„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar vyresni turtuoliai iš tiesų kėsinasi į vaikų kraują, siekdami išlikti jauni?

Internautus sudomino fantastiškai skambanti procedūra, kai iš jaunų žmonių paimtas kraujas perpilamas vyresnio amžiaus pacientams. Tokiu būdu neva siekiama sustabdyti senėjimo procesą. Kad ir kaip neįtikėtinai tai skambėtų, tokia procedūra iš tiesų egzistuoja, tačiau jos efektyvumas ir saugumas yra stipriai diskutuotinas.
Kraujo donorystė
Kraujo donorystė / 123RF.com nuotr.

Naudoja vaikų kraują?

Viena lietuvė savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo futuristiškai skambančia naujiena.

„Per Amerikos televiziją rimtai diskutuojama, kad vaikų kraujas gali atjauninti senstančius turtingus žmones.

Žurnalistai pasakoja apie eksperimentą su pelėmis, kurį atliko Kalifornijos universiteto mokslininkai. Jie ilgą laiką perpylinėjo jaunų pelių kraują senoms pelėms ir nustatė, kad senėjimo poveikis smegenims buvo beveik sustabdomas.

Tas pats pasakytina ir apie organizmo senėjimą. „Vampyrų terapija“, teigia žurnalistai, ateityje padės gydyti daugelį ligų.

Kadaise Latvijoje naciai įkūrė Salaspilio koncentracijos stovyklą, kurioje iš kalinių vaikų buvo siurbiamas kraujas, kad vėliau būtų perpiltas Vermachto kariams. Paprastai vaikas mirdavo po kelių kraujo mėginių „seansų“.

Taigi jie nužudė tūkstančius ir tūkstančius vaikų!

„Nuostabu!“, – linksmai šypsosi žurnalistai... (kalba netaisyta – red. past.)“, – rašė internautė.

Jaunystės fontanas

Vos išgirdus tokią naujieną, sunku ja patikėti. Vis gi kai kurie, siekdami išsaugoti jaunystę, yra pasiryžę ir tokioms avantiūroms.

45 metų turtuolis technologijų verslininkas Bryanas Johnsonas praėjusiais metais pakvietė savo 17-metį sūnų ir 70-metį tėvą dalyvauti trijų kartų kraujo mainuose.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kraujo centro jubiliejus
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Kraujo centro jubiliejus

Trijulė apsilankė futuristinės medicinos SPA centre Teksase, kur iš sūnaus buvo paimtas litras – maždaug penktadalis viso kūno kraujo. Iš kraujo buvo išgauta plazma, kuri galiausiai suleista jo tėvui.

Tuomet B.Johnsonas paaukojo litrą kraujo savo 70-mečiam tėvui. Vaikinui kraujas nebuvo perpiltas.

„Business Insider“ teigimu, žiniasklaidoje ne kartą minėti neįtikėtini verslininko atjaunėjimo eksperimentai. Jis gerai žinomas, nes mažiausiai 2 mln. dolerių per metus išleidžia ieškodamas „jaunystės fontano“.

Siekis išlikti jaunam vyrą paskatino pasinaudoti ir „jauno kraujo“ perpylimu. Tai – moksliškai neįrodyta praktika, kurios nerekomenduoja JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA).

Procedūra – tik turtingiems

2017 m. BBC publikuotame straipsnyje rašoma, kad daugiau nei 100 žmonių dalyvavo klinikiniame tyrime, kurį atliko San Fransisko startuolis, siūlantis vyresnio amžiaus pacientams perpilti kraują. Vienos procedūros kaina – 8 tūkst. JAV dolerių. Jos metu pacientui suleidžiama iš jaunų žmonių paimtos plazmos – skysto elemento, kuris lieka pašalinus kitas kraujo sudedamąsias dalis.

Santaros klinikų nuotr./Šaldyta kraujo plazma
Santaros klinikų nuotr./Šaldyta kraujo plazma

Ši procedūra buvo siūloma kaip eksperimentinis bandymas atjaunėti pagyvenusiems žmonėms. Vidutinis pacientų amžius – 60 metų.

Vienas klinikos įkūrėjų, Stanfordo absolventas Jesse Karmazinas teigė, kad pirmieji rezultatai buvo džiuginantys. Pasak jo, procedūra gali pagerinti išvaizdą, širdies veiklą ar atmintį ir padėti kovoti su diabetu.

Kadangi FDA yra patvirtinusi kraujo perpylimus, šiai procedūrai buvo uždegta žalia šviesa ir ji galėjo būti taikoma kaip neregistruotas gydymas.

Klinikinio tyrimo metu per dvi dienas pacientams buvo suleidžiama po 1,5 litro 16-25 metų amžiaus donorų plazmos. Kitaip tariant, kraujas imamas ne iš vaikų, kaip skelbė internautė, o paauglių ir kiek vyresnių žmonių.

Aarono Logano / Wikipedia.org nuotr./Laboratorinės pelės
Aarono Logano / Wikipedia.org nuotr./Laboratorinės pelės

Šis gydymas daugiausia pagrįstas keliais per pastaruosius dešimtmečius atliktais tyrimais, kurių metu Stanfordo mokslininkai įrodė, kad senų ir jaunų pelių kraujotakos sistemų sujungimas (vadinamoji parabiozė) veiksmingai atjaunina organus, raumenis ir kamienines ląsteles.

Vėliau atliktas tyrimas parodė, kad net ir jaunų žmonių plazma turėjo jauninamąjį poveikį vyresnėms pelėms.

Ar tai tikrai veikia?

Visgi, nepaisant tyrimų su pelėmis rezultatų, mokslininkai abejoja J.Karmazino eksperimento moksliniu pagrįstumu bei pastebi nemažai etinių problemų.

Pasak Stanfordo neuromokslininko Tony Wyss-Coray‘aus, atlikusio vieną sėkmingiausių pelių parabiozės tyrimų, paprasčiausiai nėra jokių klinikinių įrodymų, kad gydymas yra naudingas.

Šiame tyrime nenaudojama placebo kontrolinė grupė. Kritikai taip pat atkreipė dėmesį į pavojus, kylančius dėl to, kad žmonės be reikalo susiduria su galimais kraujo perpylimo pavojais – dilgėline, plaučių žalojimu ir mirtinomis infekcijomis.

Procedūrą tyrinėjantys mokslininkai teigia, kad ji kelia didelę riziką pacientams, įskaitant padidėjusią riziką vėliau gyvenime susirgti keliomis sunkiomis ligomis, kaip transplantato prieš šeimininką (angl. graft-versus-host) liga, kuri gali pasireikšti, kai perpiltos kraujo ląstelės pažeidžia paciento ląsteles.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Nacionalinio kraujo centro spaudos konferencija apie naujovės kraujo donorams
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Nacionalinio kraujo centro spaudos konferencija apie naujovės kraujo donorams

Du Kalifornijos Berklio universiteto mokslininkai, dirbę su pelių kraujo perpylimo tyrimais, kurie paskatino J.Karmaziną sukurtį šią procedūrą, ją laiko pavojinga. Be to, jie teigė, kad įkūrėjas klaidingai pasinaudojo ir interpretavo jų atradimus.

„Tikėtina, kad jie gali sužaloti kūną.

Medicinos bendruomenė gerai žino, kad 50 proc. pacientų pasireiškia labai blogas šalutinis poveikis. Tai taip pat yra priežastis, dėl kurios mes dažnai neatliekame transfuzijų. Jums perpilamas kažkieno kito kraujas ir jis nesutampa. Tai sukelia stiprią imuninę reakciją“, – aiškino mokslininkai.

Be to, ši imuninė reakcija, kaskart atliekant procedūrą, vis stiprėja.

Pasak paties J.Karmazino, mokslininkų teiginiai yra nepagrįsti moksliniais duomenimis ar patirtimi, nes JAV kasmet saugiau atliekama milijonai plazmos perpylimų ir jie yra atidžiai stebimi atitinkamų institucijų.

Kiti teigė, kad gydymas primena sukčiavimą, pasinaudojus nepatikrintais atradimais dėl jaunų žmonių kraujo savybių.

„Žmonės nori tikėti, kad jaunas kraujas sugrąžina jaunystę, nors neturime įrodymų, kad tai veikia žmones, ir nesuprantame mechanizmo, kaip pelės atrodo jaunesnės“, – sakė T.Wyss-Coray‘us.

Etiniai klausimai

Tyrimus lydi ir rimti etiniai klausimai dėl kraujo pirkimo, kurį jaunuoliai galimai manė aukojantys tiems, kuriems reikia medicinos pagalbos, o jis panaudojamas brangiam eksperimentiniam gydymui.

BBC pažymi, kad verta atsižvelgti ir į tai, jog daug skurdžiai gyvenančių JAV žmonių reguliariai aukoja plazmą, kad užsidirbtų nors kiek pinigų. Tuo tarpu turtingieji į kraują investuoja tikėdamiesi pergudrauti senėjimą ar net mirtį.

Pats J.Karmazinas į kritiką atsakė teigdamas, kad jo tyrimas praėjo etinę peržiūrą. Atsakydamas į kritiką dėl tyrimo kainos ir metodikos, jis sakė, kad būtų nesąžininga mokantiems dalyviams duoti placebo gydymą.

Jis teigė, kad jo pacientai jau po pirmo karto atrodo geriau ir įvardijo rezultatus kaip „plastinę operaciją iš vidaus“.

Procedūros sustabdytos ir vėl atnaujintos

2019 m. JAV Maisto ir vaistų administracija perspėjo, kad procedūra gali būti pavojinga.

„Nėra įrodyta klinikinė jaunų donorų plazmos infuzijos nauda šioms ligoms gydyti, sušvelninti ar užkirsti joms kelią, be to, yra rizika, susijusi su bet kokio plazmos produkto naudojimu. Nereikėtų manyti, kad šių produktų naudojimas, apie kurį pranešama, yra saugus ar veiksmingas“, – teigė institucijos atstovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad FDA primygtinai nerekomenduoja vartotojams naudoti šią procedūrą „be klinikinių tyrimų, atliekamų su atitinkama institucine priežiūros taryba ir reguliavimo priežiūra“.

J.Karmazino įmonė, laikydamasi FDA rekomendacijų greitai nutraukė veiklą.

Tačiau, pasak portalo „Medium“, tais pačiais metais įmonė atnaujino jaunų donorų plazmos perpylimus pacientams. Tai jam patvirtino pas įkūrėjas J.Karmazinas.

Įmonės interneto svetainėje galima rasti 2020 m. paskelbtą pranešimą, kuriame teigiama, kad klinika atnaujino savo veiklą po laikino sustabdymo. Tai naujausias įrašas šiame puslapyje, taigi tikėtina, kad klinika ir toliau teikia paslaugas.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Visų pirma, jauno kraujo perpylimo procedūroje plazma yra paimama ne iš vaikų, o 16-25 metų amžiaus žmonių. Antra, nors klinikiniai tyrimai atskleidė tam tikrą teigiamą poveikį pelėms, tyrimų su žmonėmis trūksta ir ši procedūra nėra laikoma nei patikima, nei saugia.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs