Kas sukelia alerginį rinitą?
Šios nemalonios ir varginančios savijautos viena iš priežasčių yra vis didėjantis taršos lygis. Miesto ore yra daug kenksmingų cheminių komponentų, kurie dirgina kvėpavimo takų gleivinę. Būtent dėl to, nuo alerginio rinito dažniau kenčia didelių miestų gyventojai. Ligą iššaukti gali ir per dažnai naudojamos higieninės priemonės, nes šiuolaikiniai prausikliai ir valikliai padeda pašalinti įvairius mikroorganizmus nuo odos paviršiaus, įskaitant ir naudingus.
Alerginis rinitas – tai nosies gleivinės uždegimas, po kontakto su alergenu prasideda alerginė reakcija. Šios ligos simptomai: čiaudėjimas, ašarojimas, pradeda varvėti nosis (iš nosies teka vandeningos išskyros), nosies niežėjimas, darosi sunku kvėpuoti per nosį, kosulys. Be šių nemalonių savijautos požymių, liga gali peraugti į bronchinė astmą. Todėl kuo anksčiau bus diagnozuojamas ir gydomas alerginis ritinis, tuo mažesnė komplikacijų tikimybė.
Alerginis rinitas gali būti skirtingų rūšių. Dažniausiai sergama sezoniniu rinitu, kuris pasireiškia pavasario–vasaros laikotarpiu. Šios alergijos sukėlėjais tampa žiedadulkės ir grybeliniai alergenai. Pavojų kelia augalai, kurių žiedadulkes nešioja vėjas – beržai, ramunėlės, alksniai, balandūnės, saulėgrąžos, tuopos, kiaulpienės ir kiti žydintys augalai. Šių augalų žydėjimo sezonas paprastai trunka nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo vidurio. Alergiją sukelti gali net ir minimalus žiedadulkių kiekis.
Retesnė sezoninio alerginio rinito priežastis yra grybeliai (pelėsiai, mielės). Jų sporų koncentracija ore keičiasi priklausomai nuo oro sąlygų.
Kaip saugotis nuo šios ligos?
Jei kamuoja sezoninis rinitas, esant galimybėms, reikia pakeisti klimatinę zoną. Jūros pakrantės, kalnai – geriausia vieta. Tačiau toli gražu ne visi gali įgyvendinti šią sąlygą. Stenkitės kuo mažiau būti lauke augalų žydėjimo periodu. Išeiti iš namų geriausia po 12 valandos, tuomet ore esančių žiedadulkių koncentracija sumažėja. O grįžus namo, patartina visus vilkėtus rūbus išskalbti.
Išstudijuokite augalų žydėjimo kalendorių. Tai padės lengviau prisitaikyti ir susipažinti su alerginėmis prognozėmis, kad galėtumėte laiku imtis būtinų apsisaugojimo priemonių.
Žmonėms, kurių imuninė sistema silpna, augalų žydėjimo periodu rekomenduojama iš mitybos raciono išbraukti produktus, kurie gali sustiprinti alergiją: braškes, avietes, arbūzus, melionus, vynuoges, baklažanus, taip pat kavą, šokoladą, kakavą, riešutus, medų ir kiaušinius. Patariama vartoti B ir C vitaminus, jie stiprina imuninę sistemą.
Alerginiam rinitui gydyti dažniausiai paskiriami antihistamininiai preparatai. O palengvinti ligos simptomus gali priemonės, pasižyminčios vazokonstrikciniu poveikiu. Tačiau patiems savarankiškai gydytis nepatariama. Kilus pirmiesiems įtarimams dėl galimo alerginio rinito kreipkitės konsultacijos į alergologą imunologą arba LOR gydytoją.
Apskritai, alerginis rinitas nekelia rimto pavojaus gyvybei. Tačiau, laiku ne diagnozuojamas ir negydomas gali progresuoti, varginantys simptomai pasireiškia vis dažniau ir sunkesne forma, nepavojinga liga gali komplikuotis.