Žodis „dabar“ primena mums, kad patiriamas skausmas, nusivylimas ar nerimas yra laikinas ir įveikiamas, padeda iš karto rasti palengvėjimą ir susitelkti į dabartį, rašo „Psichology Today“.
Kaip tai veikia?
„Kai jaučiatės prislėgti, lengva pasinerti į tokias mintis: „Aš visada taip jausiuosi.“ Per pastaruosius 33 psichologės darbo metus iš arti mačiau, kaip sakydami „dabar“ žmonės pripažįsta savo jausmus ir neleidžia jiems nulemti savijautos. Pavyzdžiui, užuot galvoję: „Aš dėl visko labai jaudinuosi“, galite sakyti: „Dabar jaučiuosi įsitempęs.“ Šis subtilus pokytis pašalina pastovumo naštą, todėl lengviau suvokti, kad jūsų nuotaika yra praeinanti būsena, o ne nuolatinė būklė“, – sako psichoterapeutas ir knygos „Pamėgti vaiką, kurį mylite“ autorius dr. Jeffrey Bernsteinas ir pateikia pavyzdį iš savo darbo:
„Evelyn neseniai neteko darbo ir jautėsi prislėgta. Ji galvojo: „Niekada daugiau nerasiu darbo.“ Tačiau, kai ji pradėjo vartoti žodį „dabar“, jos požiūris sušvelnėjo: „Dabar aš esu bedarbė, ir tai sunku. Bet tai nereiškia, kad taip bus visada.“ Ilgainiui toks mąstymas leido jai sutelkti dėmesį į mažus, įgyvendinamus žingsnius, pavyzdžiui, atnaujinti savo gyvenimo aprašymą ir užmegzti ryšius. Užuot puolusi į neviltį, Evelyn išliko dabartyje, o tai padėjo jai atgauti pasitikėjimą savimi.“
Jei ir jūs dažnai pagaunate save nuolat įsivaizduojantį, kad dabartiniai sunkumai jus lydės visada, jaučiate, kad jie yra neišsprendžiami, pabandykite įsiklausyti, kokius žodžius vartojate.
Kai pagaunate save galvojant absoliučiais žodžiais, tokiais kaip „visada“ arba „niekada“, padarykite pauzę ir juos keiskite žodžiu „dabar“. Tai primins jums, kad jausmai ir aplinkybės yra laikini, ir padės nutraukti negatyvumo ratą.
Pagerinkite savo santykius
Santykiuose konfliktai gali būti didžiuliai, ypač tada, kai emocijos būna didelės. Žodžių „dabar“ vartojimas gali padėti nuasmeninti ir sumažinti įtampą.
„Pavyzdžiui, kai jūsų partneris yra nusiminęs, užuot galvoję: „Jis visada ant manęs pyksta“, galite tai permąstyti taip: „Jis nusiminęs būtent dabar.“ Tokia perspektyva sukuria erdvės empatijai ir konstruktyviam bendravimui, primindama, kad nesutarimai nėra visi santykiai – tai tik akimirka, kurią reikia išspręsti“, – pataria psichoterapeutas dr. J.Bernsteinas.
Pasak jo, kai ginčas įkaista, giliai įkvėpkite ir pagalvokite, kas vyksta „dabar“. Paklauskite savęs: „Koks yra tiesioginis klausimas?“ Toks mąstymas gali padėti atskirti momentą nuo platesnio vaizdo, todėl konfliktus išspręsti bus lengviau.
Nesijauskite atsakingi už viską darbe ir sveikatoje
Dirbant terminai ir reikalavimai gali slėgti. Pasakymas sau: „Dabar tiesiog sunku“ gali padėti įveikti užduotį nesijaučiant, kad esate atsakingas už viską ir taip bus visada.
Anot „Psichology Today“, panašiai yra ir susiduriant su sveikatos iššūkiais: požiūris „dabar“ gali padėti jums įsitvirtinti dabartyje ir sumažinti baimę dėl ateities.
Pavyzdžiui, jei jums sunkiai sekasi atsigauti po ligos, pripažinimas „dabar sunku“ primena jums, kad jūsų pastangos ir kantrybė padės pasiekti norimų rezultatų ateityje.
„Kai darbo ar sveikatos problemos atrodo neįveikiamos, suskirstykite jas į mažesnius etapus ir sutelkite dėmesį į „dabar“ („ką galiu padaryti dabar?“). Švęskite mažas pergales, kad išlaikytumėte motyvaciją“, – pataria psichoterapeutas dr. J.Bernsteinas
Jo teigimu, „dabar“ galia slypi gebėjime pakeisti jūsų mąstymą: „Tai pašalina beviltiškumo svorį ir primena, kad kiekviena kova yra laikina. Sutelkę dėmesį į dabartį, galite įgyti atsparumo, reikalingo judėti į priekį. Kitą kartą, kai jausitės prislėgti, sustokite ir pasakykite sau: „Dabar“. Pamatysite, kad ši mažytė frazė turi didžiulę galią.“