Baigiasi antrieji jautrios iniciatyvos metai

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas jau antrus metus dalyvauja Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projekte „Žvelk giliau“, kurio tikslas – edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas.
Molėtų miesto šventėje
Molėtų miesto šventėje / Lilijos Smalakienės nuotr.
Temos: 2 Sveikata Psichika

Vienas iš Lietuvoje parengtų Psichikos sveikatos koordinatorių yra Nacionalinės TAU asociacijos vykdantysis direktorius, Medardo Čoboto TAU prorektorius Gediminas Dalinkevičius. Pernai įgyvendintas jo vadovaujamas bandomasis projektas, o šiemet psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos projekto veiklos ne tik tęsiasi, bet išsiplėtė ir išaugo.

Padėti atverti užlėptas patirtis

Kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savo ypatumų ir iššūkių, galinčių nulemti psichikos sveikatos sunkumus, emocines krizes. Šio projekto tikslas – pamatyti psichologiškai ir fiziškai kenčiantį žmogų bei jam padėti, paskatinti visus vyresnius žmones skirti laiko psichikos sveikatai ir sau. „Verta plačiau skleisti žinią apie šio projekto veiklą, nes tarp 65+ amžiaus žmonių yra daug užslėptos gyvenimiškos patirties, kurią atverti daugeliui trūksta drąsos. Projekto tikslai atliepia 65+ tikslinės grupės lūkesčius ir leidžia giliau suvokti savo turėtas, pergyventas stigmas ir jų reiškinius, ypač netikėtai atrandant savistigmų sąvokas“, – sako Gediminas Dalinkevičius.

Lilijos Smalakienės nuotr. /Tauragėje su Tatjana Grigoravičiene
Lilijos Smalakienės nuotr. /Tauragėje su Tatjana Grigoravičiene

Kiekvieno iš mūsų išgyventos situacijos, patyrimai neretai yra panašūs, tačiau disponavimas patirtimi turi daug labai individualių niuansų. Ką daryti su mūsų patirtimi, išgyvenimais, kad jie nestabdytų gyvenimo ir netemdytų minčių? Atviram pokalbiui psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto įgyvendinamo projekto komandos nariai susitiko su Vilniaus, Kauno, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Prienų, Alytaus, Panevėžio, Šilutės, Molėtų, Tauragės, Marijampolės Telšių Trečiojo amžiaus universitetų bendruomenėmis. Surengta susitikimų Kaune ir Klaipėdoje. Renginiai skirti ne tik bendram pokalbiui, jų metu užmezgami konkretūs ambasadorių kontaktai su žmonėmis, su kuriais ambasadoriai ir toliau palaiko ryšį.

Organizatorių nuotr. /Žvelk giliau lopotipas
Organizatorių nuotr. /Žvelk giliau lopotipas

„Siekiame, kad žmonės įgytų amžiui adekvačias žinias ir nuostatas apie psichikos sveikatą, jos rizikos veiksnius, psichikos sveikatos sutrikimus ir jų prevenciją, atpažinimą ir valdymą. Tam ieškome galinčių padėti savanorių – psichikos sveikatos ambasadorių. Kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus įrodo, kad su jais susiduria įvairūs žmonės, nepaisant jų amžiaus, išsilavinimo ar statuso. Toks dalijimasis psichikos sveikatos ambasadoriui yra galimybė įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, būti išgirstam bei padėti kitiems geriau suprasti save. Tai didelis ir svarbus žingsnis prisidedant prie visuomenės požiūrio kaitos, diskriminacijos bei stigmos mažinimo“, – apie projektą sako koordinatorius Gediminas Dalinkevičius.

Lilijos Smalakienės nuotr. /Naujajame Šiaulių TAU
Lilijos Smalakienės nuotr. /Naujajame Šiaulių TAU

Gydantis atvirumas

Gyvenimas tęsiasi, nors projektas apibrėžtas laiku, bet kontaktai bei ryšiai su psichikos sveikatos ambasadoriais veikia nenutrūkstamai. Nemažą patirtį sukaupęs projekto konsultantas Eligijus Juchnevičius sako, kad individualūs pokalbiai su kitu žmogumi apie psichikos sveikatos sunkumų patirtį ne tik parodo, kad su iššūkiais susiduria įvairūs žmonės, nepaisant jų amžiaus, išsilavinimo ar statuso. O ir patiriant tokių iššūkių, kaip ir bet kokių kitų – įmanoma toliau dirbti ir gyventi visavertį gyvenimą. Tai prisideda prie pozityvių nuostatų formavimosi, tokia ir yra projekto prasmė.

Nors mums atrodo, kad mūsų gyenimai skirtingi, tačiau išgyvenimai panašūs, – apie atviro pokalbio prasmę po nuoširdžių susitikimų ir pokalbių su diskusijomis sakė Vilma Juchnevičienė. – Tik kalbėdamiesi išsiaiškinsime.“

Aktyvių savanorių psichikos sveikatos ambasadorių komandos narių yra ir Strėvininkų socialinės globos namuose. Čia taip pat vyksta ne tik susitikimai, bet ir ambasadorių komandos mokymai.

Anot G.Dalinkevičiaus, psichikos sveikatos ambasadorių veiklą apibrėžti skaičiais, reiškia beveik nieko nepasakyti. Už kiekvieno didesnio ar mažesnio renginio, pokalbio su gausia auditorija ar pasikalbėjimo akis į akį, slypi daugybė giluminių procesų, vienaip ar kitaip keičiančių visus. Pažintis, išgirsta istorija, viena ar kita garsiai išsakyta mintis palieka pėdsaką, atneša pozityvumo.

Lilijos Smalakienės nuotr. /Kaišiadoryse pas merą
Lilijos Smalakienės nuotr. /Kaišiadoryse pas merą

Į patirties turinčią komandą jungiasi ir nauji žmonės

Psichikos sveikatos ambasadorių tikslas – savo patirties dalijimusi keisti požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus bei sutrikimus, skatinti pozityvias nuostatas, bet kaip tai daryti nepakenkiant sau, reikia žinių. Grupinių mokymų dviejų dienų užsiėmimai surengti Vilniuje, Elektrėnuose, Molėtuose ir Mūro Strėvininkuose. Vyko ir individualūs ambasadorių mokymai.

Pasiteisino „Žvelk giliau“ ambasadorių iniciatyvos MČTAU komandos dalyvavimas įvairiuose renginiuose, miestų šventėse. Ambasadoruų iniciatyvos idėja pristatyta Elektrėnų rajono bendruomenių šventėje, Molėtų, Vievio miestų renginiuose.

Surengti projekto komandų susitikimai su Elektrėnų, Molėtų bei Kaišiadorių savivaldybių vadovais. Sulaukta kvietimų skleisti projekto veiklą. Pasak projekto koordinatoriaus Gedimino Dalinkevičiaus, susitikimuose su savivaldybių vadovais pastebėta, kad projekto tikslai ir veikla turiningai koreliuoja su kitomis savivaldybių vykdomomis sveikatos, soc. globos veiklomis. Diskusijose kilo pasiūlymų kuo glaudesniam bendravimui tarp savivaldybių institucijų ir projekto ambasadorių savanorių.

Lilijos Smalakienės nuotr. /Elektrėnuose pas merą
Lilijos Smalakienės nuotr. /Elektrėnuose pas merą

Ne viename projekto renginyje greta pokalbio apie psichikos sveikatą skambėjo smuiko melodijos. Projekto vadovo, psichikos sveikatos koordinatoriaus ir talentingo smuikininko derinys viename žmoguje praturtina renginius. Muzika ne tik skaidrina, įneša šviesos, kuria emociją, kuri padeda atverti širdis. Tam pritaria ir savo istorijomis besidalinantys ambasadoriai, ir klausytojai.

„Džiaugiuosi, kad šis projektas išsiplėtė po visos šalies Trečiojo amžiaus universitetų bendruomenes, turime gražių rezultatų, mūsų atžvilgiu dėmesinga ne vieno rajono valdžios pozicija. Vis daugiau žmonių išvengia kančios, kad atsisako užslėptų stigmų. Tai dovana.“

Organizatorių nuotr. /MČTAU logotipas
Organizatorių nuotr. /MČTAU logotipas

Iniciatyvos tikslas – skatinti visuomenę atvirai kalbėtis apie psichikos sveikatą. Įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų savo ar savo artimųjų gyvenime tapti psichikos sveikatos ambasadoriais ir dalintis patirtimi.

Projekto organizatorius – Higienos institutas, projektą finansuoja – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija „Žvelk giliau“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų