Ką valgyti, o ko vengti, kai viduriuoji?

Ryžiai, bananai – šiuos produktus daugelis žino, kaip „saugius“ ir galimus valgyti, kai viduriuoji. Tačiau ar iš tiesų jie tinkami? O kokių produktų geriau apskritai nevartoti, kol žarnyne siaučia uraganas?
Viduriavimas dažniausiai prasideda netikėtai – jį gali sukelti virusai, bakterijos, stresas, mitybos pasikeitimas ar kitos priežastys
Viduriavimas dažniausiai prasideda netikėtai – jį gali sukelti virusai, bakterijos, stresas, mitybos pasikeitimas ar kitos priežastys / Projekto partnerio nuotr.

Viduriavimo priežastys gali būti įvairios – nuo skrandžio gripo iki apsinuodijimo konkrečiu valgiu ar ingredientu. Kadangi tam tikri maisto produktai gali pabloginti simptomus, pravartu žinoti, kokius maisto produktus turėtumėte valgyti, kai viduriuojate, o ko turėtumėte vengti bent jau tol, kol geriau pasijusite, rašo „Everydayhealt“.

„Pradėjus viduriuoti dažnai pirmąsias 24 valandas apskritai nesinori valgyti, arba norisi kažko paprasto ir nesudėtingo“, – sako Mičigano universiteto uždegiminių žarnyno ligų programos direktorius, medicinos mokslų daktaras Peteris Higginsas.

Pasak jo, tuo metu geriausia valgyti tirštesnį, „neskanų“ maistą, įskaitant avižinius dribsnius, bananus, paprastus ryžius ir obuolių džemą.

123RF.com nuotr./Mergina vonios kambaryje
123RF.com nuotr./Mergina vonios kambaryje

Kiti nesunkiai virškinami maisto produktai:

  • Virtos bulvės
  • Skrudinta duona
  • Džiuvėsėliai
  • Trapučiai (be pagardų)
  • Paprasti krekeriai
  • Orkaitėje kepta vištiena be odos ir riebalų (arba virta garuose)

Pastarąjį dešimtmetį daug tyrimų nagrinėja ir probiotikų poveikį ir naudą viduriuojant. Vienoje apžvalgoje teigiama, kad maisto produktai su probiotikais, dažnai vadinamais gerosiomis bakterijomis, gali sutrumpinti viduriavimo trukmę.

Probiotikai veikia išskirdami chemines medžiagas, kurios suskaido kenksmingus toksinus, gaminamus nesveikų bakterijų, galinčių sukelti ligas, įskaitant viduriavimą.

Probiotikai tapo labai populiarūs ir jų yra daugelyje maisto produktų, pvz.:

  • Jogurte
  • Fermentuotoje arbatoje Kambučia
  • Kefyre
  • Raugintuose kopūstuose
  • Korėjietiškuose kopūstuose Kimči

Svarbu pažymėti, kad, priklausomai nuo viduriavimo priežasties, gali tekti vengti kai kurių pieno produktų, pavyzdžiui, jogurto, ypač jei viduriavimas susijęs su laktozės netoleravimu.

Vida Press nuotr./Mėsainiai su marinuotais svogūnais
Vida Press nuotr./Mėsainiai su marinuotais svogūnais

Ko geriau vengti arba iš viso nevalgyti, kol jaučiate simptomus?

Svarbu žinoti, ką valgyti, kai viduriuojate, tačiau taip pat turėtumėte žinoti, kokių maisto produktų vengti. Tam tikri maisto produktai gali labai greitai keliauti žarnynu ir pabloginti virškinimą arba kitaip pabloginti viduriavimą ir su tuo susijusius kitus jūsų simptomus.

Venkite toliau išvardytų maisto produktų, kad palengvintumėte viduriavimą:

  • Riebaus maisto. Tai keptas, riebus ar padažu aplietas maistas, dėl kurio viduriavimas gali paūmėti;
  • Pieno ir jo produktų, tarp jų – ir ledų ar sviesto. Net jei viduriavimą sukėlė ne laktozės netoleravimas, sunkumai perdirbant laktozę, pieno produktuose esantį cukrų, viduriuojant šių maisto produktų nevartokite. Galite būti laikinai jautrūs pieno produktams, net jei paprastai su jais neturite problemų. Išimtis gali būti probiotikų turtingas jogurtas, nes kai kurie tyrimai parodė, kad probiotikai padeda atkurti žarnyno floros pusiausvyrą ir gali sutrumpinti viduriavimo trukmę.
  • Alkoholis ir gazuoti gėrimai. Kai viduriuojate, reikėtų vengti maisto produktų ir gėrimų, dėl kurių netenkate skysčių. Alkoholis gali veikti kaip diuretikas, t.y. jis dehidratuoja, todėl jo reikėtų vengti. Viduriuojant taip pat gali kilti problemų dėl gazuotų gėrimų su didelio fruktozės kiekio kukurūzų sirupu. Dideli fruktozės kiekiai gali apsunkinti virškinimo sistemą ir sukelti dujų, pilvo pūtimą ar viduriavimą.
  • Sorbitolis ir kiti dirbtiniai saldikliai. Kai kurie žmonės mano, kad dirbtiniai saldikliai jų virškinimo sistemą veikia kaip vidurius laisvinančios kitos priemonės – arbatos, medikamentai. Jei viduriuojate, geriausia atsisakyti becukrių saldainių ir kramtomosios gumos, dietinių gaiviųjų gėrimų ir cukraus pakaitalų. Vartojant cukrų, įskaitant dirbtinį, žarnyne gaminasi daugiau vandens ir elektrolitų, kurie gali laisvinti žarnyno judesius ir sukelti arba padidinti viduriavimą.
  • Maisto produktai, sukeliantys dujų perteklių. Svarbu kasdien valgyti gausų vaisių ir daržovių kiekį. Tačiau, prasidėjus viduriavimui, reikėtų vengti tokių produktų, kurie gali padidinti žarnyno dujų kiekį: pvz., šviežių kopūstų, pupelių, brokolių ir žiedinių kopūstų, kol pasijusite geriau.
  • Maisto produktai, kurie gali būti sugedę. Laikykitės atokiau nuo maisto produktų, su kuriais galėjo būti netinkamai elgiamasi, įskaitant maisto produktus, kurie per ilgai nebuvo laikomi šaldytuve arba buvo netinkamai laikomi. Problemų gali kelti ir žalia mėsa ar žuvis. Vadovaukitės sena tiesa: „Jei kyla abejonių dėl kokybės, geriau išmesti“. Jūs tikrai nenorėtumėte dar rimčiau susirgti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų