Kur pasaulyje žmonės ilgiausiai gyvena? Šias vietas vienija keletas dalykų

Ne tik pasakose kai kurių žmonių gyvenimas baigiasi „ilgai ir laimingai“. Tokių vietų yra ir realybėje. „Blue Zones“ (liet. Mėlynosios zonos) – tai geografiniai regionai, kuriuose žmonės gyvena ilgiau ir sveikiau nei daugelyje kitų pasaulio vietų. Šias zonas populiarino autorius Danas Buettneris, remdamasis tyrimais ir savo knygomis apie ilgaamžiškumo paslaptis.
Vyresnio amžiaus pora iš Japonijos / Rokas Norvaišas
Vyresnio amžiaus pora iš Japonijos / Rokas Norvaišas / Pexels.com nuotr.

„Mėlynosios zonos“ yra ne tik geografinės vietos, bet ir gyvenimo filosofijos, kurios yra įkūnytos gyventojų kasdienybėje. Šių zonų tyrimai atskleidžia ne tik konkretų mitybos ar fizinio aktyvumo režimą, bet ir platesnes gyvenimo kokybės ir sveikatos priežiūros sistemas, kurios padeda žmonėms pasiekti ilgaamžiškumą. Tai yra ne tik tai, kaip valgome ar sportuojame, bet ir tai, kaip jaučiamės dvasiškai ir emocionaliai, kokius tikslus keliamės gyvenime ir kaip mums pavyksta valdyti stresą.

„Mėlynųjų zonų“ gyventojai yra kaip gyvos enciklopedijos, kurios suteikia mums įžvalgų ir pamokų, kaip geriau prižiūrėti savo sveikatą ir gyventi kokybiškai. Tai paskatina mus atkreipti dėmesį į tai, ką valgome, kaip judame ir kaip bendraujame su kitais. Šios žinios gali tapti gera pradžia kiekvienam, kuris siekia ilgaamžiškumo ir sveikatos.

Shutterstock nuotr./Senjorė, Asociatyvi nuotr.
Shutterstock nuotr./Senjorė, Asociatyvi nuotr.

Kodėl „Mėlynosios zonos“?

Pavadinimas kilo nuo to, kad šios zonos buvo pažymėtos mėlynu žymekliu, tyrinėjant ilgaamžiškumo modelius. Šiuo metu yra žinoma penkios oficialios „Mėlynosios zonos“.

  • Ikarija (Graikija)

Šios Egėjo jūros salos gyventojai pasižymi ypatingu optimistiškumu ir bendruomeniškumu. Viduržemio jūros dieta, daug fizinio aktyvumo ir ilgi gyvenimo tikslai – tai jų ilgaamžiškumo paslaptys.

  • Nuoro provincija (Sardinija, Italija)

Šio kalnuoto regiono vyrų gyvenimo trukmė yra ilgiausia pasaulyje. Stiprūs šeimos ryšiai, pasitikėjimas savimi ir ramus gyvenimo būdas – svarbiausi čia gyvenančiųjų ilgaamžiškumo faktoriai.

  • Okinawa (Japonija)

Šio Japonijos salyno dalis garsėja moterų ilgaamžiškumu. Maistas su minimaliai apdorotais produktais, aktyvus gyvenimo būdas ir teigiamas požiūris į senėjimą – pagrindinės ilgaamžiškumo priežastys.

  • Nicoya pusiasalis (Kosta Rika)

Šiame Centrinės Amerikos regione vyresnio amžiaus žmonės pasižymi puikia fizine ir psichine sveikata. Reguliarus darbas žemėje, stipri bendruomenė ir paprastas gyvenimo būdas – tai čia gyvenančių ilgaamžiškumo šaltiniai.

  • Loma Linda (Kalifornija, JAV)

Šiame mieste gyvenanti didelė adventistų bendruomenė laikosi sveikos gyvensenos principų. Jiems svarbi vegetariška mityba, saikingas gyvenimo būdas ir stipria dvasine tradicija paremta bendruomenė.

„Mėlynųjų zonų“ pamokos

Nors kiekviename regione yra savitų ilgaamžiškumo paslapčių, bendros tendencijos leidžia mums išskirti svarbiausius dalykus. Štai keletas jų:

Sveika mityba. Daugiausia dėmesio skiriama augaliniam maistui, mažiau vartojama raudonos mėsos ir perdirbtų produktų.

Reguliarus fizinis aktyvumas. Nesvarbu, ar tai darbas sode, ar pasivaikščiojimas gamtoje, bet judėjimas yra svarbi ilgaamžiškumo dalis.

Tikslo jausmas. Turėjimas gyvenimo tikslo ir prasmės suteikia stiprią motyvaciją ir gali padėti ilgiau išlikti sveikiems.

Bendruomeniškumas. Stipri socialiniai ryšiai ir bendruomenės palaikymas yra svarbios ilgaamžiškumo dedamosios.

Streso valdymas. Streso mažinimo technikos, tokios kaip meditacija ar malda, gali padėti išlikti sveikesniems ir gyventi ilgiau.

Svarbu pažymėti, kad „Mėlynosios zonos“ nėra vienintelis ilgaamžiškumo atsakymas. Genetika, sveikatos priežiūra ir kiti veiksniai taip pat gali turėti įtakos gyvenimo trukmei.

Tačiau šių regionų tyrimai suteikia vertingos informacijos apie gyvenimo būdo įpročių galią ir jų svarbą ilgaamžiškumui.

Jei ieškote būdų, kaip ilgiau išlikti sveikiems ir gyvybingiems, atkreipkite dėmesį į „Mėlynųjų zonų“ gyventojų gyvenimo būdą. Tai būtų puiki pradžia!

Shutterstock nuotr./Singapūras
Shutterstock nuotr./Singapūras

Kuo išskirtinis Singapūras?

Taip pat prie viso šio sąrašo būtina paminėti šiuo metu tankiai apgyvendinti miestą-šalį, kuriame gyvena beveik 6 milijonai žmonių Tai – Singapūras, kurio gyventojų gyvenimo trukmė viena iš ilgiausių pasaulyje. Kuo jis išsiskiria iš kitų šalių?

Singapūras yra viena iš šalių pasaulyje, turinčių ilgiausią vidutinę gyvenimo trukmę (82,5 metus). Yra keletas priežasčių, kodėl Singapūre tiek daug sveikų vyresnio amžiaus žmonių.

Pirmiausia tai sveiku gyvenimo būdu ir mityba: Singapūro gyventojų mityba pasižymi gausa vaisių, daržovių, viso grūdo produktų ir žuvies. Šie produktai turtingi maistinių medžiagų, būtinų sveikai širdžiai, smegenims ir visai organizmo sistemai.

Ne ką mažiau svarbus ten ir fizinis aktyvumas – Singapūre populiarus aktyvus laisvalaikis, pavyzdžiui, vaikščiojimas, bėgimas, važinėjimas dviračiu ir komandinės sporto šakos. Reguliarus fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti svorį, stiprinti raumenis ir kaulus bei mažinti lėtinių ligų riziką.

Dar viena ypatinga detalė – mažas rūkymo paplitimas. Rūkančių žmonių Singapūre yra mažiausiai pasaulyje, o tai lemia griežtos vyriausybės taisyklės ir visuomenės švietimo kampanijos. Visi esame girdėję, kad rūkymas yra pagrindinė ankstyvos mirties ir daugelio lėtinių ligų priežastis, tad jo vengimas žymiai pagerina gyvenimo trukmę.

Tikriausiai nenustebsite sužinoję, jog Singapūre alkoholis vartojamas saikingai, lyginant su kitomis pasaulio šalimis. Per didelis alkoholio vartojimas gali pakenkti kepenims, širdžiai ir smegenims, trumpindamas gyvenimo trukmę. Taigi, alkoholio beveik nevartojantys singapūriečiai sumažina riziką.

Mokslininkai išskiria dar vieną svarbų dalyką, nulėmusį situaciją Singapūre. Tai kokybiška sveikatos priežiūros sistema.

Singapūre universali sveikatos priežiūros sistema užtikrina, kad visi gyventojai, nepaisant jų socialinės ir ekonominės padėties, galėtų gauti kokybiškas medicinos paslaugas. Tai leidžia anksti diagnozuoti ir gydyti ligas, taip pat užtikrina tinkamą lėtinių ligų valdymą.

Be to, didelis dėmesys skiriamas prevencinėms sveikatos priežiūros priemonėms, tokioms kaip skiepijimas, reguliarūs sveikatos patikrinimai ir sveikos gyvensenos propagavimas. Ankstyva ligų prevencija padeda išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų ateityje.

Taip pat Singapūro sveikatos priežiūros sistema naudoja pažangiausias technologijas diagnozei, gydymui ir pacientų priežiūrai. Tai užtikrina efektyvų ir kokybišką gydymą, kuris prisideda prie ilgesnės gyvenimo trukmės.

Šioje šalyje plačiai taikoma telemedicina, leidžianti pacientams nuotoliniu būdu konsultuotis su gydytojais, gauti receptus ir netgi atlikti tam tikrus tyrimus. Tai ypač naudinga vyresnio amžiaus žmonėms ar tiems, kuriems sunku keliauti į klinikas.

Dirbtinis intelektas (DI) Singapūre naudojamas įvairiose srityse, siekiant pagerinti sveikatos priežiūrą. Pavyzdžiui, DI algoritmai naudojami medicininėms nuotraukoms analizuoti, diagnozes paaiškinti pacientams ir netgi kurti individualius gydymo planus.

Šalyje jau daug metų populiarūs dėvimi įrenginiai, tokie kaip išmanieji laikrodžiai ir apyrankės, nes jie leidžia žmonėms stebėti savo sveikatos rodiklius, tokius kaip širdies ritmas, miego kokybė ir fizinis aktyvumas.

Šie duomenys gali būti naudojami sveikatai gerinti ir ligoms anksti nustatyti. Singapūro vyriausybė aktyviai remia šių technologijų plėtrą ir naudojimą sveikatos priežiūros srityje. Tai leido pagerinti paslaugų kokybę ir prieinamumą, taip pat padidinti gyventojų gyvenimo trukmę ir sveikatą.

Singapūro vyriausybė įgyvendina įvairias sveikatos politikas, skatinančias sveiką gyvenseną, ankstyvą ligų prevenciją ir kokybišką sveikatos priežiūrą. Pavyzdžiui, vyriausybė subsidijuoja sveiką maistą, skatina fizinį aktyvumą ir siūlo nemokamą vakcinaciją.

Be to, šalies vyriausybė daug dėmesio skiria aplinkos apsaugai ir oro taršos mažinimui, nes supranta – švari aplinka teigiamai veikia žmonių sveikatą ir prisideda prie ilgesnio gyvenimo.

Vyriausybė taip pat taiko socialinę politiką, skirtą stiprinti šeimos ryšius ir bendruomeniškumą, o tai, pasak įvairių tyrimų, taip pat prisideda prie sveikesnės ir ilgesnės gyvenimo trukmės.

Apibendrinant galima teigti, kad Singapūro ilgaamžiškumo pagrindas slypi sveiko gyvenimo būdo, kokybiškos sveikatos priežiūros sistemos, vyriausybės politikos, skatinančios sveikatą, ir švarios aplinkos derinyje. Šie veiksniai kartu sukuria palankias sąlygas žmonėms gyventi ilgą ir sveiką gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis