„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Akytėmis – mirkt!

Civilizacijos liga – sausų akių sindromas. Su šiuo sindromu susiduria beveik kas 10 pasaulio gyventojas. Ir ypatingai nuo šio negalavimo kenčia biure dirbantieji, t.y. tie, kurie sėdi prie kompiuterio.
Sausos akys dažnai kankina dirbančius prie kompiuterio
Sausos akys dažnai kankina dirbančius prie kompiuterio / Flickr.com

Mūsų regėjimo aiškumą 80 proc. sąlygoja ašarų plėvelė ant ragenos, kuri turėtų pastoviai atsinaujinti. Tačiau jei ši plėvelė suplonėja, nervinės galūnės, kuriomis apraizgyta visa ragainė, pradeda signalizuoti apie pavojų.

Tas pats vyksta, kai į akis patenka dulkės arba smulkios šiukšlelės. Šiek tiek pamirksėjus tampa lengviau.

Esant sausų akių sindromui arba padidėjusiam ašaringumui, susidaro „smėlio“ įspūdis akyse, jas degina, raižo, bijomasi šviesos, blogėja regėjimas. Pirmaisiais kartais gali paraudonuoti akys.

Be pastovaus darbo prie kompiuterio, šį sindromą gali iššaukti ir minkštos linzės. Kai kurie tokias linzes nešioja ne tik dėl regėjimo korekcijos, bet ir dėl grožio – norėdami pasikeisti akių spalvą. O minkštos linzės padengdamos rageną, neleidžia laisvai tekėti ašarų skysčiui.

Pažeidus rageną, akys taip pat sausėja. Akių sausumui vešėti padeda įvairių vaistų vartojimas, nesveikas gyvenimo būdas, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, netgi mažas skysčių vartojimas. Žalinga yra ne tik rūkyti, bet ir būti prirūkytoje patalpoje, kenkia akims kondicionieriai, televizorius, šildytuvai.

Išėjus saulėtą dieną, akis reikėtų apsaugoti akiniais nuo saulės. Ryški dirbtinė šviesa taip pat kenkia mūsų akims.
Perdžiūvusios akys labai gera terpė plisti įvairiems mikroorganizmams, kurie gali sutrikdyti visas akis sudarančias medžiagas. Tokiu atveju pirmoje eilėje kreipkitės į gydytoją.

Šiais laikais ne retas, kurį kankina sausų akių sindromas, vartoja dirbtines ašaras, kurias rekomenduoja ir akių ligų gydytojai.

O kol akys sveikos, užsiimkite jų stiprinimu ir profilaktika.

  • Dirbdami prie kompiuterio, darykite kas pusvalandį pertraukas.
  • Grįžę iš darbo, nesėskite prie televizoriaus ar kompiuterio, geriau prieš miegą pasivaikščiokite. Gaivus oras ir judesys padeda kovoti su akių išsausėjimu.
  • Patalpas, kurioje dirbate ar gyvenate, reikia dažnai vėdinti ir valyti drėgnu skudurėliu.
  • Į maisto racioną įtraukite žuvį, pieno produktus, vaisius ir daržoves.
  • Labai gerai padeda akių mankšta, kurią galite rasti akių ligų kabinete arba internete.
  • Ir dar vienas paprastas patarimas: kiek galima dažniau mirksėkite. Tai pats paprasčiausias, tačiau efektyviausias pratimas. Mirksint dirba aplink akis esantys raumenys, kurie ne tik padeda akims sudrėkti, bet ir jas stiprina.
  • Profilaktiškai plaukite akis ramunėlių, rugiagėlių arba medetkų nuoviru. Išsirinkite vieną vaistažole, plaukite mėnesį, ir po to – keiskite kita.
  • Arbata: 1 šaukštelį žolių užpilti 1 stikline vandens ir palikti 15-20 minučių. Nukošti ir plauti akis ryte ir vakare. Jei yra galimybė, plauti ir dienos metu.
  • Vakarais atlikite arbatos kompresus: suvilgykite vatos tamponus nuovire, prigulkite tamsiame kambaryje ir ant užmerktų vokų palikite vatą pusvalandžiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“