„Pradinėje vėžio stadijoje jokių simptomų nėra – aš pati nieko nejutau. Nebuvo nuovargio, neskaudėjo, jokių kitų panašių pojūčių ir simptomų. Kol vieną dieną netyčia paliečiau krūtinę ir aptikau didelį guzelį, kuris nebuvo panašus į pieno liauką. Tuomet man atėjo suvokimas, kad niekada nečiupinėjau savo krūtinės ir net nežinau, kada atsirado šis guzelis“, – sako Jelena ir prideda, kad vieną kartą yra pasidariusi krūtinės echoskopiją po vaiko gimimo.
Vizitą pas gydytojus vis atidėliojo
Moteris pasakoja, kad yra optimistė ir niekada negalvojo, kad gali nutikti kažkas blogo.
„Tiesa, jau 2024-ieji prasidėjo nesklandžiai – dar atostogaudama užsienyje aš susirgau vėjaraupiais, nes vaikystėje neteko susidurti su šia liga, o tada atsirado tas guzelis. Mano vyras skatino mane pasitikrinti, tačiau aš dirbau ilgalaikio makiažo meistre, vedžiau mokymus, tad ir grafikas buvo labai įtemptas. Vis atidėliojau ir sakiau, – rytoj. Taip prabėgo turbūt 2-3 mėnesiai, tačiau ir nemaniau, kad tai rimta. Būtent čia ir noriu pasakyti, kad savo patirtimi dalinuosi todėl, kad moterys, kurios skaitys mano žinutę, niekada taip nedarytų. Noriu paskatinti apsičiupinėti krūtinę ir pajautus kažką ne taip, skubėti pas gydytoją“, – sako Jelena.
Pasitikrinusi echoskopu moteris buvo nusiųsta pas onkologą, kadangi tyrimo metu paaiškėjo, jog aptiktas guzelis turi kraujotaką. Kaip sako Jelena, gydytojas ją apžiūrėjęs nelinksmai tarė, kad jai greičiausiai vėžys – auglys buvo maždaug 3 cm dydžio.
Laikėsi tvirtai
„Ašarų nebuvo, nes esu užgrūdinta ir viską matau realiai, todėl net gydytoją nustebino mano psichologinė būsena. Aš galvojau apie tai, kad krūties vėžys – tai pagydoma liga, o ir kol nepaimta biopsija, tol ir diagnozė dar nepatvirtinta“, – prisimena moteris.
Biopsijos rezultatų teko laukti apie 2-3 savaites, tad kad laukimas neprailgtų, Jelena su vyru išvyko į užsienį ir tą momentą išgyveno kartu. Per tą laiką ji susipažino su liga, jos gydymo eiga, pasidomėjo įvairiomis alternatyvomis ir gydymo sprendimais.
„Man buvo vos 36-eri, kai sužinojau diagnozę ir aš maniau, kad esu per jauna, kadangi ir mano aplinkoje nebuvo, kas sirgtų vėžiu. Tačiau tuomet prisiminiau, kad teta buvo minėjusi, kad ji turi geną, dėl kurio didėja rizika susirgti vėžiu. Mano močiutė mirė nuo kiaušidžių vėžio, teta ir jos pusseserė taip pat susidūrė su vėžiu. Kadangi gyveni ir apie ligas nesusimąstai, atrodo, kad tai senyvo amžiaus žmonių liga. Tačiau kai tai paliečia tave, susipažįsti su sergančiųjų žmonių aplinka, pamatai, kiek jaunų moterų ir merginų kovoja su krūties, kiaušidžių vėžiu“, – dalinasi Jelena.
Sulaukusi atsakymo moteris sužinojo, kad jai vėžys ir ji turinti geną BRCA1. Kadangi teko skubiai galvoti apie ateitį, Jelena užsišaldė kiaušialąstes, kaip sako, nenorėjo rizikuoti, kad ateityje nesusilauks vaikų.
Stengėsi neprarasti optimizmo
Gydymą ji pradėjo tik rugsėjo mėnesį, kadangi, kaip minėjo, dar mėnesį prieš tai rūpinosi vaisingumo reikalais ir galimybe ateityje susilaukti vaikų.
„Pasirinkau tradicinę mediciną, nors esu linkusi prie alternatyvios, tačiau rizikuoti nenorėjau. Buvo paskirtos chemoterapijos ir po to – operacija. Nors chemoterapijų turėjo būti daugiau, tačiau gydymą jau baigėme, kadangi nebeleidžia kepenų ir kraujo rodikliai. Tikrai nebuvo lengva, bet išgyvenama. Kadangi visi esame skirtingi, tai ir gydymą iškenčiame skirtingai“, – dalinosi Jelena.
Ji sako, kad tuo metu baisiausia atrodė netekti plaukų, todėl darė viską, kad juos išsaugotų, pavyzdžiui, dėvėjo specialų šalmą. Deja, teko plaukus nuskusti. Visgi dabar Jelena dalinasi, jog dabartiniai perukai yra labai kokybiški ir niekas nesuprastų, kad esate ne su savo plaukais.
„Optimizmo nepraradau, nors gyvenimas tapo lėtesnis, labiau saugojau save. Šalia buvo vyras, draugės, draugai ir bendraminčiai. Iš tikrųjų nusprendžiau nesislėpti ir viešai kalbėti apie savo istoriją soc. tinkluose tam, kad moterys susirūpintų savo sveikata, tikrintųsi savo krūtis, lankytųsi pas ginekologus. O savo patirtimi noriu įspėti, kad nedelstų, nežiūrėtų į sveikatą aplaidžiai“, – moterims žinutę siunčia Jelena.
Ji sako, kad vėžys gali paliesti ir yra palietęs daugybę žmonių, turbūt ir mes turime artimoje aplinkoje tų, kurie kovoja su šia liga. „Svarbiausia nenustoti tikėti, būti optimistiškiems. Dalindamasi savo istorija, savo kiekvienu etapu, padėjau tikrai ne vienai moteriai. Žinau, kad mano klientės ir sekėjai ėjo tikrintis, susirūpino sveikata, vadinasi, tikslas pasiektas“, – kalba moteris.
Atrado save ir naujoje veikloje
Kiekvienai moteriai, kuri susiduria su liga, ji pataria nebūti aukos pozicijoje, nepasiduoti. „Aš nesijaučiau serganti. Mano tikslas buvo išlikti stipriai ir savo pavyzdžiu norėjau parodyti, kad gyvenimas gali išlikti toks pats, tik svarbu gydytis ir su tvirtumu pereiti tą laikotarpį. Aš šiame laike atradau ir save – naują veiklą, palaikymą, misiją. Per tą laikotarpį aš tapau skaitmenine psichologe – tai yra karminės numerologijos būdas pagal žmogaus gimimo datą, kur slypi visi atsakymai, ir šiandien tuo dalinuosi ir padedu kitiems žmonėms.
Liga tai ne tik liga – ji tiesiog sustabdo, kai mes einame ne ten, kur turime eiti. Aš net esu dėkinga ligai, nes atradau save ir padedu žmonėms atrasti save. Grožio verslas kol kas egzistuoja, tačiau tai ne mano kelias, nors čia prabuvau net 16 metų. O dabar grįžtu į ritmą, sportą, laukiu operacijos, kuri įvyks sausio mėnesį, o tada bus aišku, koks gydymas manęs laukia“, – dalinasi Jelena, kviesdama moteris pasirūpinti savo sveikata.