„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Reguliarus akių tikrinimasis – tik mylintiems save?

Daugiafunkcinių žmonių ir beribių technologijų pasaulyje, kai kiaurą dieną praleidžiame prie kompiuterių ekranų, o vakare ilsimės spoksodami į televizorius, labiausiai kenčia akys. Vis dėlto net jei blaiviai suvokiame pasekmes, retas skiriame pakankamą dėmesį akių ligų profilaktikai, o dažnas net nusprendžiame galį nusilpusį regėjimą koreguoti patys. Pamėginkime išsiaiškinti, kodėl svarbu reguliariai tikrintis regėjimą ir akių sveikata susirūpinti jau šiandien.
Akių patikra.  shutterstock nuotr.
Akių patikra. shutterstock nuotr.

Daugiau nei 20 metų patirtį skaičiuojanti optikos salono Lęšiai.lt gydytoja oftalmologė Nomeda Šoblinskienė pabrėžia, kad, nepaisant žmogaus amžiaus, akims būtinos reguliarios patikros. „Mažiems vaikams gali išsivystyti silpniau matančiosios akies tinginystė, o nuo 40 metų jau reikia susirūpinti vyresniojo amžiaus ligomis“, – sako specialistė.

Tikrinimo reguliarumas – individualus

Nesiskundžiantiems regėjimo sutrikimais oftalmologė pataria akis pasitikrinti bent kartą per metus. O tiems, kurie jau naudoja tokias korekcines priemones kaip akiniai ar kontaktiniai lęšiai, derėtų nenumoti ranka į gydytojų rekomendacijas ir regėjimą tikrintis nurodytais intervalais. „Kokiu dažnumu reikėtų tikrintis akis priklauso nuo amžiaus, refrakcijos, regėjimo sutrikimo, kasdien akims tenkančio krūvio, bendrų ligų pobūdžio, genetikos ir t. t., – vardija N. Šoblinskienė. – Pavyzdžiui, jei vaikui 6–10 metų ir jo vienos akies toliaregystė už kitos didesnė keliomis dioptrijomis, gali formuotis akies tinginystė. Tuomet plečiami vyzdžiai, pritaikoma maksimali pliusinė korekcija, o gerai matančioji akis dengiama. Tokiu atveju tikrinti reikėtų kas mėnesį, kol regėjimas pagerės. Po to tikrinama kas pusę metų.“

Ligos jaunėja

Tikrai visi esame girdėję apie tradicines senatvinėmis vadinamas ligas – glaukomą, kataraktą ir geltonosios dėmės degeneraciją. Specialistė perspėja, kad šios ligos bėgant metams vis jaunėja. „Jei anksčiau dėl glaukomos rekomenduota tikrintis nuo 40 metų, tai dabar akių spaudimas matuojamas jau nuo 30–35 metų. Ypač jei sergama tokiomis ligomis kaip hipertonija ir cukraligė ar tarp šeimos narių būta glaukomos atvejų“, – patirtimi dalijasi gydytoja. Dėl kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos oftalmologė pataria susirūpinti kuo anksčiau – stengtis visavertiškai maitintis, judėti, vengti žalingų veiksnių ir įpročių, saugoti akis nuo UV spindulių.

Profilaktika – meilė sau

Nikolajus Čeremnych. Asmeninio albumo nuotr.
Nikolajus Čeremnych. Asmeninio albumo nuotr.

Labiausiai dėl regos sutrikimų kaltinamas kompiuteris šiandien nebėra prabanga ar užgaida, tai paprasčiausia būtinybė. „Nieko gero, kai matai vos ketverių pyplį su storiausiais akiniais, bet toks tas šiuolaikinis gyvenimas. Ne veltui medikai tėvams pataria riboti vaikų praleidžiamą laiką prie kompiuterių ir televizorių ekranų. Kita vertus, be jų sunkiai įsivaizduoju savo, kaip suaugusio žmogaus, kasdienybę. Kompiuteris ar išmanusis telefonas šiandien ne tik darbo, bet ir asmeninio gyvenimo ar net laisvalaikio praleidimo įrankis, pagrindinis informacijos šaltinis, kuriuo nesinaudoti būtų neprotinga“, – tikina prieš trejus metus kontaktiniais lęšiais internete prekiauti pradėjęs, o šiandien ir tradicinį optikos saloną atidaręs Lęšiai.lt įkūrėjas Nikolajus Čeremnych – Todėl man sunkiai suvokiama, kodėl žmonės taip savęs nemyli ir vengia tikrintis regėjimą. Juk šiandien dėl to nebūtina kiaurą dieną trinti slegiančių poliklinikos koridorių sienų ir gaišti laiką ilgiausiose eilėse. Pasitikrinti regėjimą jau seniai galima kone kiekviename optikos salone. Prieš atidarydami fizinį Lęšiai.lt saloną išsikėlėme sau uždavinį – padaryti jį tokį, kokiame norėtume lankytis patys. Pirmiausia negailėjome lėšų profesionaliai akių tikrinimo įrangai, o tada rūpinomės jaukia, poliklinikos neprimenančia aplinka su galimybe nemokamai pasivaišinti kava ir pažaisti stalo žaidimus.“

Pripažįstame, kad gyventi be kompiuterio ar televizoriaus ekrano būtų pernelyg sudėtinga, nors puikiai žinome, kad jie kenkia akims. Suvokiame, kad regėjimu reikia rūpintis, bet vis tiek vengiame pasitikrinti ir pamirštame poilsio pertraukėles. Vis dėlto susirūpinti verta – ne tik dėl kokybiškesnės kasdienybės, bet ir dėl šviesesnio rytojaus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs