„Kone 80 procentų merginų, besimatuojančių mano sukneles, yra kreivos... Vienos nuo kuprinių nešiojimo, kitos nuo rankinių ant to paties peties... Kiek prisimenu save mokykloje, mums liepdavo sėdėti taisyklingai, neleisdavo pasikišti kojų po užpakaliu, mankštą darydavome...“, – susiklosčiusia situacija stebėjosi mados kūrėjas, vežantis Lietuvos manekenes ir į Paryžių pristatyti savo kolekcijų.
Ne kartą jiedu su stiliste Karina Leontjeva svarstė, kodėl dizainerio kurtas kostiumėlis ant modelio guli kreivai?
„Į vieną petį dedame dvigubus ar keturgubus petukus, nėra ką daryt... Nuostabiai gražios mergaitės, bet kur dingo privalomas sportavimas? Tėvai turėtų tuo pasirūpinti. Aš, deja, negaliu jau nieko pakeisti, tik pamatau patį faktą“, – apgailestavo šešioliktus metus mados kolekcijas pristatantis kūrėjas.
Tuo metu Santaros klinikų Vaikų ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas-gydytojas ortopedas traumatologas dr. Giedrius Bernotavičius atkreipė dėmesį į tai, kad šiuo atveju svarbu atskirti netaisyklingą laikyseną ir stuburo deformaciją.
Guli mano kostiumėliai ant modelių kreivai nors yra ant milimetrinio popieriaus pasiūti: kiekvienas milimetras į milimetrą.
Netaisyklingai laikysenai įtakos gali turėti išoriniai veiksmai: netaisyklingas sėdėjimas, kuprinės nešiojimas ant vieno peties. Tai gali nulemti pečių juostos asimetriją ir kūprinimąsi. O stuburo deformacijos yra daugiau genetiškai nulemtos.
„Stuburas krypsta todėl, kad netaisyklingai auga žmogus“, – apie priežastis svarstė medikas.
Todėl norint pokyčio, traumatologo teigimu, neužteks perdėti rankinuko ant kito peties, prireiks mankštų, padedančių sustiprinti nugaros raumenyną.
„Matyt, visi per daug atsipalaidavome: televizoriai, treningai... Nepasiduokime visam tam, pasitempkime, sportuokime, o tai guli mano kostiumėliai ant modelių kreivai nors yra ant milimetrinio popieriaus pasiūti: kiekvienas milimetras į milimetrą“, – pritarė kūrėjas.
Kūprinimasis, G.Bernotavičiaus vertinimu, gali būti ir dėl stuburo patologijos, ir dėl nugaros raumenyno neišsivystymo, taip pat tai gali būti ir paveldimas dalykas.
Labai gali būti, kad tai išryškėja ant podiumo, kai vienas petys aukštai, kitas žemai.
Bet netaisyklinga laikysena koreguojama, sudėtingesni sprendimai, jei stuburo deformacija. Galima pasitelkti ir jogą, ir pilatesą, ir kineziterapiją.
„Iš savo pusės, kaip konsultuojantis ir pacientus operuojantis gydytojas, nedrįsčiau sakyti, kad mes daugiau operuojame. Bet išties sulaukiame daugiau nusiskundimų dėl nugaros skausmų iš jaunimo.
Pasitaiko kartais paauglystėje, kai stuburas auga labai greit, augimo šuolio metu, raiščiai ir raumenys nespėja kartu, todėl formuojasi netaisyklinga laikysena, tai yra ir pečių juostos asimetrija, ir menčių asimetrija.
Tai gali būti ir fiziologinis dalykas, net ne liga. Bet kiekvienas atvejis individualiai vertinamas“, – sako gydytojas.