltoni, vienspalviai, spalvoti. Taip pat galite pastebėti ir tamsiai kaštoninės, kreminės ar rožinės spalvų nasturtų.

Šios gėlės maloniai kvepia. Jas apdulkina vabzdžiai, virš jų nuolatos sukiojasi kamanių, bičių, musyčių būriai. Nasturtas augančias Pietų Amerikoje apdulkina kolibriai.

Nasturtų žiedai ir stiebai nuo neatmenamų laikų naudojami maistui, gydymo ir kosmetiniais tikslais. Tam renkami žiedai, stiebai, lapai ir sėklos.

Nasturtų žieduose ir lapuose gausu A, B, C vitaminų, antimikrobinių medžiagų, flavonoidų, jodo, kalio, geležies, fosforo, seleno. O nasturtų stiebuose vitamino C yra daugiau nei juodųjų serbentų uogose.

Preparatai iš nasturtų pasižymi antimikrobiniu, antiseptiniu poveikiu, lengvina atsikosėjimą.

Norint sulieknėti, ypač tinka pagardinti nasturtomis salotas, nes normalizuojasi medžiagų apykaita.

Nasturtas patartina vartoti esant širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms, sergant inkstų akmenlige, bronchitu, anemija, ateroskleroze. Taip pat jos tinka gydyti šlapimo pūslės negalavimams. Nasturtos stiprina imunitetą, apsaugo nuo streso sukeltų ligų vystymosi.

Žinodami apie nasturtų savybę mažinti lytinį potraukį, Inkų karo vadai visada jas įtraukdavo į savo kareivių racioną.

Nasturtos nuo seno buvo naudojamos ir įvairioms grožio procedūroms.

Maitinanti kaukė
1 nasturtos žiedelį sutrinti, susmulkinti, sumaišyti su 1 valg. šaukštu grietinės ir 1 vištos kiaušinio tryniu. Viską gerai išmaišyti, tepti ant veido, palikti 10 min. Nuvalyti vatos gabalėliu, prieš tai jį suvilgius šiltoje žalioje arbatoje. Po 5 min. veidą nuprausti šaltu vandeniu.

Kaukė apsauganti nuo odos senėjimo
Sumaišyti 2 valg. šaukštus susmulkintų nasturtų stiebelių ir žiedų su 2 valg. šaukštais varškės, įdėti 1valg. šaukštą šiltos grietinėlės, viską gerai išmaišyti. Tepti ant veido, palaikyti 15 min.

Nuvalyti vatos gabalėliu, suvilgytu šilta grietinėle ar pienu. Po 5-7 min. nuprausti negazuotu mineraliniu vandeniu arba atvėsusiu virintu vandeniu.

Losjonas plaukams
Susmulkinti 100 g šviežių nasturtų lapelių ir sėklų, užpilti stikline vandens, 2 savaites laikyti tamsioje vietoje. Šiuo skysčiu ištepti plaukų šaknis. Jei plaukai itin sausi, tuomet šį losjoną reikia praskiesti virintu vandeniu santykiu 1:1.
Gerai išmasažuoti odą, nuplauti po 20-30 min.

Norint, kad plaukai greičiau augtų bei būtų puresni, reikia plaukų šaknis ištrinti nasturtų stiebų ir lapelių sultimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos