„Sūnui virusinė infekcija, kurios vienas iš simptomų – kosulys. Kadangi jis nepraeina, klausiau gydytojos, kaip dar galėčiau gydyti. Ji rekomendavo pabandyti „palaisvinti“ kosulį pagarinant. Pasiūlė užvirti vandenį puode, įberti šauktą sodos ir išjungus viryklę virš puodo pakvėpuoti tokio mišinio garais, laikant skėtį. Pasak gydytojos, soda galėtų padėti jam išsikosėti“, – apie gautą patarimą pasakojo berniuko mama.
Ji neslėpė, kad karštų garų procedūra jai nėra naujiena – taip vaikystėje ją gydydavo mama. Visgi susilaukusi savo vaikų moteris tokios procedūros nebeatliko nė karto.
„Kažkur skaičiau, kad tai pavojinga, ypač, jei garina vaikas, o ne suaugęs žmogus. Juk jie gali netyčia apsipilti, nusideginti... Man tai neatrodo saugu. Kelia klausimų ir pats veiksmingumas. Ar tikrai soda – tas produktas, kurį šiuo atveju verta naudoti?“ – svarstė Rasa.
Svarbu žinoti, ką inhaliuoti ir kaip tai daryti
Vaikų ligų gydytoja ir populiaros „Instagram“ paskyroje „Mamytologija“ autorė Erika Žėkaitė-Vaišnienė su savo sekėjais dalinosi informacija apie inhaliacijas.
Pasak jos, nuo seno buvo galvojama, kad šilti vandens garai padeda lengviau atsikosėti, sunaikina viruso sukėlėją kvėpavimo takuose. Inhaliacijos populiarios ir šiandien inhaliacijos populiarios. Tačiau mokslas tokį gydymo būdą vertina atsargiai, nes patikimų duomenų trūksta.
„Inhaliacijos gali būti veiksmingos sergant laringitu, sloguojant, tačiau reikšmingo pokyčio ligos eigoje greičiausiai nebus. Tačiau jei vaikas gerai toleruoja inhaliacijas (neprasideda kosulio priepuoliai) ir po jų palengvėja (atsikosti lengviau, produktyviau), kodėl gi ne? Nors įrodymų trūksta, gydytojai inhaliacijas pasiūlo, kai vaikai serga obstrukciniu bronchitu ar laringitu. Sergant šiomis ligomis paburksta ir susiaurėja vaiko kvėpavimo takai, o vėsūs garai padeda sumažinti paburkimą. Svarbu tai atlikti tinkamai“, – sako vaikų ligų gydytoja.
Tėvams ir globėjams ji pataria: jeigu jau inhaliuojate, nedarykite to senoviniais metodais. „Kalbant apie karšto vandens garus (kai vaikas kvėpuoja virš puodo) – yra aprašoma daug nudegimo atvejų. Norint inhaliuoti, geriau naudoti inhaliatorių, nes skystis įkvepiamas suskaidytas į smulkias daleles ir gali patekti į smulkius bronchus. Kvėpuojant virš puodo, garai pasiekia tik viršutinius kvėpavimo takus. Todėl jeigu reikia, naudokite inhaliatorių. Jie generuoja 1-5 μm dydžio aerozolio daleles, kurios geba nunešti skystį į gilesnes plaučių dalis. Bet iš tikro inhaliatoriai sukurti geresniam vaistų patekimui į plaučius sergant tam tikromis ligomis, o ne drėkinti kiekvieno sloguojančio plaučius“, – paaiškino medikė.
Gydytoja įspėja nepilti į inhaliatorių štai tokių medžiagų:
- eterinių aliejų,
- sirupų nuo kosulio ir kitų vaistų savo nuožiūra.
Pasak jos, dažniausiai inhaliacijos skiriamos geriamo vandens arba fiziologinio tirpalo (rečiau - hipertoninio) garais. Ko reikia konkrečiam pacientui, turėtų nuspręsti gydytojas, remdamasis paciento klinikiniais simptomais.