„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gydymo įstaiga studijų mieste: ką reikia žinoti studentams?

Profesinių ir aukštųjų mokyklų moksleiviai ir studentai, kurie studijuoja pagal nuolatinės studijų formos programas, yra draudžiami valstybės lėšomis, rašoma VLK pranešime žiniasklaidai.
Vizitas pas gydytoją
Vizitas pas gydytoją / 123RF.com nuotr.

Taigi už jų gydymą sumoka ligonių kasos. Tačiau šeimos gydytojo paslaugos nemokamai teikiamos tik gydymo įstaigoje, kurioje žmogus yra prisirašęs. Todėl į kitą miestą mokytis išvykę jaunuoliai, nusprendę, kad šias paslaugas jiems patogiau gauti negrįžtant namo, turėtų pasirinkti gydymo įstaigą studijų mieste ir joje prisirašyti. Kaip?

Ar keisti gydymo įstaigą?

„Poliklinika, medicinos centras ar klinika, kurioje yra prisirašoma, svarbi todėl, kad joje galima gauti nemokamas šeimos gydytojo arba gydytojų komandos, t. y. vidaus ligų gydytojo, vaikų ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo, paslaugas. Be to, gydymo įstaigoje, kurioje pacientas prisirašęs, teikiama ligonių kasų apmokama pirminė ambulatorinė odontologinė pagalba: dantų ėduonies, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, kitos paslaugos. Galima gauti ir nemokamą psichikos sveikatos priežiūrą, kurią teikia psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas ir medicinos psichologas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Justina Izotovė.

Kai jaunuolio studijų miestas yra toli nuo gimtojo miesto ir nuvykti ten nėra patogu, o kartais dėl įtempto mokslų tvarkaraščio sudėtinga, šią medicinos pagalbą gali būti patogiau gauti studijų mieste. Kita vertus, studijuojant arti gimtojo miesto gali būti patogu likti prisirašius jame esančioje savo poliklinikoje ir prireikus vykti ten gauti šeimos gydytojo bei kitų paslaugų.

Tokiu atveju jaunuoliams studijų mieste nemokamai teikiama būtinoji medicinos pagalba, su siuntimu – gydytojų specialistų paslaugos gydymo įstaigose, dėl reikiamų paslaugų turinčiose sutartį su ligonių kasa.

Kaip prisirašyti?

Jeigu jaunuolis nusprendžia prisirašyti gydymo įstaigoje studijų mieste, visų pirma šiame mieste jis turi pasirinkti bet kurią viešąją arba privačią šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, kuri turi sutartį su ligonių kasa. Tokių gydymo įstaigų gausu: šiuo metu Vilniuje jų yra 101, Kaune – 69, Klaipėdoje – 46, Šiauliuose – 20, Panevėžyje – 24. Įprastai patogiausia, kai gydymo įstaiga yra lengvai pasiekiama, netoli nuo gyvenamosios ar studijų vietos.

VLK infografikas/Kaip prisirašyti prie gydymo įstaigos?
VLK infografikas/Kaip prisirašyti prie gydymo įstaigos?

„Pasirinktai gydymo įstaigai reikia pateikti užpildytą prašymą leisti joje gydytis. Prašyme pacientas nurodo pageidaujamą šeimos gydytoją, taip pat psichikos sveikatos centrą, kuriame be siuntimo jam galėtų būti teikiamos ligonių kasų apmokamos psichikos sveikatos paslaugos, jeigu jų reikėtų. Galima rinktis įstaigos, kurioje prisirašoma, psichikos sveikatos centrą arba kitą. Svarbiausia, kad jis būtų tos pačios teritorinės ligonių kasos veiklos zonoje, kurioje pasirinktas ir šeimos gydytojas, taip pat kad turėtų sutartį su ligonių kasa“, – aiškina J. Izotovė.

Užpildytą prašymą leisti gydytis pasirinktoje gydymo įstaigoje galima pateikti:

  • elektroniniu būdu – prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų platformos arba gydymo įstaigos informacine sistema, jei ji tokią turi;
  • gydymo įstaigos nurodytu elektroniniu paštu, pasirašius elektroniniu kvalifikuotu parašu;
  • atvykus į gydymo įstaigos registratūrą – tada būtina pateikti ir asmens tapatybės dokumentą;
  • paštu arba per pasiuntinį, pridedant ir asmens tapatybės dokumento kopiją (prašymo formos reikėtų teirautis gydymo įstaigoje).

Gydymo įstaigai priėmus prašymą, žmogus iš karto išregistruojamas iš ankstesnės gydymo įstaigos ir šeimos medicinos paslaugos pradedamos teikti naujojoje. Pačiam pacientui daugiau nieko daryti nereikia – medicinos dokumentus viena kitai perduoda gydymo įstaigos.

Kiek kainuoja?

Profesinių mokyklų moksleiviai bei aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentai, studijų laikotarpiu prisirašantys kitoje gydymo įstaigoje ar ją keičiantys, moka 0,29 euro mokestį už prirašymo dokumentų tvarkymą ir medicinos dokumentų perdavimą. Kitais atvejais apdraustieji moka 2,90 euro, jeigu gydymo įstaigą keičia anksčiau nei po 6 mėnesių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs