Saugokime kepenis

Kepenys yra vienas iš svarbiausių žmogaus organizmo organų. Jos saugo organizmą nuo toksinių medžiagų, sintezuoja tulžies rūgštį, cholesterolį bei baltymus, padeda perdirbti riebalus, dalyvauja medžiagų apykaitoje, reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį ir atlieka dar daug kitų svarbių funkcijų.
Alkoholis labai kenkia kepenims
Alkoholis labai kenkia kepenims / Kuba Bozanowski, Flickr.com
Temos: 1 Kepenys

Nežiūrint į tai, kad kepenys – vienintelis organas, kuris sugeba regeneruoti, saugoti jas būtina, nes problemos su kepenimis gali turėti labai skaudžių pasekmių.

Kas kenkia kepenims?

  • Alkoholis. Alkoholis patekęs į mūsų organizmą keliauja į kepenis, kur jis skaidomas, perdirbamas ir paverčiamas acetaldehidu. Acetaldehidas – stiprus nuodas, kuris sutrikdo visų organų ir sistemų veiklą. Kepenų ląstelės žūva, nustoja neutralizuoti toksines medžiagas, tuomet jos cirkuliuoja kraujyje bei patenka į galvos smegenis ir gali sukelti net mirtį.
  • Toksiški vaistai (pavyzdžiui, paracetamolis).
  • Ilgalaikis badavimas. Vitaminų ir mikroelementų trūkumas neigiamai veikia visą organizmą, o pirmiausia, kepenis.
  • Mažai judrus gyvenimo būdas. Gerai kepenų veiklai reikalingas judėjimas, pirmiausia – ėjimas, kuris aktyvina kraujotaką. Dažniausiai, žmonės, kurie mažai juda kenčia nuo hemorojaus. O hemorojus – pirmas ženklas, kad yra problemų su kepenimis.
  • Neteisinga mityba. Kad kepenys būtų sveikos, reikia teisingai maitintis. Pirmiausia, atsisakykite riebių produktų, nes į riebalus kepenys reaguoja taip pat, kaip į alkoholį (kaip į toksišką medžiagą). Jei į organizmą patenka per daug riebalų, gali išsivystyti nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Esant šiam susirgimui būtina iš savo raciono išbraukti salotas su majonezu ar grietine, sumuštinius su sviestu, rūkytą dešrą, keptus patiekalus. Taip pat negalima vartoti alkoholio, konservų, sūdytų produktų, mėsos (avienos, kiaulienos, jautienos).

Ką daryti, kad kepenys būtų sveikos?

Kad kepenys būtų sveikos, joms būtinos amino rūgštys (metininas), riebaluose tirpūs vitaminai (D, E), karotinas, folio rūgštis, kalcis, magnis, esencialiniai fosfolipidai (vitaminas F). Racione privalo būti polinesočiųjų Omega 3,6 riebalų (jų yra pupelės, žirniuose, riešutuose, saulėgrąžų sėklose, šalto spaudimo augaliniame aliejuje, ypač sojų, sezamų ir linų sėmenų). Dietologai rekomenduoja per dieną suvartoti bent 15 g augalinio aliejaus.

Valgykite neriebias sriubas, kopūstus, bulves, cukinijas, burokėlius, morkas, varškės patiekalus, saldžius vaisius ir uogas, gerkite pieną, kefyrą, rūgpienį, jogurtą, šviežiai spaustas natūralias sultis. Grietinę vartokite liesą ir mažais kiekiais, kiaušinius valgykite be trynio, kavą bei arbatą gerkite su pienu. Kepenims naudingi produktai, kurie palaiko normalų tulžies nutekėjimą: varškė, avižos, grikiai.

Sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis reikia atsisakyti konditerijos gaminių, riebių produktų, mėsos, žuvies ir grybų patiekalų. Taip pat draudžiama vartoti virtus kiaušinius, špinatus, rūgštynes, ridikėlius ir ridikus, česnakus, rūgščius vaisius bei uogas, aštrius prieskonius, gerti stiprią kavą, ypač be pieno, alkoholinius gėrimus, rūgščias sultis. Vietoje kepto maisto rinkitės virtą, patiekalų ruošime nenaudokite daug druskos.

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų