Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Našlės kupra“, atsikišęs pilvas ar mažėjantis ūgis: šie požymiai išduoda prasidedančią ligą

Kodėl suyra kaulų vientisumas, ar įmanoma apsisaugoti nuo osteoporozės ar sulėtinti jos eigą, kokios gydymo galimybės, paaiškina Santaros klinikų Reumatologijos centro vadovė gydytoja reumatologė prof. Irena Butrimienė.
„Našlės kupra“ – vienas iš trapių kaulų liga vadinamos osteoporozės simptomų
„Našlės kupra“ – vienas iš trapių kaulų liga vadinamos osteoporozės simptomų / Shutterstock nuotr.

Visą pokalbį galite rasti VUL Santaros klinikų „Facebook“ paskyroje arba ligoninės „Youtube“ kanale.

„Ne tik amžius yra osteoporozę lemiantis veiksnys. Ne ką mažiau svarbus ir gyvenimo būdas, taip pat kokiomis ligomis sergame ir kokius vaistus vartojame, nes kai kurių medikamentų vartojimas labai skatina kaulų retėjimą. Tokiu atveju osteoporozės simptomai gali pasireikšti ir jauno amžiaus žmogui“, – sakė prof. I.Butrimienė.

Shutterstock nuotr./Vizitas pas gydytoją
Shutterstock nuotr./Vizitas pas gydytoją

Pasak jos, moterims ši liga atsiranda žymiai anksčiau nei vyrams. Visa tai yra susiję su moteriškų hormonų išsekimu ir vaisingu periodu. Todėl vienoms moterims kaulų retėjimas prasideda anksčiau, kitoms vėliau. Visgi paprastai procesai prasideda jau nuo 50 metų. „O kaip rizikos veiksnys laikomas – moterims nuo 65-erių ir vyrams nuo 70-ies“, – kalbėjo medikė.

Visuomenei senstant daugėja su amžiumi pasireiškiančių ligų. Ar tą patį galima pasakyti ir apie osteoporozę? Kokios tendencijos?

„Yra nustatyta aiškiai, kad kas trečia moteris ir kas penktas vyras per savo gyvenimą patirs osteoporozinį lūžį. Su amžiumi šitas santykis keičiasi. Jei žiūrėtume 65-erių ir vyresnių moterų statistiką, matome, kad jau kas antra moteris patirs osteoporozinį lūžį“, – teigė Santaros klinikų gydytoja reumatologė.

Shutterstock nuotr./Kupra – vienas iš pirmųjų osteoporozės simptomų
Shutterstock nuotr./Kupra – vienas iš pirmųjų osteoporozės simptomų

Pasak profesorės, dažniausiai pacientai osteoporozės diagnozę išgirsta lūžus kaului. „Deja, bet iki šiol žmonės ignoruoja tokius signalus, kaip su amžiumi mažėjantis ūgis, besivystanti kupra, atsikišęs pilvas – tai laikoma natūralia senėjimo dalimi. Tačiau tai signalas žmogui ir jo artimiesiems, kad tikriausiai kaulų trabekulės susispaudžia ir vystosi osteoporozė“, – į dažnai pernelyg ignoruojamus ligos simptomus atkreipė dėmesį prof. I.Butrimienė ir priduria: „Taigi, nors kitų požymių pacientas gali nejusti, ligos pradžia pasireiškia išvaizdos pokyčiais. Nelaukite, kada išsivystys vadinamoji „našlės kupra“ ar 8–10 cm sumažės jūsų ūgis, kreipkitės dėl osteoporozės nustatymo ir gydymo.“

Su skirtingose ligos stadijose atsidūrusiais pacientais savo darbe susidurianti medikė sakė, kad skaudžiausia matyti žmones, kuriems dėl osteoporozės lūžo stambieji kaulai, pavyzdžiui, šlaunikaulis.

„Nesinori gąsdinti žmonių, bet po patirto šlaunikaulio lūžio maždaug 30 proc. žmonių neišgyvena nė vienerių metų ir miršta“, – liūdną statistiką minėjo Santaros klinikų gydytoja.

Jos teigimu, tai lemia daug dalykų, bet vienas svarbiausių – kad dėl lūžio žmogus tampa nejudrus, dažniausiai – guli. Dėl to pablogėja vidaus organų veikla, pavyzdžiui, plaučių ventiliacija.

Shutterstock nuotr./Slauga
Shutterstock nuotr./Slauga

„Padidėja kardiovaskulinių ligų, plaučių tromboembolijos rizika. Ilgai gulint (to reikia lūžiui sugyti) atsiranda pragulos, jos gali infekuotis, blogėja kitų ligų gydymo galimybės. Paprastai šlaunikaulio ir kitų svarbiausių kaulų lūžių gydymas užtrunka mažiausiai pusę metų. Į tai įeina ir reabilitacija. Neretai dėl gydymo žmogus, kuris dažnai yra vyresnio amžiaus, yra priverstas pakeisti savo gyvenamąją vietą (laikinai guli ligoninėje, reabilitacijoje ar pas jį slaugančiuosius), kur visa aplinka jam nepažįstama. Gydant gydymo įstaigose padidėja ir infekcijų rizika. Vis dėlto daugiausia tokių ligonių miršta dėl kardiovaskulinių atvejų – širdies nepakankamumo, plaučių embolijų“, – minėjo profesorė.

Esant osteoporozei, labai dažnai pasitaiko ir įvairių stuburo slankstelių lūžių. Neretai pacientas tokio lūžio net nejunta – skausmo nėra. „Bet ir šie lūžiai stipriai veikia žmogaus mirties riziką“, – atkreipė dėmesį medikė.

„Jei lūžo vienas slankstelis, gal ir nieko tokio. Bet kai tai įvyksta ir su antru, ir trečiu, gali būti pažeista vidaus organų veikla – susiaurėja stuburo kanalas. Pacientai pradeda skųstis kitų organų pažeidimu, o atrandama, kad yra lūžę juosmeniniai ar kiti stuburo slanksteliai, kurie ir sukelia kitų organų simptomus“, – apie „nematomų“ lūžių įtaką visai žmogaus sveikatai pasakojo medikė, pastebėjusi, kad vieno stuburo slankstelio lūžis pagreitina kitų slankstelių lūžius: „Tada prasideda grandininė reakcija.“

Osteoporoziniai lūžiai pavojingi, nes gali kilti tarsi savaime. „Pavyzdžiui, žmogus eina gatve, slysteli ir pargriuna. Atrodo, kas čia tokio. Bet sergant osteoporoze, kaulai labai trapūs, todėl labai greit lūžta. Kitaip tariant, nereikia kristi iš antro aukšto, kad lūžtų. Osteoporoziniai lūžiai gali įvykti ir lovoje, verčiantis nuo vieno šono ant kito. Todėl teisūs žmonės, kartais vadindami tokius lūžius „savaiminiais“, – paminėjo gydytoja.

Kada kreiptis į gydytojus, kaip osteoporozė gydoma ir ką daryti, kad ligos pradžią atitolintume, gydytoja papasakojo pokalbyje, kurį rasite VUL Santaros klinikų „Facebook“ paskyroje arba „Youtube“ kanale.

Parengė Raimonda Mikalčiūtė-Urbonė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai