Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, nors nėštumo laikotarpis dažnai būna kupinas džiugaus laukimo, kūnui tai – didelis stresas. Negana to, nustatyta, kad moterys, turėjusios nėštumą, per metus patiria 3 proc. spartesnį biologinį senėjimą nei tos, kurios niekada nesilaukė. Todėl nenuostabu, kad net 30 proc. visų plastinių operacijų yra daromos dėl nėštumo ir gimdymo padarinių, moterims siekiant ne tik koreguoti ne visuomet malonius kūno pokyčius, bet ir susigrąžinti gyvenimo kokybę.
Pasak medikų, nėštumo metu keičiasi tiek krūtinės, tiek pilvo ir net šlaunų sritys, vargina odos perteklius, strijos, pasmukusios krūtys, formą praradę sėdmenys. Siekiant paskatinti kūno atsistatymą, moterims rekomenduojama laikytis sveikos mitybos bei sporto rutinos.
„Tačiau fizinė veikla padeda atstatyti ne visus po nėštumo ir gimdymo atsiradusius kūno pokyčius“, – sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mantas Kievišas, dirbantis klinikoje „Nordclinic“.
Pasak jo, nors sportas ir sveika mityba gali padėti sumažinti lokalias riebalines sankaupas, o darbas su kineziterapeutu ir iš dalies išspręsti tiesiųjų pilvo raumenų prasiskyrimo (diastazės) problemas, visgi atsikratyti perteklinės odos, strijų ar krūtų pasmukimo sportuojant nepavyks.
„Tokiais atvejais plastinė ir rekonstrukcinė chirurgija yra viena iš išeičių ne tik atgauti pasitikėjimą savimi, bet ir pagerinti gyvenimo kokybę. Operaciją rekomenduojama atlikti sulaukus jau paskutinio vaiko ir praėjus ne mažiau nei šešiems mėnesiams po žindymo pabaigos“, – dalinasi plastikos chirurgas.
Viena populiariausių operacijų – po cezario pjūvio
Cezario pjūvio operacijų skaičius vis auga ir prognozuojama, kad iki 2030 m. pasauliniu mastu 29 proc. gimdymų bus vykdomi atliekant cezario pjūvį. Lietuvoje taip pat neseniai įteisinta galimybė rinktis šią operaciją net ir nesant medicininių indikacijų.
M.Kievišo teigimu, nors po cezario pjūvio randai dažniausiai sugyja gražiai, korekcijų kartais prireikia – daugiau nei 20 proc. moterų po cezario pjūvio operacijos reikia atlikti pilvo plastiką.
„Dažniausiai bėda ta, kad randas yra fiksuotas prie pilvo sienos, o po nėštumo likusi laisva oda pakrenta ant jo ir suformuoja kabančią raukšlę. Tokiu atveju dažniausiai atliekama pilna pilvo plastika, kiek rečiau mini pilvo plastika“, – pasakoja chirurgas.
Daugiau nei 350 kūno kontūravimo, pobariatrinių, estetinių veido ir kūno, plaštakos ir rekonstrukcinių operacijų kasmet atliekančio M.Kievišo teigimu, kitos populiariausios operacijos po nėštumo yra krūtų pakėlimas bei riebalų siurbimas (liposakcija), kūno kontūravimo operacijos, kai perteklinių riebalų sankaupų išsiurbimo metu gauti riebalai panaudojami persodinimui į kitas pageidaujamas sritis, pavyzdžiui, krūtis ar sėdmenis.
Funkcijos problemos po gimdymo
Kūno pokyčiai gali sukelti ne tik estetinį, bet ir fizinį diskomfortą. Pavyzdžiui, po nėštumo ir gimdymo beveik kas antrai moteriai prasiskiria tiesieji pilvo raumenys. Lieknesnėms moterims tai gali būti vizualiai matoma kaip išsipūtusi centrinė pilvo dalis, paryškėjanti sėdantis iš gulimos padėties. Dėl pilvo raumenų prasiskyrimo pakinta laikysena, gali varginti nugaros skausmai, sunkumo jausmas bei pilvo išsipūtimas po valgio, šlapimo nelaikymas, be to moteriai yra sunkiau sportuoti, galimas diskomfortas lytinių santykių metu.
Vis dėlto, svarbu atsiminti, kad plastinės operacijos nėra skirtos svoriui mažinti. Svorį koreguoti reikėtų pasitelkiant sveiką mitybą, sportą ar bariatrinę chirurgiją. KMI (kūno masės indeksas) turėtų siekti apie 27-28 ir mažiau. Nors retkarčiais operuojama ir turint aukštesnį KMI, vis dėlto tokiais atvejais situacija vertinama individualiai, tuo tarpu operacija yra mažiau saugi, o rezultatas estetiškai mažiau priimtinas.