Jos dėl savo svarbos organizmui Omega-3 ir Omega - 6 dar vadinamos nepakeičiamomis.
1969 m. danų gydytojai H.O. Bang ir J.Dyeberg pastebėjo, kad Grenlandijos eskimai žymiai rečiau serga širdies- kraujagyslių ligomis, nors jų maisto racione pagrindinę dalį sudaro riebi žuvis [1,2]. Buvo iškelta hipotezė, kad žuvies valgymas žymiai sumažina širdies smūgio tikimybę. Tai patvirtina daugiau nei 2000 klinikinių, epidemiologinių studijų. Ištirta, kad žuvų taukuose yra Omega-3 riebalų rūgščių, turinčių didele reikšmę ŠKL (širdies kraujagyslių sistemos ligų) profilaktikai. Omega-3 RR priklauso polinesočiųjų riebalų rūgščių grupei. Naudingiausios sveikatai yra EPR ir DHR (EPR - eikozapentaeninė rūgštis, DHR - dokozaheksaeninė rūgštis).
Pagrindinis Omega-3 RR šaltinis - riebiosios vandenyno žuvys ( lašiša, silkė, skumbrė), jūros gyvūnai (ruoniai, banginiai). Pasaulio širdies asociacijos rekomenduoja riebios žuvies vartoti du kartus per savaitę, jei tokios galimybės nėra, alternatyva papildomai vartoti Omega-3 riebalų rūgštis. Jos turi didelę reikšmę audinių funkcionavimui ir augimui, moduliuoja daugelį fiziologinių procesų. Jų yra miokarde, tinklainėje, smegenyse.
Omega-3 RR vaidmuo ŠKL profilaktikoje buvo įvertintas atlikus nemažai klinikinių tyrimų. Didžiausias iš tyrimų buvo atliktas Italijoje. Šio tyrimo metu buvo tiriamas žuvų taukų ir vitamino E veiksmingumas ir nustatytas teigiamas Omega-3 RR poveikis žmonėms, turintiems širdies patologija.
Atlikti tyrimai rodo, kad Omega-3 vartojimas:
- sumažina miokardo infarkto, staigios mirties tikimybę, pacientams, sergantiems koronarine širdies liga [6],
- gali padėti palaikyti normalų arterinį kraujospūdį, palankiai veikdama kraujagyslių sienelių lygiuosius raumenis,
- slopina trombų formavimąsi, tokių būdu, mažina kraujagyslių užsikimšimo tikimybę, mažina aterosklerozinių plokštelių formavimasi. Taip pat turi įtakos cholesterolio mažėjimui kraujyje dėl to sumažėja širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizika. [3],
- modifikuoja širdies raumens elektrinį aktyvumą, slopina polinkį į aritmijas. [4,5],
- astarųjų metų japonų, vokiečių ir švedų mokslininkų darbai įrodė, kad maisto racione esančios Omega-3 RR yra nepaprastai svarbios regėjimo aštrumui, nes jos yra svarbiausia sudėtinė visų impulsą perduodančių ląstelių membranų sudėtinė dalis tiek akių tinklainėje,
- būtinos ir brandžių smegenų ląstelių normaliam funkcionavimui.
Smegenys sudarytos iš labai specifinių, sudėtingos struktūros riebalų, kurių sudėtyje yra daug Omega-3 ir Omega - 6RR. Nustatyta, kad Omega-3 ir Omega - 6RR yra kaupiamos embriono smegenyse visą nėštumo periodą. Bandymai, atlikti su gyvūnais, parodė, kad šių RR sankaupos nėštumo metu yra tiesiogiai susiję su regėjimo aštrumu bei sugebėjimu mokytis po gimimo. Dėl šios priežasties yra labai svarbu, kad nėščios moters racione būtų pakankamai Omega-3 ir Omega - 6RR. Pakankamai RR būtina gauti ne tik nėštumo periodu, bet ir po kūdikio gimimo. Motinos piene yra Omega-3 ir Omega - 6RR. Svarbu, kad jų santykis yra labai artimas šių RR santykiui naujagimio smegenų lipidų struktūroje.
Polinesočiosios Omega - 6RR, kurių yra įvairiuose augaliniuose aliejuose, labai svarbios ir vaikų, ir suaugusiųjų sveikatai. Polinesočiųjų Omega - 6RR yra daug ir įvairių, tačiau svarbiausios iš jų dvi - tai linolo ir alfa-linoleno RR. Jų organizmas negali pasigaminti iš kitų RR ir privalo gauti su maistu. Linolo ir alfa-linoleno RR yra svarbiausios ne tik todėl, kad jų negamina pats žmogaus organizmas, bet ir dėl to, kad iš jų pasigamina kitos RR, kurios yra labai svarbios tiek vaikų tiek suaugusių organizmui. Organizme iš linolo ir alfa-linoleno susidaro eikozanoidai - medžiagos, svarbios žmogaus imunitetui, mažinančios sistolinį arterinį spaudimą, gerinančios kalcio rezorbciją ir didinančios jo kiekį kauliniame audinyje, mažinančios kraujo krešėjimą ir trigliceridų bei labai mažo tankio arba „blogojo" cholesterolio kiekį kraujyje.
1. Dyerberg J, Bang HO, Hjorne N. Fatty acid composition of the plasma lipids in Greenland Eskimos. Am J Clin Nutr 1975; 28:958-66.[
2. Bang HO, Dyerberg J, Sinclair HM. The composition of the Eskimo food in north western Greenland. Am J Clin Nutr 1980; 33:2657-61
3. Simopoulos AP. Omega-3 fatty acids in health and disease and in growth and development. Am J Clin Nutr 1991; 54:438-63.
4. Leaf A., Albert C.M., Josephson M. et al. Prevention of fatal arrhythmias in high-risk subjects by fish oil n-3 fatty acid intake // Circulation. - 2005, 112, p. 2762-2768.
5. Brouwer I. SOFA: Study on Omega-3 Fatty Acid and Ventricular Arrhythmia // European Society of Cardiology Congress. - September 5, 2005; Stockholm, Sweden.
6. Marchioli R., Barzi F., Bomba E. et al. Early protection against sudden death by n-3 fatty acids after myocardial infarction: time course analysis of the results of the GISSI-Prevenzione // Circulation. - 2002, 105, p. 1897-1903.