Pokyčiai
Jei lytinio brendimo metu sparčiai keičiasi svoris, tėvai, kaip taisyklė, išlieka visiškai ramūs. Pilnumo jie nelaiko problema ir laukia, kada vaikas iš to išaugs. Per didelį lieknumą aiškina kaip labai greito augimo pasekmę ir laukia, kada kūnas susiformuos.
Tačiau būtent tėvai turi stebėti paauglio KMI ir įvairius kūno masės nukrypimus – juk tai gali būti rimtų problemų pradžia.
„Šakaliukai“
Dauguma tėvų mano, kad svorio trūkumas – tai nėra blogai, nes vaikui negresia apsivalgymas, be to, jis ar ji greičiau susiras draugų. Vis dėl to, svorio masės trūkumas yra lygiai taip pat pavojingas kaip ir antsvoris.
Šiaip sau svoris nekrenta. Yra tam tikros medicininės problemos, kurios iššaukia tokius negalavimus, ir visa tai susiję su nenormalia mityba. Svorio kritimą gali sąlygoti skrandžio ir žarnyno trakto negalavimai, endokrininių liaukų neteisingas darbas arba parazitų atsiradimas organizme.
Dažnai mažą svorį turi tie paaugliai, kurie įnikę į žalingus įpročius: rūkymą, alkoholį, narkotikus arba ilgas naktis prie kompiuterio.
Tiesa, paaugliai ir patys dažnai nepavalgo – dėl rimto streso arba besivaikydami grožio standartų. Net jei paauglys neturi antsvorio, jis gali išsikelti neįgyvendinamus planus tapti dar lieknesniais. Tokių „tikslų“ pasekmės – anoreksija, bulimija ir kiti mitybos sutrikimai, kuriuos ištaisyti yra gana sudėtinga.
Viskas prasideda nuo greitųjų ir nesubalansuotų dietų, kai augantis organizmas negauna pakankamai vitaminų ir naudingų medžiagų – visa tai stabdo organizmo augimą. Sumažėja paauglio raumenų masė, sutrinka kaulų augimas, kenčia smegenų vystymasis. Visi šie pakitimai sąlygoja chroniškus negalavimus ir reikalauja ilgo gydymo.
Storuliukai
Deja, 10-15 jaunuolių skundžiasi antsvoriu. Neretai per didelė kūno masė atsiranda dėl hormoninių problemų, tačiau didesnė paauglių dalis mažai juda ir nesveikai maitinasi. Nesveikos mitybos įgūdžius paaugliai įgauna dar vaikystėje ir nuo jų sunkiai atpranta. Šiuo klausimu reiktų kaltinti tik tėvų neatsakingumą.
Žinoma, storuliai dažniau kenčia nuo patyčų tiek lauke, tiek ir mokykloje. Todėl šie vaikai gali labai greitai užsisklęsti savyje, o savo nelaimę paauglys paprasčiausiai... „suvalgys“. Todėl atsiranda uždaras ratas, iš kurio išbristi kasdien vis sunkiau.
Visą dieną mokiniai sėdi suoluose, o grįžę namo didesnę laiko dalį praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus, vengdami aktyvaus gyvenimo. Tokiu būdu nepageidaujami kilogramai ir toliau kaupiasi. O juk įprotis taip gyventi vis giliau įsišaknija.
Antsvoris paauglystėje neigiamai veikia hormoninę sistemą ir sukuria papildomą krūvį virškinimo sistemai bei širdžiai.
Ką gali padaryti tėvai?
Būtina apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti, ar paauglio svoris yra normalus. Jei svoris viršija arba nesiekia normos, reikia sužinoti, kaip valgymo sutrikimai ir svorio pokyčiai paveikė vaiko organizmą, galbūt išprovokavo ligų atsiradimą.
Gydytojas turėtų subalansuoti mitybą, ir geriausiai jei šio raciono laikytųsi visa šeima – kad vaikas tai nesuprastų kaip bausmės. Išmokite skaniai gaminti, naudodami dietinius produktus ir gražiai patiekdami patiekalus.
Jokiais būdais nekritikuokite savo vaiko, nes taip nepasieksite efektyvaus rezultato. Jis paprasčiausiai „suvalgys“ savo problemas arba atvirkščiai dar labiau užsisklęs savyje, nepaimdamas nei vieno šaukšto.
Tik draugiški santykiai ir palaikymo pojūtis duos teigiamą rezultatą ir padės suvokti, kas yra normalus svoris ir kaip jį išlaikyti.
Jei nesiseka to padaryti savarankiškai, kreipkitės į psichologą. Ir nelaukite, kol jūsų vaikas neprarado sveikatos.