Dažniausiai šio tipo diabetas pasireiškia jau vaikystėje. Todėl tėvai, kurių vaikai priklauso rizikos grupei dėl paveldimumo, privalo nuo pat gimimo imtis profilaktikos priemonių. Tokiems mažyliams yra labai svarbus žindymas krūtimi. Jei yra galimybė, reikia pratęsti kūdikio maitinimą motinos pienu bent iki pusmečio. Šiuo laikotarpiu yra padedamas pamatas kūdikio imunitetui.
Kitas svarbus žingsnis – aprūpinti vaiką pakankamu fiziniu krūviu. Judrūs žaidimai, kūno kultūros pamokos, sporto būreliai – fiziškai aktyvus gyvenimo būdas yra būtina priemonė kovoje su galimu diabetu. Būtent fizinės veiklos trūkumas dažnai tampa pagrindine ligos vystymosi priežastimi.
Apskritai, net 60 proc. žmogaus sveikatos priklauso nuo to, kaip jis maitinasi. Todėl teisingos mitybos laikymasis – itin svarbus diabeto profilaktikos faktorius. Žmogaus mityba turi būti subalansuota, į valgiaraštį privaloma įtraukti gyvūninės ir augalinės kilmės riebalus, angliavandenius, baltymus bei vitaminus. Tinkama mityba svarbi dar ir dėl to, kad kontroliuoja kūno svorį. Persivalgymas, dažnas apsilankymas greito maisto užeigose ir kiti netinkami mitybos įpročiai sutrikdo medžiagų apykaitą, sukelia nutukimą, kuris ilgainiui tampa diabeto priežastimi.
Pirmojo tipo diabetas yra retesnis susirgimas, nei kita jo forma – antrojo tipo cukrinis diabetas. Šio tipo diabetas paprastai išsivysto vidutiniame ir senyvame amžiuje. O jo atsiradimo priežastis –pagrindinių profilaktinių priemonių nesilaikymas.
Ne paslaptis, kad vyresniame amžiuje žmonės priauga daugiau svorio. Tai viena iš antrojo tipo diabeto vystymosi priežasčių. Nutukimas sukelia daugybę ligų, tarp jų ir hormoninius sutrikimus, dėl kurių atsiranda diabetas. Dėl antsvorio insuliną, kurį gamina kasa, labai silpnai jaučia raumenų ląstelės, kepenys ir riebaliniai audiniai. Ir šis procesas apsunkinamas, kuomet organizmas gauna vis daugiau cukraus, o svoris vis labiau didėja. Todėl pirma antrojo tipo diabeto profilaktikos taisyklė – kontroliuokite savo svorį. O tiesiogiai antsvorio problemą išsprendžia tinkama mityba.
Kad apsaugotumėte save nuo antrojo tipo cukrinio diabeto, būtina sveikai maitintis. Kategoriškai draudžiama apkrauti organizmą lengvai įsisavinamais angliavandeniais. Jiems priskiriama duona, bandelės, saldumynai, taip pat ir medus, alus, gazuoti gėrimai. Tokie angliavandeniai labai greit gliukozės pavidalu patenka į kraują. Vietoje lengvai įsisavinamų angliavandenių reikia vartoti lėtuosius angliavandenius („geruosius“). Susiorientuoti ką vartoti padeda produktų glikemijos indeksas. Ši lentelė parodo, kiek padidina cukraus kiekį kraujyje tam tikri produktai. Žmogaus, kuris stengiasi save apsaugoti nuo diabeto rizikos, mityboje turi būti daug šviežių vaisių ir daržovių, kuriuose gausu ląstelienos, taip pat reikia vartoti vitaminus, kurie stiprina imunitetą.
Dar viena svarbi diabeto profilaktikos priemonė – judrus gyvenimo būdas. Fizinis aktyvumas ne tik palaiko dailias kūno linijas, neleidžia svoriui augti, bet ir apskritai teigiamai veikia visą organizmą. Ne tik aktyvus sportas, bet ir bent pusvalandžio pasivaikščiojimas gali tapti gelbėjimosi ratu, apsaugančiu nuo rimtų susirgimų. Pasivaikščiojimai pėsčiomis ypač tinka žmonėms, kurie yra nepasiruošę dideliems fiziniams krūviams. Pirmiausia, atsisakykite lifto, lipkite laiptais, o vakarais prieš miegą įpraskite išeiti trumpam pasivaikščioti.
Šalia visų šių profilaktinių priemonių ne ką mažiau svarbu yra ir reguliaraus tikrinimas cukraus kiekio kraujyje. Procedūra visai nesudėtinga, pakanka paimti kraują iš piršto. Šią analizę galima atlikti bet kurioje poliklinikoje, kartą per metus arba kuomet kyla įtarimas dėl galimos ligos. Paprasta ir beveik neskausminga procedūra leidžia jaustis ramiam dėl savo sveikatos.
Kad apsaugotumėte save nuo cukrinio diabeto, būtina atsikratyti žalingų įpročių bei kenksmingų priklausomybių – pirmiausia, alkoholio ir nikotino. Būtent rūkymas ir dažnas alkoholio vartojimas padidina antrojo tipo cukrinio diabeto riziką. Šiek tiek pakeitus savo gyvenimo būdą jausitės geriau ir sveikiau.